Ile pamiętasz z podstawówki? Ten quiz sprawdzi Twoją pamięć i wiedzę zdobyte w szkole podstawowej. Przypomnij sobie pierwszą klasę, ulubione przedmioty, szkolne przygody i nauczycieli. Zobacz, czy pamiętasz swoją pierwszą panią od polskiego i matematyki. Quiz jest świetną zabawą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą powspominać beztroskie lata w szkolnych ławach. Zapraszamy do rozwiązania quizu i przetestowania swojej pamięci z czasów podstawówki!
Zgadnij pierwszą stolicę Polski
Pierwsza stolica Polski to oczywiście Gniezno! To właśnie tam znajdowała się siedziba pierwszych polskich władców z dynastii Piastów. Gniezno pełniło funkcję stolicy Polski w latach około 940-1038. Najważniejszym zabytkiem z tamtych czasów jest romańska katedra wzniesiona w XI wieku z inicjatywy Bolesława Chrobrego. W underkryptach katedry znajdują się groby pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Gniezno jest również znane jako "kolebka państwa polskiego", ponieważ to właśnie tam w 1000 roku odbył się Zjazd Gnieźnieński z udziałem cesarza Ottona III, na którym powołano do życia metropolię kościelną z arcybiskupem w Gnieźnie jako zwierzchnikiem Kościoła w Polsce.
Gniezno do dziś jest ważnym ośrodkiem religijnym, a w katedrze przechowywane są bezcenne relikwie - Drzwi Gnieźnieńskie z XII wieku. Warto odwiedzić to historyczne miasto, aby na własne oczy zobaczyć ślady początków polskiej państwowości i Kościoła.
Jakie było Twoje pierwsze zadanie domowe
Pierwsze zadanie domowe to dla każdego z nas wyjątkowe wspomnienie z czasów szkoły podstawowej. Pamiętam, jak bardzo stresowałem się moim pierwszym zadaniem z matematyki w klasie 1 - musieliśmy nauczyć się na pamięć tabliczki mnożenia do 10. Wydawało mi się to niemożliwe! Cały wieczór spędziłem na powtarzaniu kolejnych działań i mamroczeniu "dwa razy trzy sześć, dwa razy cztery osiem...".
Moja mama pomagała mi ćwiczyć, wymyślając różne zabawy ułatwiające zapamiętywanie. Dzięki jej pomocy udało mi się opanować tabliczkę mnożenia na czas. Byłem bardzo dumny, kiedy następnego dnia w szkole pani pochwaliła mnie za dobrze wykonane zadanie. To było moje pierwsze małe zwycięstwo w nauce!
Czytaj więcej: Co dzisiaj robią Dagmara Kaźmierska, Laluna Unique, Anna Renusz, Sylwia Peretti? Królowe życia po programie
Czy pamiętasz skok w dal na lekcji wf
Lekcje wf w szkole podstawowej obfitowały w wiele ciekawych dyscyplin sportowych. Jedną z najbardziej ekscytujących był z pewnością skok w dal. Z niecierpliwością czekaliśmy, aż nadejdzie dzień zajęć na stadionie, gdzie mogliśmy spróbować swoich sił w tej konkurencji lekkoatletycznej.
Pamiętam, jak instruktor kreślił na bieżni kredą linię odbicia, od której mieliśmy odbić się i wykonać jak najdłuższy skok. Startowaliśmy kolejno, rozpędzając się z całych sił. Skakanie w piaskownicę było super zabawą, choć niektórzy wylądowali niezdarnie na pupie, wywołując salwę śmiechu kolegów. Mierzyliśmy odległość skoków i porównywaliśmy wyniki. To była świetna okazja, by poczuć się jak prawdziwi lekkoatleci.
Wymień trzy przybory szkolne
Trzy podstawowe przybory szkolne to:
- Zeszyt
- Długopis
- Piórnik
Zeszyt służył do zapisywania notatek, rozwiązywania zadań i ćwiczeń na lekcjach. Każdy uczeń miał ich cały plik – osobne zeszyty na takie przedmioty jak polski, matematyka, historia itd. Podstawowym narzędziem do pisania był długopis lub pióro. W piórniku nosiliśmy przybory do pisania: długopisy, ołówki, gumkę do ścierania. To były trzy kluczowe przybory na wyposażeniu każdego ucznia szkoły podstawowej.
Podstawowe operacje matematyczne
Matematyka w szkole podstawowej zaczynała się od poznania i opanowania czterech podstawowych działań – dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Pamiętam, jak na pierwszych lekcjach matematyki uczyliśmy się na liczydle wykonywać proste działania – dodawać kolejne kulki, odejmować je, układać je w równe rzędy do mnożenia i dzielenia.
Ćwiczyliśmy tabliczkę mnożenia, żeby mieć podstawowe działania opanowane na pamięć. Ważne było, aby poprawnie zapisać każde działanie w zeszycie i obliczyć wynik. Te cztery działania: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie stanowiły fundament dalszej edukacji matematycznej w szkole podstawowej.
Ile lat uczyłeś się w podstawówce
Nauka w szkole podstawowej trwała 8 lat i składała się z dwóch etapów: klasy 1-3 (edukacja wczesnoszkolna) oraz klasy 4-8 (nauczanie przedmiotowe).
Klasy | Liczba lat |
Klasy 1-3 | 3 lata |
Klasy 4-8 | 5 lat |
Razem | 8 lat |
Większość z nas ma w pamięci te 8 lat spędzone w szkolnych ławkach. Edukacja w szkole podstawowej dawała solidne fundamenty wiedzy, które pomagały nam później kontynuować naukę w gimnazjum i liceum. Te lata wypełnione były nie tylko nauką, ale także zabawą, pierwszymi przyjaźniami i ważnymi życiowymi lekcjami.
Podsumowanie
Quiz "Ile pamiętasz z podstawówki?" okazał się świetną okazją do powspominania beztroskich lat spędzonych w szkolnej ławce. Przypomnieliśmy sobie historię pierwszej stolicy Polski - Gniezna, wspomnienia związane z pierwszymi pracami domowymi i lekcjami wf. Powtórzyliśmy podstawowe informacje na temat lat nauki w podstawówce oraz najważniejszych przyborów szkolnych. Matematyka od zawsze opierała się na czterech działaniach arytmetycznych - dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu.
Rozwiązując quiz, udało nam się na chwilę powrócić do beztroskiego dzieciństwa i pierwszych lat spędzonych w szkolnej ławce. Okazuje się, że pamięć potrafi zachować wiele cennych wspomnień z tamtych lat. Mamy nadzieję, że ta podróż sentymentalną ścieżką wywołała u Ciebie miłe wspomnienia i uśmiech na twarzy.
Zapraszamy do rozwiązania kolejnych quizów, które przeniosą Cię w różne interesujące miejsca i czasy. Dziękujemy za poświęcony czas i wspólną zabawę. Mamy nadzieję, że chętnie do nas wrócisz!
Jeśli podobał Ci się nasz quiz, koniecznie podziel się nim ze znajomymi. Razem możecie powspominać dawne czasy i sprawdzić swoją wiedzę z przeszłości.