Filmy Marvela z Chrisem Prattem - od Strażników Galaktyki po Avengers

Filmy Marvela z Chrisem Prattem - od Strażników Galaktyki po Avengers
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora20.08.2023 | 7 min.

Chris Pratt jako Star-Lord z pewnością na stałe zapisał się w historii Kinowego Uniwersum Marvela. Charyzmatyczny aktor wniósł wiele energii, humoru i lekkości w interpretację tej nieco zuchwałej, a zarazem bohaterskiej postaci. Przez wiele lat to właśnie role w filmach o Strażnikach Galaktyki i Avengersach pozwoliły Prattowi rozwinąć skrzydła i zdobyć uznanie fanów na całym świecie. Prześledźmy zatem filmową drogę Star-Lorda i wpływ, jaki ta niezwykła postać wywarła na Kinowe Uniwersum Marvela.

Strażnicy Galaktyki - początek przygody

Geneza postaci Petera Quilla/Star-Lorda

Pierwszy raz widzowie mogli poznać postać Petera Quilla, późniejszego Star-Lorda, w filmie Strażnicy Galaktyki z 2014 roku. Dowiadujemy się tam o jego niezwykłym pochodzeniu - jako dziecko został uprowadzony z Ziemi przez kosmitów po śmierci matki. Dorasta więc samotnie w odległych zakątkach galaktyki, zostając zuchwałym złodziejem i włamywaczem, który przyjmuje przydomek Star-Lord. Pratt stworzył bohatera przepełnionego luzem i dystansem do samego siebie. Początki i motywacje Star-Lorda zostały pokazane w sposób zabawny, ale i wciągający fabularnie.

Główni bohaterowie Strażników i ich umiejętności

Oprócz Star-Lorda w skład tytułowych Strażników Galaktyki wchodzą inne wyraziste i niezwykłe postacie - zielonoskóra, biegła we władaniu nożami Gamora, muskularny wojownik Drax Niszczyciel, antropomorficzny szop Rocket oraz humanoidalne drzewko Groot. Każdy z bohaterów dysponuje odmiennymi i wyjątkowymi zdolnościami. Razem tworzą zgrany, choć dysfunkcyjny i pełen wewnętrznych konfliktów zespół. Ich grupowa dynamika opiera się na humorystycznych spięciach i powolnym budowaniu więzi.

Fabuła i przebieg akcji pierwszej części Strażników Galaktyki

Akcja Strażników koncentruje się na zdobyciu tajemniczej, potężnej kuli o niszczycielskiej mocy. Star-Lord wraz ze swoją dotychczasową partnerką Gamorą pragną ukraść ten artefakt przed fanatycznym Ronanem Oskarżycielem. W trakcie swojej misji dołączają do nich wojownik Drax, szop Rocket i Groot. Razem muszą stawić czoło siłom Ronana i ocalić galaktykę przed zagładą. Film oferuje wiele efektownych scen akcji i kosmicznych potyczek.

Avengers: Wojna bez granic - najważniejszy film MCU

Rola Star-Lorda w komiksowym uniwersum Marvela

W komiksach Star-Lord nie był aż tak znaczącą postacią jak w filmach. To właśnie dzięki MCU awansował do roli jednej z głównych figurek całego Kinowego Uniwersum, łącząc wątki Strażników i Avengersów.

Wpływ wydarzeń z Strażników na fabułę Avengers

To właśnie wydarzenia z pierwszej części Strażników Galaktyki mają kluczowe znaczenie dla fabuły późniejszego filmu Avengers: Wojna bez granic. Star-Lord i reszta Strażników chronią tam kamień mocy przed Thanosem, dając początek jego starciu z Avengersami.

Star-Lord w drużynie Avengers w walce z Thanosem

Kiedy Thanos atakuje statek Strażników, by zdobyć kamień, Star-Lord tworzy zgrany zespół bojowy z Iron Manem i Spidermanem, by odeprzeć atak. W kluczowej walce o kamień przestrzeni na planecie Titan, Star-Lord odgrywa istotną rolę, choć ostatecznie nie udaje im się uratować artefaktu.

Avengers: Koniec gry - zwieńczenie sagi

Misja ratowania wszechświata przez Avengers

Po tym jak Thanos dokonał dewastującego "pstryknięcia", niszcząc połowę istnień we wszechświecie, Avengersi podejmują desperacką misję, by to odwrócić. Star-Lord zostaje przywrócony do życia i dołącza do decydującej bitwy, by pokonać tyrana.

Kluczowa rola Star-Lorda w pokonaniu Thanosa

W wielkim finale Star-Lord walczy ramię w ramię z innymi bohaterami przeciwko armii Thanosa. Jego umiejętności i determinacja są niezwykle istotne w ostatecznej rozgrywce ze złoczyńcą. Robi, co w jego mocy, by pomóc Avengersom uratować wszechświat.

Losy Star-Lorda po odwróceniu "pstryknięcia" Thanosa

Gdy Thanos zostaje pokonany, a jego czyny cofnięte, Star-Lord może powrócić do swojej drużyny Strażników Galaktyki. Jego rola w ocaleniu wszechświata na zawsze łączy go z Avengersami i zapewnia status jednego z największych kinowych herosów.

Strażnicy Galaktyki Vol. 2 - dalsze losy drużyny

Filmy Marvela z Chrisem Prattem - od Strażników Galaktyki po Avengers

Poszukiwanie ojca Star-Lorda przez Strażników

Druga odsłona przygód Strażników skupia się na poszukiwaniu ojca Star-Lorda. Peter Quill odkrywa, że jego ojcem jest tajemniczy Celestial - istota o ogromnej mocy. Star-Lord i reszta Strażników wyruszają więc, by odnaleźć tego niezwykłego rodzica.

Rozwój relacji Star-Lorda z innymi postaciami

Podczas tych poszukiwań umacniają się relacje wewnątrz grupy Strażników, zwłaszcza między Star-Lordem i Gamorą. Między tą parą bohaterów rodzi się głębsze uczucie, co staje się istotnym wątkiem fabularnym.

Fabuła i akcja drugiej części przygód Strażników

Podobnie jak w pierwszym filmie, Strażnicy Galaktyki Vol. 2 oferują wiele humoru i znakomitych scen akcji. Tym razem Star-Lord musi zmierzyć się ze swoim ojcem Ego, który okazuje się groźnym kosmicznym przeciwnikiem. Walka o losy galaktyki trwa nadal.

Przyszłość Star-Lorda w MCU po przejęciu przez Disneya

Potwierdzone sequele Strażników Galaktyki z Chrisem Prattem

Studio Disney zapowiedziało już kolejne części przygód Strażników, więc Chris Pratt z pewnością jeszcze niejednokrotnie powróci jako kultowy Star-Lord. Trzecia odsłona serii jest obecnie w fazie produkcji.

Możliwe role gościnne Star-Lorda w innych filmach MCU

Ogromna popularność i lubiana przez fanów postać sprawiają, że istnieje spore prawdopodobieństwo pojawienia się Star-Lorda w innych produkcjach MCU. Cameo tej postaci wydają się bardzo realną opcją.

Czy Star-Lord pojawi się w nadchodzących Avengers?

Choć nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone, biorąc pod uwagę kluczową rolę Star-Lorda w pokonaniu Thanosa, można mieć nadzieję na jego powrót u boku Avengers w przyszłych filmach.

Podsumowanie

Postać Star-Lorda okazała się jednym z największych kinowych hitów Uniwersum Marvela. Chris Pratt wniósł w tę rolę ogromny ładunek charyzmy, humoru i lekkości. Losy tego nieco zuchwałego, ale i bohaterskiego herosa stały się kluczowe dla rozwoju fabuły zarówno w filmach o Strażnikach Galaktyki, jak i w epickich Avengersach. Star-Lord na zawsze przeszedł do historii MCU jako postać, która połączyła te dwie kinowe sagi w jedną wielką opowieść o walce dobra ze złem. Z pewnością jeszcze nie raz zobaczymy Petera Quilla w sequeltach i gościnnych występach w innych produkcjach Marvela.

Najczęściej zadawane pytania

Star-Lord to alter ego Petera Quilla - ziemskiego mężczyzny porwanego jako dziecko przez kosmitów i wychowanego na bandytę w odległych zakątkach galaktyki.

Chris Pratt zagrał Star-Lorda w filmach "Strażnicy Galaktyki", "Strażnicy Galaktyki Vol. 2", "Avengers: Wojna bez granic" i "Avengers: Koniec gry".

Star-Lord brał udział w kluczowych walkach z Thanosem, m.in. o Kamień Przestrzeni i ostatecznej bitwie w filmie "Avengers: Koniec gry".

Strażnicy Galaktyki Vol. 3 są obecnie w fazie produkcji, a premiera filmu planowana jest na 2023 rok. Wrócą w nim Chris Pratt jako Star-Lord i inni Strażnicy.

Prawdopodobieństwo występów gościnnych Star-Lorda w kolejnych produkcjach Marvela wydaje się wysokie ze względu na jego popularność i związki z Avengers.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły