Komedie romantyczne z Meg Ryan - od Bezsenności w Seattle po Kate i Leopold

Komedie romantyczne z Meg Ryan - od Bezsenności w Seattle po Kate i Leopold
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski06.09.2023 | 6 min.

Komedie romantyczne to jeden z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych gatunków filmowych. Wśród aktorek, które zdobyły status ikon tego typu produkcji, na szczególną uwagę zasługuje Meg Ryan. Amerykańska gwiazda stworzyła wiele zapadających w pamięć kreacji w przebojach kina romanse. Od początku lat 90. aż po koniec dekady Meg Ryan królowała na ekranach jako uosobienie marzeń widzów o prawdziwej i szczerej miłości.

Bezsenność w Seattle - klasyk gatunku

Fabuła i tematyka filmu

Jednym z najważniejszych filmów w dorobku Meg Ryan jest komedia romantyczna "Bezsenność w Seattle" z 1993 roku. Aktorka wciela się w rolę dziennikarki radiowej Annie Reed, która przypadkowo słyszy w audycji chłopca opowiadającego o śmierci matki. Annie głęboko porusza historia samotnego ojca Sama Baldwina granym przez Toma Hanksa. Pomiędzy bohaterami rodzi się uczucie, mimo że dzieli ich odległość z Nowego Jorku do Seattle. Film porusza motyw prawdziwej miłości, która jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności.

Chemia między bohaterami

Jednym z kluczowych elementów sukcesu "Bezsenności w Seattle" jest znakomita chemia na ekranie pomiędzy Meg Ryan i Tom Hanksem. Ich bohaterowie idealnie dopełniają się charakterami - ona jest energiczna i optymistyczna, on spokojny i opanowany. Wspólnie tworzą parę, z którą widz chce się utożsamiać i kibicować w drodze do szczęścia. Scena na szczycie Empire State Building, w której wreszcie spotykają się osobiście, przeszła do historii kina.

Ścieżka dźwiękowa

Istotnym elementem produkcji jest także ścieżka dźwiękowa z piosenką "As Time Goes By" w wykonaniu Jimmy'ego Durante. Stworzyła niezapomniany nastrój i klimat, idealnie korespondujący z wymową filmu. Romantyczne standardy i ballady jazzowe doskonale budują emocjonalny odbiór widza.

Franczyza "Kocha, lubi, szanuje"

Wątki miłosne w części 1 i 2

Kolejnym przebojem z Megan Ryan była komedia "Kocha, lubi, szanuje" z 1989 roku i jej sequel "Ja, ty i on" z 1995. Filmy opowiadają o przyjaźni i miłosnych perypetiach trójki przyjaciół. Ryan wciela się w postać Sally - uroczej i wrażliwej kelnerki poszukującej bratniej duszy. Jej relacje z Harrym (Billy Crystal) i pozostałymi bohaterami stanowią serce fabuły.

Postacie drugoplanowe

Znakomitymi partnerami Meg Ryan byli Carrie Fisher jako Marie oraz Bruno Kirby w roli Jessa. Ich barwne role stanowiły doskonałe tło dla perypetii miłosnych głównych bohaterów. Postacie drugoplanowe wnoszą humor i lekkość do opowieści.

Ciekawostki z planu filmowego

W czasie kręcenia "Kocha, lubi, szanuje" aktorzy bardzo zżyli się ze sobą, co przełożyło się na świetną atmosferę na planie. Reżyser Rob Reiner pozwalał im improwizować, dzięki czemu wiele kwestii nie było z góry ustalonych. Scena, w której Sally udawała orgazm w restauracji, przeszła do legendy kina.

Kate i Leopold - podróż w czasie z miłością

Nietypowy zabieg fabularny

"Kate i Leopold" z 2001 roku to kolejna komedia romantyczna z Meg Ryan, tym razem osadzona w konwencji podróży w czasie. Główny bohater, książę Leopold z XIX wieku (Hugh Jackman) przypadkowo przenosi się do współczesnego Nowego Jorku. Tam poznaje Kate (Ryan), która początkowo jest zdezorientowana jego odmiennością. Stopniowo rodzi się jednak między nimi głębokie uczucie.

Kostiumy i scenografia epoki

Jednym z najmocniejszych punktów filmu są świetne, bogate w detale kostiumy i scenografia oddająca atmosferę epoki. Dzięki nim widz może przenieść się do XIX-wiecznego Nowego Jorku razem z bohaterami. Meg Ryan wygląda olśniewająco w sukniach z epoki.

Reakcje widzów i krytyków

"Kate i Leopold" spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków, którzy chwalili kreacje aktorskie i romantyczny klimat. Widzowie także byli zachwyceni filmem, doceniając baśniowy charakter historii i fantastyczną chemię Ryan z Jackmanem. Dla wielu była to jedna z najlepszych ról w karierze Meg Ryan.

Inne filmy z Meg Ryan

Komedie romantyczne z Meg Ryan - od Bezsenności w Seattle po Kate i Leopold

Kiedy Harry poznał Sally

Komedia romantyczna z 1989 roku z Megan Ryan i Billym Crystalem w rolach głównych. Film opowiada o przyjaźni, która z czasem przeradza się w głębsze uczucie. Pełen ciepłego humoru i świetnych dialogów.

Pył i diamenty

Obraz z 1998 roku z Meg Ryan, Matthewem Broderickiem i Jeanem Reno w obsadzie. Komedia sensacyjna o nieudolnych złodziejach, którzy porywają żonę wpływowego gangstera. Duża dawka humoru i akcji.

Miłość w Seattle

Kolejna komedia romantyczna z Ryan z 1993 roku. Tym razem partneruje jej Tom Hanks. Opowieść o wdowcu szukającym nowej miłości, którą odnajduje w osobie dziennikarki radiowej granej przez Ryan.

Dlaczego warto obejrzeć?

Ponadczasowe historie

Filmy z Meg Ryan, choć powstały kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu, wciąż nie tracą uroku. Opowiadają ponadczasowe historie o poszukiwaniu miłości i bliskości, z którymi każdy może się utożsamić.

Urokliwe role Meg Ryan

Aktorka jak mało kto potrafiła stworzyć na ekranie postaci pełne ciepła, wrażliwości i optymizmu. Jej bohaterki emanują szczerością i szlachetnością, przyciągając sympatię widzów.

Pozytywne emocje

Filmy z Meg Ryan po prostu poprawiają humor i pozwalają na chwilę oderwać się od codzienności. Lekki ton, dowcipne dialogi i szczęśliwe zakończenia gwarantują pozytywne emocje.

Podsumowanie

Komedie romantyczne z Meg Ryan to prawdziwe perełki gatunku, które na stałe wpisały się do kanonu kina. Aktorka jak mało kto potrafiła stworzyć na ekranie niepowtarzalny klimat, angażując widzów w losy swoich bohaterek. Filmy takie jak "Bezsenność w Seattle", "Kocha, lubi, szanuje" czy "Kate i Leopold" to produkcje, które warto znać i do których można wracać, by ponownie przeżyć te wyjątkowe historie o poszukiwaniu prawdziwej miłości. Nieważne, czy oglądamy je po raz pierwszy czy kolejny, zawsze zapewnią nam pozytywne emocje i rozgrzeją serca.

Najczęściej zadawane pytania

Polecamy przede wszystkim takie tytuły jak "Bezsenność w Seattle", "Kocha, lubi, szanuje", "Ja, ty i on" oraz "Kate i Leopold". To klasyki z jej udziałem.

Wiele produkcji z aktorką jest dostępnych na popularnych platformach streamingowych takich jak Netflix, HBO Max czy Amazon Prime. Część znajdziemy również na DVD.

Aktorka najwięcej razy wystąpiła u boku Toma Hanksa. Zagrała z nim w trzech filmach - "Bezsenność w Seattle", "Joe kontra wulkan" oraz "Miłość w Seattle".

Aktorka ma na koncie m.in. Złoty Glob dla najlepszej aktorki filmowej za rolę w "Kocha, lubi, szanuje" oraz nominację do Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Wojna płci".

Aktorka wnieść wiele ciepła i optymizmu do swoich ról, idealnie wpisując się w konwencję tego gatunku. Jej bohaterki są urocze, inteligentne i pełne życia. Widzom łatwo utożsamić się z ich poszukiwaniami miłości.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski

Cześć! Tutaj dzielę się swoją wiedzą biznesową. Krok po kroku odkrywam tajniki sukcesu, dzieląc się analizami, inspirującymi historiami i praktycznymi poradami. Zapraszam na bloga, gdzie biznes staje się pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły