Najwięcej lasów w tych miejscach na Śląsku. Katowice otoczone lasem - to zaskakujący tytuł, biorąc pod uwagę, że Katowice kojarzą się raczej z przemysłem niż z zielenią. Jednak jak się okazuje, stolica Górnego Śląska jest otoczona sporymi terenami leśnymi. W artykule sprawdzimy, które miejscowości wchodzące w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mają największy procent powierzchni pokryty lasem. Przyjrzymy się także, ile drzew było sadzonych i wycinanych w ubiegłym roku na terenie GZM. Wyniki mogą Was zaskoczyć!
Największe zalesienie w GZM
Jak wynika z danych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) za 2022 rok, na obszarze wszystkich miast i gmin wchodzących w skład tego związku jest 65229,77 hektarów lasów. To naprawdę ogromna powierzchnia. Można by pomyśleć, że najbardziej zalesionymi terenami są takie miejscowości jak Tarnowskie Góry czy Świerklaniec. Jednak czołówka rankingu miejsc z największą powierzchnią lasów może Was zaskoczyć.
Bezkonkurencyjnymi liderami jeśli chodzi o zalesienie w GZM są Świerklaniec z 9632,38 ha lasów oraz Psary z 7375,6 ha. Potem kolejno mamy: Mierzęcice (5359,25 ha), Bobrowniki (5021,58 ha) i Siewierz (3198,85 ha).
Mało lasów w górskich miejscowościach
Można byłoby oczekiwać, że najwięcej lasów będzie właśnie w takich gminach jak Świerklaniec, położonych w górskich rejonach. Jednak paradoksalnie, inne górskie miejscowości w GZM nie są już tak mocno zalesione. Przykładowo w Szczyrku jest 1353,29 ha lasów, a w Radzionkowie, leżącym w Beskidzie Śląskim tylko 295,69 ha.
Może dziwić tak mała powierzchnia lasów na terenach górskich. Być może wynika to po prostu z tego, że sporo terenu zajmują tam zabudowania, hotele, pensjonaty i infrastruktura turystyczna.
Lasy wokół Katowic
Zaskoczeniem może być fakt, że Katowice mają aż 1850,13 ha lasów. Jest to szósty wynik w zestawieniu GZM, a przecież o stolicy Górnego Śląska raczej myślimy jako o mieście bardzo zurbanizowanym i uprzemysłowionym. Okazuje się jednak, że spore obszary leśne otaczają Katowice.
Znaczenie terenów zielonych
Dla wielu osób będzie zaskoczeniem, że duże miasta takie jak Katowice mają sporo lasów w granicach administracyjnych. Pokazuje to, jak cenne i ważne są tereny zielone dla mieszkańców dużych ośrodków miejskich.
Lasy pełnią bardzo istotną funkcję, są zielonymi płucami miast, pochłaniają zanieczyszczenia i kurz, obniżają temperaturę latem. Bliskość lasów to ogromna zaleta dla jakości życia.
Dlatego tak ważne jest zachowanie i ochrona istniejących terenów leśnych w granicach miast. Z drugiej strony równie istotne, aby prowadzić planowe nasadzenia nowych drzew i krzewów na wolnych przestrzeniach.
Czytaj więcej: Czarna lista Gdańska i Gdyni: naukowcy ostrzegają przed nadchodzącym zalaniem
Zaskakująco dużo lasów w tych miastach
W pierwszej dziesiątce rankingu GZM pod względem powierzchni lasów znalazło się kilka miast, których duże zalesienie może dziwić. Oprócz wspomnianych już Katowic, są to:
- Ruda Śląska - 1360,89 ha lasów
- Dąbrowa Górnicza - 1300,46 ha
- Bytom - 1215,17 ha
Zwłaszcza jeśli chodzi o Śląsk, miasta te kojarzą się raczej z uprzemysłowieniem, urbanizacją i niewielką ilością terenów zielonych. Tymczasem okazuje się, że spore obszary leśne znajdują się w granicach administracyjnych tych ośrodków.
Znaczenie terenów zielonych
Pokazuje to, jak cenne dla jakości życia mieszkańców są wszelkie tereny zielone - parki, skwery, lasy. Nawet w dużych miastach Górnego Śląska, gdzie panują niekorzystne warunki środowiskowe, występują spore obszary leśne. Eksperci podkreślają, że lasów i zieleni w miastach nigdy za wiele. Dlatego tak ważna jest ochrona istniejących terenów zalesionych oraz tworzenie nowych.
Mało lasów w popularnych miejscowościach
Można by oczekiwać, że sporo lasów będzie na przykład w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach Beskidu Śląskiego takich jak:
- Ustroń - 568,59 ha
- Wisła - 387,04 ha
- Szczyrk - 1353,29 ha
Jak widać powierzchnia lasów w tych gminach nie jest duża. Być może wynika to m.in. z tego, że sporo miejsca zajmuje tam infrastruktura i zabudowania związane z turystyką.
Małe zalesienie a atrakcyjność
Można postawić tezę, że mniejsze zalesienie nie wpływa negatywnie na atrakcyjność turystyczną tych miejscowości. Liczy się urozmaicony krajobraz, widoki, szlaki. Ważne jednak, aby dbać o istniejące tereny leśne i je chronić - pełnią one przecież bardzo istotne funkcje.
Gdzie najwięcej nowych nasadzeń drzew
Warto spojrzeć nie tylko na ogólną powierzchnię lasów w poszczególnych miastach, ale także na to ile sadzi się nowych drzew. Według policy GZM w 2022 roku zdecydowanym liderem pod tym względem były Gliwice, gdzie posadzono aż 4073 drzewa.
Miasto | Liczba zasadzonych drzew |
Gliwice | 4073 |
Czeladź | 389 |
Dąbrowa Górnicza | 392 |
Drugie miejsce zajęła Czeladź (389), a trzecie Dąbrowa Górnicza (392 nowych drzew). Widać zatem, że samorządy w tych miastach prowadzą aktywną politykę zwiększania powierzchni terenów zielonych.
Gdzie najmniej sadzono nowych drzew
Smutnym rekordzistą pod względem małej liczby nowych nasadzeń drzew w 2022 roku jest Ruda Śląska. Pomimo sporej powierzchni lasów (1360,89 ha), w Rudzie Śląskiej nie posadzono ani jednego drzewa. Może to dziwić, biorąc pod uwagę, że jest to duże miasto, w którym zieleń jest bardzo potrzebna.
Mało drzew, bo zaledwie 29, zasadzono również w Świętochłowicach. Taka sytuacja powinna skłonić władze tych miast do bardziej aktywnych działań w celu zwiększenia terenów zielonych.
Podsumowanie
W artykule przyjrzeliśmy się zalesieniu miast i gmin wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Okazuje się, że niektóre z pozoru mocno zurbanizowane ośrodki, jak Katowice, mają naprawdę dużo lasów w granicach administracyjnych. Z drugiej strony, w górskich miejscowościach turystycznych zalesienie nie jest aż tak imponujące. Pokazuje to, jak istotne dla poprawy jakości życia są wszelkie tereny zielone.
Przy okazji sprawdziliśmy także, w których miastach GZM w 2022 roku zasadzano najwięcej nowych drzew (Gliwice), a w których niestety nie posadzono ani jednego (Ruda Śląska). Widać zatem różne podejście samorządów do kwestii zwiększania powierzchni lasów i zieleni.
Podsumowując, wszelkie obszary leśne w granicach miast pełnią niezwykle ważne funkcje - są płucami aglomeracji, obniżają temperaturę, pochłaniają zanieczyszczenia. Dlatego tak istotne jest ich zachowanie i ochrona oraz tworzenie nowych terenów zielonych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
Miejmy nadzieję, że coraz więcej samorządów będzie prowadzić aktywną politykę zwiększania powierzchni lasów, parków i skwerów. To nie tylko poprawia jakość życia mieszkańców, ale także wizerunek i atrakcyjność miast.