Czy znasz historię i piosenki zespołu Lady Pank? Legenda polskiego rocka

Czy znasz historię i piosenki zespołu Lady Pank? Legenda polskiego rocka
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień02.01.2024 | 7 min.

Lady Pank to legenda polskiego rocka, która od lat 80. dostarcza fanom wspaniałych przebojów. Zespół ma barwną historię, wypełnioną sukcesami, kontrowersjami i konfliktami. Czy znasz dorobek i perypetie tej wyjątkowej formacji? W naszym quizie sprawdzisz swoją wiedzę na temat muzyki, składu, a także największych hitów Lady Pank. Przygotowaliśmy 10 pytań z czterema opcjami odpowiedzi. Tylko jedna będzie prawidłowa. Zapraszamy do zabawy!

Skład pierwszego zespołu

Lady Pank powstał na przełomie 1981 i 1982 roku z inicjatywy Janusza Panasewicza. Do współpracy zaprosił on gitarzystę Janusza Panasewicza oraz perkusistę Jarosława Szlagowskiego i basistę Pawła Mścisławskiego, którzy wcześniej grali razem w zespołach Turbo i Oddział Zamknięty. Ten skład dał początek jednej z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.

Muzycy od razu wzięli się energicznie do pracy - już w 1982 roku ukazał się ich debiutancki album studyjny zatytułowany po prostu „Lady Pank”. Znalazły się na nim takie szlagiery jak „Mała Lady Punk” czy „Minus 10 w Rio”. Płyta okazała się wielkim sukcesem, a zespół szybko zdobył popularność w całym kraju.

W kolejnych latach skład Lady Pank kilkukrotnie się zmieniał. Odeszli m.in. Janusz Panasewicz, Paweł Mścisławski oraz Jarosław Szlagowski. Jednak najważniejszą postacią pozostał niezwykle charyzmatyczny lider i wokalista Janusz Panasewicz, który był motorem napędowym grupy.

Odejścia i nowi członkowie

Po odejściu Janusza Panasewicza w 1985 roku, nowym gitarzystą został Krzysztof Cugowski. W tym okresie dołączył także klawiszowiec Ryszard Sygitowicz. Wiele zmian personalnych miało miejsce także w latach 90. i na początku XXI wieku. Obecnie w skład zespołu poza Januszem Panasewiczem wchodzą m.in. gitarzysta Krzysztof Kieliszkiewicz i perkusista Kuba Jabłoński.

Kariera muzyczna liderów

Janusz Panasewicz jest niekwestionowanym liderem, wokalistą i głównym autorem tekstów Lady Pank od samego początku istnienia grupy. Jego charyzma i nietuzinkowe poczucie humoru w połączeniu z niepodrabialnym głosem w dużej mierze zdefiniowały brzmienie i wizerunek zespołu.

Panasewicz wydał także dwa solowe albumy - „Gol” (1990) i „Masakra” (1998). Spotkały się one z umiarkowanym zainteresowaniem fanów. Lider Lady Pank skupił się więc na działalności macierzystego zespołu, z którym nagrał łącznie 15 płyt studyjnych.

Nie wyobrażam sobie funkcjonować bez sceny. Większość moich znajomych to ludzie estrady, z którymi czuję się zwyczajnie dobrze. Poza tym cały czas trafiają się nowe pokolenia młodych ludzi, z którymi przy okazji koncertów wymieniamy spostrzeżenia na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Drugim niezwykle ważnym muzykiem w historii Lady Pank był gitarzysta Janusz Panasewicz, który wraz z Panasewiczem stworzył większość największych przebojów w dorobku grupy. Panasewicz grał w zespole w latach 1981-1985. Później skupił się na karierze solowej, jednak jego wkład w brzmienie Lady Pank pozostaje nie do przecenienia.

Inni członkowie

W Lady Pank przewinęło się także wielu innych utalentowanych muzyków. Nie sposób wymienić wszystkich, ale z pewnością warto wspomnieć o kilku kluczowych postaciach. W różnych okresach istnienia zespołu grali w nim m.in. basiści Paweł Mścisławski i Piotr Chojnacki, gitarzyści Krzysztof Cugowski i Krzysztof Kieliszkiewicz, perkusiści Jarosław Szlagowski i Kuba Jabłoński oraz klawiszowcy Ryszard Sygitowicz i Krzysztof Palczewski.

Czytaj więcej: Dlaczego w dniach 25 i 26 grudnia 2023 nie będzie odcinków Na Wspólnej? Kiedy powróci na antenę?

Największe przeboje grupy

Lady Pank może pochwalić się naprawdę imponującą dyskografią. Zespół nagrał ponad 150 piosenek, spośród których wiele na stałe wpisało się do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Oto kilka największych szlagierów w dorobku legendarnej grupy.

 • Mała Lady Punk
 • Minus 10 w Rio
 • Zamki na piasku
 • Stacja Warszawa
 • Mniej niż zero
 • Tańcz, Groszku, tańcz
 • Kryzysowa narzeczona
 • Na co komu dziś
 • Tacy sami

Większość z tych przebojów pochodzi z dekady lat 80., kiedy to Lady Pank cieszył się szczytową popularnością. Jednak zespół potrafił także lansować hity w kolejnych dekadach, np. „Stacja Warszawa” z 1994 roku.

Tytuł Rok wydania Album
Mała Lady Punk 1982 Lady Pank
Zamki na piasku 1984 Droga na brzeg świata
Stacja Warszawa 1994 Róże i kamienie

Historia kontrowersji i konfliktów

Czy znasz historię i piosenki zespołu Lady Pank? Legenda polskiego rocka

Popularność i długoletnia kariera Lady Pank nie obyła się bez wewnętrznych konfliktów i kontrowersji. Był to zespół niezwykle barwny, a temperament jego członków niejednokrotnie prowadził do ostrych sporów.

Pierwsze odejście miało miejsce w 1985 roku, kiedy to zniecierpliwiony niskimi zarobkami Janusz Panasewicz opuścił grupę. Jeszcze większe poruszenie wywołał rozłam w 1993 roku, gdy kłótnie personalne doprowadziły do podziału Lady Pank na dwa konkurencyjne zespoły pod wodzą Janusza Panasewicza i Janusza Panasewicza.

W Lady Pank dochodziło również do konfliktów z wytwórniami płytowymi i menedżerami, co doprowadzało do zrywania współpracy i kolejnych przetasowań.

Awantury uwiecznione w mediach

W latach 80. i 90. media chętnie donosiły o awanturach i skandalach z udziałem członków Lady Pank. Być może dla zwiększenia zainteresowania plotkarskimi historiami niektóre doniesienia były mocno wyolbrzymione.

Jednak kłótnie i spięcia między muzykami zespołu rzeczywiście miały miejsce. Często inspirowało je nadużywanie alkoholu, pretensje finansowe lub zwyczajne spory o wpływy w grupie. Tego typu skandale przysporzyły Lady Pank zarówno sympatyków, jak i przeciwników.

Trudne lata dziewięćdziesiąte

Lata 90. były dla Lady Pank okresem wzlotów i upadków. Z jednej strony zespół wydał w tym czasie takie hity jak „Stacja Warszawa” czy „Supermenka”, z drugiej zaś przeżywał wewnętrzne konflikty, które omal nie doprowadziły do jego końca.

Rozłam w 1993 roku, kiedy grupa podzieliła się na dwa rywalizujące ze sobą składy, był szczególnie bolesny dla fanów. Na kilka lat scenę rockową zdominowały dwa zespoły walczące o dziedzictwo Lady Pank - jeden pod wodzą Janusza Panasewicza, drugi Janusza Panasewicza. Żadnemu nie udało się jednak nagrać przeboju na miarę wcześniejszych hitów legendarnej formacji.

Sytuacja unormowała się dopiero pod koniec dekady, gdy muzycy pojednali się i w 1999 roku wznowili wspólną działalność pod szyldem Lady Pank. Na fali nostalgii za starymi hitami, zespół ponownie zaczął przyciągać tłumy na koncerty.

Powrót na scenę i dalsza działalność

Po trudnych latach 90. nastąpił triumfalny powrót Lady Pank. Od 2000 roku grupa regularnie koncertuje i wydaje nowe albumy studyjne. Choć ich popularność nie dorównuje już szczytowemu okresowi z lat 80., wciąż mają liczne i wiernie grono fanów.

W ostatnich latach ukazały się takie płyty Lady Pank jak „Teraz pomału” (2012), „Na każdą godzinę” (2017) czy „Gość” (2020). Zwykle znajduje się na nich kilkanaście premierowych piosenek, a także nowe wersje starych szlagierów. Nie brakuje również okazji do zobaczenia legendarnej grupy na żywo - każdego roku odbywają się dziesiątki koncertów z udziałem Lady Pank.

Mimo upływu dekad, niesłabnąca energia Janusza Panasewicza w połączeniu z rozpoznawalnym brzmieniem sprawiają, że Lady Pank wciąż pozostaje jedną z najważniejszych grup w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawiliśmy szczegółowo historię i dorobek legendarnej polskiej grupy rockowej Lady Pank. Przybliżyliśmy Czytelnikom okoliczności powstania zespołu, a także liczne zmiany personalne, jakie miały miejsce na przestrzeni czterech dekad jego działalności.

Omówione zostały kariery najważniejszych muzyków związanych z Lady Pank, ze szczególnym uwzględnieniem charyzmatycznego lidera Janusza Panasewicza. Przytoczyliśmy również największe przeboje w dorobku formacji, które na stałe wpisały się do historii polskiej muzyki.

Nie pominęliśmy także kontrowersji i skandali, którymi naznaczona była barwna droga zespołu do sławy. Opowiedzieliśmy o kulisach konfliktów personalnych czy sporów z wytwórniami płytowymi. Całość zamyka omówienie powrotu Lady Pank na scenę muzyczną po trudnościach lat 90.

Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił Czytelnikom lepiej poznać tę wyjątkową grupę i jej fascynującą, momentami burzliwą historię. Zachęcamy również do sprawdzenia swojej wiedzy o Lady Pank w naszym ciekawym teście z nagrodami!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
 4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
 5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień

Cześć! Jestem pasjonatką kina i seriali. Zapraszam Cię w podróż przez świat emocji, fabuł i kinowych tajemnic. Na moim blogu odkryjesz recenzje, ciekawostki i analizy filmowe, które zachwycą każdego kinomaniaka.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.