Filmy akcji z Tomem Cruise'm - od Top Gun do Mission: Impossible

Filmy akcji z Tomem Cruise'm - od Top Gun do Mission: Impossible
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski04.09.2023 | 9 min.

Filmy akcji od zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród widzów na całym świecie. Wśród aktorów, którzy na stałe wpisali się w historię tego gatunku, Tom Cruise zajmuje miejsce w absolutnej czołówce. W swojej długoletniej karierze zagrał w wielu produkcjach łączących w sobie wartką akcję, niezapomniane sceny walk oraz mnóstwo zwrotów akcji. Od kultowego „Top Gun” po najnowsze części serii „Mission: Impossible”, Cruise pokazał, że idealnie czuje się w rolach twardych, odważnych bohaterów, gotowych na wszystko, by uratować świat.

Top Gun - kultowy film z 1986 roku

Historia pilota myśliwców Pete'a "Mavericka" Mitchella

"Top Gun" to absolutny klasyk kin akcji z lat 80., który na zawsze wpisał się do kanonu gatunku. W tej produkcji z 1986 roku Tom Cruise wcielił się w postać utalentowanego, acz lekkomyślnego pilota myśliwców o pseudonimie "Maverick". Film opowiada o przygodach Pete'a podczas treningu w elitarnej szkole Top Gun, gdzie młodzi piloci rywalizują ze sobą o miano najlepszego. Maverick początkowo lekceważy zasady i popada w konflikt z instruktorami, jednak stopniowo dojrzewa i zaczyna doceniać wartość pracy zespołowej. Jego relacja z instruktorem oraz romans z atrakcyjną instruktorką Charlotte "Charlie" Blackwood (Kelly McGillis) stanowią tło dla pasjonującej historii Mavericka. Postać grana przez Cruise'a na zawsze zapadła widzom w pamięć - jest symbolem młodzieńczej fantazji o wolności i przekraczaniu granic.

Niezapomniane sceny walk powietrznych

Ogromnym atutem "Top Gun" są epickie sceny powietrznych potyczek na myśliwcach. Widzowie do dziś wspominają ekscytujące pościgi i starcia Mavericka z przeciwnikami. Twórcy zadbali o maksymalny realizm - kręcono z prawdziwymi myśliwcami w locie, a aktorzy przechodzili treningi na siłę przeciążeń. Dzięki temu udało się oddać nieprawdopodobne emocje towarzyszące walkom powietrznym. Maverick musi zmierzyć się m.in. z genialnym pilotem o pseudonimie "Iceman" (Val Kilmer). Ich pojedynki należą do najbardziej kultowych scen w historii kina akcji. To właśnie one sprawiają, że "Top Gun" po latach wciąż pali się ochotą do oglądania.

Ścieżka dźwiękowa z przebojem "Take My Breath Away"

Ogromny wpływ na popularność filmu miała również genialna ścieżka dźwiękowa. Jej motyw przewodni "Take My Breath Away" w wykonaniu zespołu Berlin trafił na szczyty list przebojów i zdobył Oscara. Klimat lat 80. oddają też inne świetne utwory, jak "Danger Zone" Kenny'ego Logginsa. Ścieżka idealnie buduje nastrój produkcji - pulsujący rytm dobrze oddaje emocje towarzyszące walkom powietrznym. Dzięki niej "Top Gun" na zawsze pozostanie w pamięci fanów Toma Cruise'a i kina akcji.

Początki kariery Toma Cruise'a w filmach akcji

Wczesne role w filmach "Cocktail" i "Dni grzmotu"

Choć kojarzony jest głównie z filmami sensacyjnymi, Tom Cruise zaczynał od ról w lekkich komediach romantycznych lat 80. Przełomem były dla niego produkcje "Cocktail" (1988) i "Dni grzmotu" (1990). W tych filmach aktor zaczął ujawniać swój potencjał jako gwiazda kina akcji. W "Cocktail" wcielił się w barmana Briana, który marzy o własnym biznesie. Produkcja obfituje w dynamiczne sceny, obrazujące życie na krawędzi nowojorskich imprezowiczów. Z kolei w "Dnich grzmotu" Cruise jest pilotem myśliwców, który trafia do niewoli wrogiego państwa. Oba filmy pokazały jego niezwykłe predyspozycje do ról wymagających sprawności fizycznej.

Umiejętności aktorskie młodego Cruise'a

Wczesne role ujawniły też doskonałe umiejętności aktorskie Toma Cruise'a. W "Cocktail" zagrał postać charyzmatyczną, lecz z problemami emocjonalnymi. Z kolei w "Dnach grzmotu" stworzył wiarygodny portret pilota wojskowego - opanowanego i odważnego. Cruise doskonale oddał rozterki bohaterów, ich wewnętrzne dylematy oraz determinację w dążeniu do celu. Już wtedy było widać, że aktor doskonale odnajduje się w rolach wymagających nie tylko sprawności fizycznej, ale także zniuansowanej gry aktorskiej.

Jego charyzma i urok na ekranie

Nie bez znaczenia był też magnetyzm i charyzma Cruise'a, które idealnie pasowały do bohaterów filmów akcji. Widzowie pokochali go za urok osobisty, poczucie humoru i pewność siebie. Był idealnym typem superbohatera - przystojnym, odważnym i z charyzmą. Filmy "Cocktail" i "Dni grzmotu" udowodniły, że Cruise ma wszystko, by zostać mega gwiazdą Hollywood i zdominować kinową akcję.

Seria "Mission: Impossible" - największy hit

Ekscytująca fabuła i niebezpieczne misje

Największym sukcesem Toma Cruise'a w filmach sensacyjnych pozostaje seria "Mission: Impossible", której kolejne części biją rekordy popularności. Cruise wciela się w niej w agenta Ethan'a Hunt'a z elitarnej jednostki IMF. Fabuła koncentruje się na niebezpiecznych misjach Hunt'a i jego zespołu, mających na celu pokonanie przestępców i uratowanie świata. Ich zadania wymagają olbrzymiego poświęcenia, odwagi i determinacji. Dzięki wciągającej fabule i zwrotom akcji seria trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.

Efektowne sceny kaskaderskie

Ogromnym atutem serii są spektakularne sceny kaskaderskie i akrobacje, które zapierają dech w piersi. Twórcy z każdą częścią podnoszą poprzeczkę - walka, pościgi samochodowe i motocyklowe, skoki z samolotów, wspinaczka po budynkach. Cruise osobiście angażuje się w wykonywanie tych niebezpiecznych scen, by nadać im jak największy realizm. Dzięki temu seans każdej części "Mission: Impossible" to prawdziwa jazda bez trzymanki. Te sceny akcji na długo pozostają w pamięci widzów.

Niezapomniany motyw muzyczny

Równie kultowy co sceny akcji jest motyw muzyczny serii - nowoczesna aranżacja klasycznego tematu z oryginalnego serialu z lat 60. Twórcy z powodzeniem zmodernizowali go, nadając mroczny, tajemniczy klimat. Sama melodia - łatwa do zapamiętania i świetnie budująca napięcie - jest nieodłącznym elementem serii. Gdy rozbrzmiewa, widzowie wiedzą, że zaraz rozpęta się szalona akcja. Ścieżka dźwiękowa znakomicie uzupełnia efektowne sceny i oddaje ducha całej serii.

Inne filmy akcji z Tomem Cruise'm

Filmy akcji z Tomem Cruise'm - od Top Gun do Mission: Impossible

Wysoko oceniane "Ostatni samuraj"

Poza serią "Mission: Impossible", Cruise zagrał też w wielu innych świetnie ocenianych filmach akcji. Jednym z nich jest "Ostatni samuraj" z 2003 roku. Aktor wciela się w weterana wojny secesyjnej, który trafia do Japonii, by szkolić cesarską armię w nowoczesnych technikach walki. Jednak z czasem zaczyna doceniać tradycyjne wartości samurajów. Produkcja łączy w sobie efektowne sceny walki oraz głęboką historię i przemianę głównego bohatera. Kolejny raz Cruise pokazał, że świetnie odnajduje się w roli wojownika.

Kontrowersyjny "Jack Reacher"

Inną głośną produkcją był film "Jack Reacher" z 2012 roku, oparty na bestsellerowej serii powieści. Cruise wcielił się w tytułowego bohatera - samotnego weterana wojskowego prowadzącego prywatne śledztwa. Produkcja zebrała mieszane recenzje za spore różnice w stosunku do książek. Jednak aktor został pochwalony za oddanie charakteru i umiejętności Reachera. Kolejny raz pokazał klasę w roli twardziela, który sam rozwiązuje najtrudniejsze zagadki kryminalne.

Science fiction w "Oblivion" i "Edge of Tomorrow"

Cruise sprawdził się również w science fiction z domieszką akcji. W "Oblivion" z 2013 roku wcielił się w mechanika Jacka Harpera, który jako jeden z nielicznych ludzi pozostał na postapokaliptycznej Ziemi. Z kolei w "Edge of Tomorrow" z 2014 roku grał oficera zmuszonego do walki z kosmitami, który w tajemniczy sposób co chwilę powraca do punktu wyjścia. Obie produkcje łączą wciągającą akcję z elementami sci-fi. Pokazują wszechstronność Cruise'a, który świetnie odnajduje się w różnych konwencjach.

Dlaczego Tom Cruise pasuje do filmów akcji?

Jego kondycja fizyczna i umiejętności

Kluczem do sukcesu Cruise'a w filmach akcji jest jego niezwykła kondycja fizyczna i szeroki wachlarz umiejętności. Aktor od lat intensywnie trenuje, by sprostać wymaganiom Produkcji. Biega, jeździ konno, potrafi walczyć i strzelać. Przygotowuje się też do scen kaskaderskich, ucząc się driftu samochodowego czy wspinaczki. Dzięki temu większość tricków wykonuje sam, bez udziału kaskadera. Jego zaangażowanie sprawia, że sceny akcji wyglądają niezwykle realistycznie.

Zaangażowanie w niebezpieczne sceny kaskaderskie

Cruise słynie z tego, że nie boi się ryzyka i sam wykonuje nawet najbardziej niebezpieczne sceny kaskaderskie. Zawieszał się na samolocie, wspinał po najwyższych budynkach, jeździł na dachu pędzącego pociągu. Aktor przyznaje, że chce w ten sposób zapewnić widzom autentyczne emocje. Dzięki jego odwadze sceny akcji są jeszcze bardziej ekscytujące i trzymają w napięciu do ostatnich minut.

Charyzma i energia na ekranie

Ogromnym atutem Cruise'a jest też jego charyzma, urok osobisty i niespożyta energia. Aktor potrafi błyskaw

Podsumowanie

Przeglądając filmografię Toma Cruise'a, nietrudno dostrzec, że aktor wręcz stworzony jest do występów w produkcjach sensacyjnych. Jego kondycja fizyczna, zaangażowanie w wykonywanie niebezpiecznych scen kaskaderskich oraz magnetyzm na ekranie sprawiają, że idealnie wciela się w role odważnych i charyzmatycznych bohaterów akcji. Począwszy od kultowego "Top Gun", poprzez świetnie ocenianą serię "Mission: Impossible", aż po inne hity, Cruise udowodnił, że jest mistrzem gatunku. Jego filmy gwarantują widzom mnóstwo emocji, adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. Nadchodząca premiera kolejnej części "Mission: Impossible" pokazuje, że 57-letni aktor wciąż jest w świetnej formie i nie zwalnia tempa. Fani filmów akcji z pewnością jeszcze nie raz będą mieli okazję podziwiać jego aktorskie i kaskaderskie popisy.

Najczęściej zadawane pytania

Do najlepszych filmów akcji z Tomem Cruise'm zaliczają się przede wszystkim "Top Gun", seria "Mission: Impossible" oraz "Ostatni samuraj". Produkcjom tym udało się idealnie wykorzystać aktorskie talenty Cruise'a.

Tak, Tom Cruise słynie z tego, że sam, bez udziału kaskadera, wykonuje większość niebezpiecznych scen kaskaderskich. Chce w ten sposób zapewnić im jak największy realizm.

Cruise doskonale pasuje do filmów akcji dzięki swojej świetnej kondycji fizycznej, umiejętnościom kaskaderskim oraz charyzmie i energii na ekranie. Wiarygodnie wciela się w role odważnych bohaterów.

Do najbardziej pamiętnych scen akcji z Cruise'm należą: walki powietrzne w "Top Gun", sceny kaskaderskie z serii "Mission: Impossible" oraz finalna bitwa w "Ostatnim samuraju".

Mając na uwadze nadchodzącą premierę kolejnej części "Mission: Impossible", nic nie wskazuje na to, by 57-letni Cruise miał zakończyć karierę w filmach akcji. Wciąż jest w świetnej formie i chętnie angażuje się w kolejne projekty.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski

Cześć! Tutaj dzielę się swoją wiedzą biznesową. Krok po kroku odkrywam tajniki sukcesu, dzieląc się analizami, inspirującymi historiami i praktycznymi poradami. Zapraszam na bloga, gdzie biznes staje się pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły