Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji

Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora18.08.2023 | 8 min.

Dwayne Johnson, znany również jako The Rock, to prawdziwa gwiazda współczesnych filmów akcji. Ten charyzmatyczny aktor idealnie odnajduje się w dynamicznych produkcjach pełnych zwrotów akcji i scen walki. W swojej filmografii ma wiele hitów kasowych należących do gatunku sensacyjnej komedii akcji. Dzięki swojej muskularnej budowie ciała, sprawności fizycznej i aktorskim umiejętnościom, stał się ulubieńcem widowni na całym świecie.

Główne role i najbardziej znane filmy akcji z Dwaynem Johnsonem

Kariera Dwayne'a Johnsona jako aktora filmowego rozpoczęła się na dobre w 2001 roku, kiedy zagrał w filmie Mumia powrócić u boku Brendana Frasera. Już wtedy dał się poznać jako aktor obdarzony niezwykłą charyzmą i predyspozycjami do występów w dynamicznych scenach kaskaderskich. Przełomem okazała się rola Luke'a Hobbsa w serii Szybcy i wściekli. Oprócz tego Johnson zagrał m.in. w filmach Skaleczony, Agent i pół, San Andreas czy też Hercules. Za każdym razem jego bohaterowie błyskawicznie podbijali serca widzów.

Postać agenta Luke'a Hobbsa granego przez Dwayne'a Johnsona

Największą popularność aktor zdobył dzięki roli tajnego agenta Luke'a Hobbsa w serii Szybcy i wściekli. Po raz pierwszy pojawił się w tej roli w 2011 roku i od razu stał się ulubieńcem fanów. Agent Hobbs to szorstki facet o muskularnej budowie ciała. Jest niezwykle skuteczny w akcji - walczy wręcz, strzela i prowadzi samochody niczym zawodowy kierowca rajdowy. Do tego ma sporą dawkę luzu i dystansu do siebie.

Dynamiczne sceny akcji i walk w wykonaniu Dwayne'a Johnsona

Aktor doskonale odnalazł się w charakterystycznych dla serii Szybcy i wściekli dynamicznych scenach akcji i kaskaderskich popisach. Jego bohater Hobbs stoczył wiele zapierających dech w piersiach pojedynków wręcz, brał udział w szalonych pościgach samochodowych i strzelaninach. Dwayne Johnson udowodnił, że ma ku temu odpowiednie warunki fizyczne i zacięcie.

Współpraca z Vinem Dieslem i resztą ekipy Szybkich i wściekłych

Aktor świetnie wpasował się w obsadę, którą wcześniej tworzyli tacy wykonawcy jak Vin Diesel, Paul Walker, Michelle Rodriguez czy Jordana Brewster. Jego bohater często rywalizuje i spiera się z Dominikiem Toretto granym przez Diesela, ale potrafią też zjednoczyć siły dla wyższego dobra. Johnson wniósł do tej produkcji nową jakość.

Cykl filmowy Szybcy i wściekli z udziałem Dwayne'a Johnsona

Szybcy i wściekli to jedna z najpopularniejszych serii filmowych ostatnich lat opowiadająca o ekipie ulicznych rajdowców prowadzonych przez Dominica Toretto (granego przez Vin Diesela). Dwayne Johnson po raz pierwszy pojawił się w tej serii w 2011 roku i od tamtej pory zagrał w 5 jej częściach, stając się jedną z największych gwiazd i magnesów na widownię.

Kreacja bohatera Smoldera Bravestone'a w nowej wersji Jumanji

Film Jumanji: Przygoda w dżungli z 2017 roku okazał się kasowym hitem zarabiającym na całym świecie ponad 962 miliony dolarów. Duża w tym zasługa świetnej gry Dwayne'a Johnsona jako Smoldera Bravestone'a - odważnego poszukiwacza przygód obdarzonego niezwykłą siłą i odpornym na trucizny oraz choroby. Aktor stworzył niezwykle charyzmatyczną i pełną humoru postać.

Chemia na ekranie z Jackiem Blackiem i Karen Gillan

Johnson świetnie dogrywał się z innymi członkami obsady. Jego udaną ekranową parę tworzył zwłaszcza z Jackiem Blackiem wcielającym się w komiczną postać profesora Oberona. Aktorzy wzajemnie się uzupełniali. Dwayne Johnson miał też świetny kontakt z Karen Gillan jako Ruby Roundhouse.

Humorystyczne sceny z udziałem Dwayne'a Johnsona jako Smoldera

Aktor pokazał w tej roli swój wrodzony talent komediowy. Jego bohater Smolder Bravestone mimo heroicznej aparycji miewał zabawne i nieco komiczne wpadki, jak scena, gdy okazuje się, że ma lęk przed jedzeniem podlegającym zakazowi spożywania. To dowodzi poczucia humoru Johnsona.

Przełomowa rola w filmie Jumanji: Przygoda w dżungli

Film Jumanji: Przygoda w dżungli z 2017 roku okazał się przełomem w karierze aktorskiej Dwayne'a Johnsona i z miejsca uczynił go jeszcze większą gwiazdą kina. Zebrane przez produkcję ponad 962 miliony dolarów wpływów to w dużej mierze zasługa charyzmatycznej i pełnej humoru gry aktora jako Smoldera Bravestone'a. Jego kreacja podbiła serca widzów na całym świecie.

Inne popularne filmy akcji z The Rockiem

Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji

Oprócz wspomnianych tytułów, Dwayne Johnson ma w dorobku wiele innych kasowych hitów należących do gatunku komedii i filmu akcji. Wystąpił m.in. w filmach Hercules, gdzie zagrał tytułowego herosa, San Andreas jako ratownik walczący z katastrofą, czy też w komedii szpiegowskiej Agent i pół u boku Kevina Harta. Za każdym razem pokazywał się z jak najlepszej strony.

San Andreas - katastroficzny film z efektami specjalnymi

W hollywoodzkim blockbusterze San Andreas aktor wcielił się w ratownika próbującego uratować córkę podczas niszczycielskiego trzęsienia ziemi w Kalifornii. Produkcja jest pełna efektownych scen katastrofy i zniszczeń. Dla Johnsona była świetną okazją do popisu umiejętnościami aktorskimi i kaskaderskimi.

Agent i pół - komedia szpiegowska z udziałem Kevina Harta

W tej zabawnej parodii filmów szpiegowskich aktor zagrał tajnego agenta, który musi współpracować z ekscentrycznym informatykiem granym przez Kevina Harta. Ich zgrany duet stał się gwarancją humoru i dobrej zabawy. Johnson pokazał tu swój talent komediowy.

Hercules - mitologiczny film akcji o przygodach Herkulesa

Hercules z 2014 roku to epicki film akcji na motywach mitów greckich z Dwaynem Johnsonem w roli tytułowej. Aktor mógł się w niej wykazać nie tylko umiejętnościami aktorskimi, ale też imponującą budową ciała i sprawnością fizyczną, walcząc z mitycznymi bestiami.

Dlaczego Dwayne Johnson pasuje do filmów akcji?

Dwayne Johnson zagrał w wielu największych hitach gatunku akcji ostatnich lat. Jego fenomen nie jest przypadkowy. Aktor ma ku temu odpowiednie warunki fizyczne, umiejętności aktorskie i charyzmę. Dzięki temu role wymagające sprawności i tężyzny fizycznej wychodzą mu świetnie i przynoszą widzom rozrywkę najwyższej próby.

Imponująca budowa ciała i sprawność fizyczna

Dwayne Johnson od lat ciężko pracuje nad swoją muskularną sylwetką. Waży ponad 110 kg przy wzroście 196 cm. Jego budowa ciała idealnie predysponuje go do występów w dynamicznych scenach kaskaderskich i walki wręcz, które wymagają niezwykłej sprawności fizycznej i wytrzymałości.

Charyzma i poczucie humoru na ekranie

Ogromnym atutem aktora jest jego charyzma i poczucie humoru, które emanują z każdej sceny z jego udziałem. Widzowie po prostu go uwielbiają. Johnson świetnie czuje kontakt z publicznością. Dodatkowo potrafi zagrać w sposób lekki i autoironiczny. Stąd jego obsadzanie w wielu komediach sensacyjnych.

Umiejętności aktorskie i doświadczenie w wrestlingu

Aktor ma za sobą lata treningów i występów w wrestlingu, gdzie występował jako The Rock. Stamtąd wyniósł umiejętności przydatne w filmach akcji - od pewności siebie po gestykulację i ekspresję. Do tego dochodzi jego naturalny talent i charyzma. Dlatego odnajduje się świetnie w rolach wymagających sprawności.

Podsumowanie

Dwayne Johnson udowodnił, że jest prawdziwą gwiazdą współczesnego kina akcji. Jego kreacje w takich hitach jak Szybcy i wściekli, Jumanji czy San Andreas na trwałe zapisały się w historii tego gatunku. Aktor doskonale odnajduje się w dynamicznych scenach walki i pościgów dzięki swojej imponującej budowie ciała, sprawności fizycznej i aktorskim umiejętnościom. Dodatkowo cechuje go charyzma i poczucie humoru, które przyciągają rzesze widzów do kin. The Rock udowodnił, że jest prawdziwą ikoną współczesnej rozrywki i kina akcji.

Najczęściej zadawane pytania

Do najsłynniejszych ról aktora należą: Luke Hobbs w serii Szybcy i wściekli, Smolder Bravestone w Jumanji oraz Mike Williams w filmie San Andreas.

Aktor ma ku temu odpowiednie warunki fizyczne - imponującą muskulaturę i sprawność. Dodatkowo cechuje go charyzma i talent komediowy. Stąd obsadzanie go w dynamicznych filmach akcji.

Aktor wystąpił m.in. w takich filmach jak: Szybcy i wściekli, Jumanji, San Andreas, Hercules, Agent i pół czy Skaleczony. Ma na koncie wiele hitów kasowych.

Johnson zaczął regularnie grać w filmach na początku XXI wieku. Jego debiutem był występ w filmie Mumia powrócić w 2001 roku.

Do jego największych atutów należą: imponująca budowa ciała i sprawność fizyczna, charyzma, poczucie humoru oraz aktorskie umiejętności.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najlepsze role Meryl Streep - od Łowcy jeleni po Diabelską dziwkę
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły