Najlepsze role Meryl Streep - od Łowcy jeleni po Diabelską dziwkę

Najlepsze role Meryl Streep - od Łowcy jeleni po Diabelską dziwkę
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora19.08.2023 | 9 min.

Meryl Streep to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych aktorek w historii kina. W ciągu swojej ponad czterdziestoletniej kariery zagrała w ponad siedemdziesięciu produkcjach filmowych, wcielając się w niezwykle zróżnicowane i wymagające role. Jej aktorstwo cechuje niebywała dbałość o detale, głęboka analiza postaci oraz umiejętność wczucia się w odmienne osobowości. Dzięki tym cechom aktorski dorobek Streep obejmuje zarówno chwytające za serce dramaty, jak i lekkie komedie czy musicale. Aktorka potrafiła z powodzeniem sportretować zarówno silne kobiety z historii, jak i zwyczajne bohaterki zmagające się z problemami codzienności. Jej role odznaczają się psychologiczną wiarygodnością i emocjonalnym pogłębieniem. Meryl Streep otrzymała liczne nagrody za swoje role, w tym trzy Oscary. Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych aktorek w historii kina.

Początki kariery i debiutanckie role Meryl Streep

Studia aktorskie i pierwsze występy na scenie

Meryl Streep urodziła się w 1949 roku w New Jersey. Już od najmłodszych lat przejawiała zamiłowanie do aktorstwa, grając w szkolnych przedstawieniach. W 1971 roku ukończyła prestiżową szkołę aktorską Yale School of Drama. W czasie studiów występowała w spektaklach teatralnych, między innymi w sztukach Antona Czechowa i Tennessee Williamsa. Po ukończeniu Yale dołączyła do nowojorskiego zespołu teatralnego New York Shakespeare Festival, gdzie kontynuowała szlifowanie warsztatu aktorskiego. Występowała między innymi w spektaklach Szekspira oraz Moliera.

Debiut kinowy i wczesne filmy

W 1977 roku Meryl Streep zadebiutowała na kinowym ekranie niewielką rolą w filmie Juloe Dassina. Przełomem okazała się rola w dramacie Łowca jeleni w 1978 roku. Wcieliła się w zapaloną zwolenniczkę ochrony środowiska Joannę Kramer. Film zebrał entuzjastyczne recenzje, a kreacja Streep została doceniona nominacją do Oscara. W następnych latach aktorka kontynuowała występy w ambitnych filmach obyczajowych i historycznych. Zagrała między innymi w Holocaustzie, Manhattanie Woody Allena oraz Siłach przyciągania Petera Weira.

Krytyczny odbiór wczesnych ról aktorskich

Wczesne role Meryl Streep spotkały się z uznaniem krytyków, którzy dostrzegli jej niezwykły talent aktorski. Chwalono zwłaszcza umiejętność wczucia się w odmienne osobowości bohaterek oraz dbałość o detale w budowaniu postaci. Podkreślano naturalność i prawdziwość jej gry aktorskiej. Już w pierwszych latach kariery Streep uznano za jedną z najbardziej obiecujących młodych aktorek amerykańskiego kina.

Przełomowa rola w Łowcy jeleni

Charakterystyka postaci Joanny Kramer

W dramacie Łowca jeleni Meryl Streep zagrała zapaloną działaczkę na rzecz ochrony środowiska Joannę Kramer. Była to kobieta niezwykle zdeterminowana, by powstrzymać dewastację cennych terenów leśnych. Walczyła z akcją wycinki drzew, prowadzoną przez lokalne władze. Joanna Kramer była postacią niezwykle złożoną. Z jednej strony była wrażliwą miłośniczką przyrody, z drugiej posuwała się do radykalnych kroków, aby osiągnąć swój cel.

Cechy aktorstwa demonstrowane w tej roli

Wcielając się w Joannę Kramer, Meryl Streep zaprezentowała niezwykły wachlarz umiejętności aktorskich. Przekonująco sportretowała jej determinację i radykalizm w działaniu, a zarazem ukazała wewnętrzną wrażliwość i miłość do natury. Aktorka w niezwykle przejmujący sposób ukazała rozterki moralne i wewnętrzne rozdarcie bohaterki. Kreacja Joanny Kramer ugruntowała opinię Streep jako aktorki niezwykle wszechstronnej, potrafiącej wcielić się w złożone postaci.

Znaczenie roli dla kariery Streep

Rola w Łowcy jeleni okazała się przełomem w karierze Meryl Streep i ugruntowała jej pozycję jako jednej z czołowych aktorek młodego pokolenia. Po raz pierwszy pokazała ona pełnię swojego warsztatu aktorskiego, dając kreację niezwykle wiarygodną i pogłębioną psychologicznie. Rola ta otworzyła jej drogę do najambitniejszych projektów filmowych i przyniosła liczne nagrody aktorskie, w tym pierwszą nominację do Oscara.

Role w dramatach społecznych lat 80.

Główne role kobiece w tych filmach

Lata 80. to okres, w którym Meryl Streep zagrała w kilku wybitnych dramatach społecznych, wcielając się w złożone kobiece bohaterki. W filmie Siły przyciągania zagrała Sarah, żonę mężczyzny dotkniętego paraliżem po wypadku. W Silkwood sportretowała Karen Silkwood, działaczkę związkową walczącą z niebezpiecznymi warunkami w zakładzie jądrowym. Z kolei w filmie Wybór Sofii wcieliła się w Polkę ratującą dzieci z okupowanej Warszawy.

Pogłębione studia postaci

We wszystkich tych filmach Meryl Streep stworzyła niezwykle pogłębione studia portretowe bohaterek, ukazując zarówno ich wewnętrzną siłę, jak i dramatyczne rozterki. Dzięki dogłębnej analizie psychologicznej kreacje te były niezwykle wiarygodne i wciągające. Aktorka zaprezentowała imponującą umiejętność wczucia się w odmienne osobowości i przeżycia bohaterek.

Nagrody i nominacje za role w tym okresie

Role w filmach społecznych z początku lat 80. przyniosły Meryl Streep szerokie uznanie krytyków i liczne nagrody. Za rolę w filmie Siły przyciągania otrzymała pierwszego w karierze Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Kolejne dwie nominacje do Oscara przyniosły jej role w Silkwood i Wyborze Sofii. Ugruntowało to jej pozycję jako jednej z najwybitniejszych aktorek amerykańskiego kina.

Kreacje silnych kobiet w latach 90.

Najlepsze role Meryl Streep - od Łowcy jeleni po Diabelską dziwkę

Obrazy z życia Margaret Thatcher i Carrie Fisher

W latach 90. Meryl Streep wcieliła się w dwie wybitne kobiety ze świata polityki i show-biznesu. W filmie Żelazna Dama sportretowała Margaret Thatcher, pierwszą kobietę-premiera Wielkiej Brytanii. Z kolei w Późnej miłości zagrała legendarzną aktorkę i autorkę Carrie Fisher. Obie te role wymagały dogłębnego studium postaci i charakteru tych nietuzinkowych kobiet.

Kreacja oszustki w Oszustkach

Innym wyzwaniem aktorskim była kreacja Christy Walton w thrillerze Oszustki. Meryl Streep wcieliła się tam w przebiegłą oszustkę uwodzącą bogatych mężczyzn. Rola wymagała od niej zarówno uroku, jak i bezwzględności. Aktorka perfekcyjnie oddała złożoną osobowość tej postaci.

Dojrzałość aktorska i warsztat

Role z wczesnych lat 90. ukazały niezwykłą dojrzałość aktorską Meryl Streep i doskonałe opanowanie różnorodnych środków warsztatu aktorskiego. Potrafiła w przekonujący sposób wcielić się zarówno w postaci historyczne, jak i fikcyjne bohaterki filmowe.

Role w komediach i filmach muzycznych

Komedia romantyczna Julie i Julia

Meryl Streep udowodniła swoją wszechstronność, grając w lekkich komediach i musicalach. W komedii romantycznej Julie i Julia wcieliła się w postać słynnej autorki książek kulinarnych Julie Powell. Kreacja ta wymagała zarówno ciepła, jak i dystansu do bohaterki.

Musical Mamma Mia! i inne

Innym przykładem był udział w filmowej adaptacji musicalu Mamma Mia!, gdzie Streep wcieliła się w jedną z głównych bohaterek i wykonała kilka przebojów zespołu ABBA. Pokazała tam swój talent komediowy i wokalny.

Umiejętności komediowe i wokalne

Role w tych produkcjach udowodniły, że Meryl Streep dysponuje również znakomitymi umiejętnościami komediowymi i wokalnymi, potrafiąc bawić i wzruszać widzów.

Charakterystyczne role w XXI wieku

Barbarian Diabelska dziwka

W XXI wieku Meryl Streep nadal wybiera interesujące, złożone role. W horrorze Barbarian wcieliła się w przerażającą właścicielkę starego domu. Z kolei w Diabelskiej dziwce zagrała bezwzględną dyrygentkę prowadzącą chór młodych dziewcząt.

Kreacja żony prezydenta w serialu The First Lady

W 2022 roku Meryl Streep sportretowała w serialu The First Lady postać żony prezydenta USA Betty Ford. Była to kolejna rola wymagająca dogłębnego studium postaci.

Ciekawy dobór ról w ostatnich latach

Role z ostatnich lat pokazują, że Meryl Streep wciąż w niezwykle przemyślany sposób dobiera interesujące dla siebie wyzwania aktorskie i potrafi z powodzeniem wcielać się w niezwykle zróżnicowane postaci. Jej aktorstwo wyróżnia się dojrzałością, pogłębieniem psychologicznym i dbałością o detale.

Podsumowanie

Meryl Streep to postać absolutnie wyjątkowa w historii kina. Przez ponad cztery dekady stworzyła galerię niezapomnianych kreacji aktorskich w filmach reprezentujących niemal wszystkie gatunki. Jej aktorstwo cechuje niezwykła dbałość o szczegóły, głęboka analiza postaci i umiejętność wczucia się w różnorodne osobowości. Dzięki temu każda rola Meryl Streep jest niezwykle wiarygodna i pogłębiona psychologicznie. Aktorka z powodzeniem wcielała się zarówno w wybitne postaci historyczne, jak i w zwyczajne bohaterki zmagające się z problemami codzienności. Jej dorobek obejmuje nagradzane dramaty obyczajowe, komedie romantyczne i musicale. Trzykrotnie uhonorowana Oscarem Meryl Streep należy bez wątpienia do grona najwybitniejszych aktorek w dziejach kina.

Najczęściej zadawane pytania

Meryl Streep zaczynała od występów w szkolnych przedstawieniach. Następnie ukończyła renomowaną szkołę aktorską Yale School of Drama. Pierwsze kroki stawiała na nowojorskich scenach teatralnych, by w 1977 roku zadebiutować epizodyczną rolą w filmie. Przełomem była kreacja w dramacie Łowca jeleni z 1978 roku.

Do najważniejszych ról w karierze Meryl Streep zalicza się kreacje w filmach Łowca jeleni, Siły przyciągania, Wybór Sofii, Żelazna Dama czy Diabelska dziwka. Aktorka zdobyła za nie liczne nagrody, w tym trzy Oscary dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Meryl Streep cechuje niezwykła dbałość o detale w kreowaniu postaci, głęboka analiza osobowości odgrywanych bohaterek oraz umiejętność wczucia się w odmienne charaktery. Potrafi w przekonujący sposób sportretować zarówno wybitne kobiety historyczne, jak i zwykłe bohaterki. Jej aktorstwo wyróżnia psychologiczna wiarygodność.

Meryl Streep grała zarówno w poważnych dramatach obyczajowych, historycznych i społecznych, thrillerach, jak i w komediach romantycznych oraz musicalach. Ta różnorodność świadczy o jej wszechstronności aktorskiej.

Meryl Streep uchodzi za jedną z najwybitniejszych aktorek w historii kina. Wielokrotnie zdobywała najważniejsze nagrody filmowe, w tym trzy Oscary. Uznawana jest za mistrzynię wnikliwych, pogłębionych studiów aktorskich. Jej kreacje należą do kanonu kina światowego.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły