Quiz ortograficzny: Wyrazy z ż i rz - sprawdź swoje umiejętności!

Quiz ortograficzny: Wyrazy z ż i rz - sprawdź swoje umiejętności!
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora11.01.2024 | 5 min.

Trudna pisownia ż i rz sprawia problemy wielu osobom. Często mylimy te dwie litery, co prowadzi do błędów. W naszym quizie sprawdzisz swoją wiedzę na temat poprawnego użycia ż i rz. Przygotowaliśmy dla Ciebie pytania, w których musisz wybrać właściwą pisownię podanych wyrazów. To dobra okazja, żeby przekonać się, czy na pewno znasz zasady dotyczące tych trudnych liter. Im więcej poprawnych odpowiedzi, tym lepszy wynik. Powodzenia!

Trudna pisownia ż i rz

Jednym z najczęstszych błędów ortograficznych w języku polskim jest mylenie liter ż i rz. Z pozoru wydają się one podobne, jednak mają odmienną wymowę i zastosowanie. Umiejętne rozróżnianie tych dwóch znaków sprawia problem wielu uczniom, studentom, a nawet dorosłym! Skąd bierze się ta trudność i jak sobie z nią poradzić?

Ż i rz różnią się przede wszystkim dźwiękiem. Ż wymawiamy jak [ź], a rz jak [ż] - na przykład w słowach róża i marznąć. Ponadto te litery pełnią inne role w języku - ż zawsze jest samogłoską, a rz zawsze spółgłoską. Stąd błędem jest pisanie wyrazów takich jak mórzny z ż zamiast rz.

Podstawowe zasady

Aby poprawnie rozróżniać ż i rz, należy pamiętać o kilku podstawowych regułach. Przede wszystkim ż pojawia się po spółgłoskach miękkich (np. kiełż), a rz po twardych (np. garnek). Ponadto ż piszemy na końcu wyrazów (np. myśl), a rz w środku (np. morze).

Pomocne mogą być także ćwiczenia z wymowy trudnych wyrazów. Jeśli słyszymy dźwięk [ź], z pewnością powinniśmy napisać ż. Analogicznie - słysząc [ż], używamy rz.

Wyrazy z pułapką ortograficzną

Niestety, nie zawsze stosowanie powyższych reguł wystarcza. W języku polskim istnieje wiele wyrazów-wyjątków, które stanowią swoistą "pułapkę" na literę ż lub rz. Do najtrudniejszych należą m.in.:

 • zarżnąć
 • przeżuć
 • przyrżnąć

W takich przypadkach musimy po prostu zapamiętać prawidłową pisownię. Można w tym celu zastosować techniki mnemotechniczne, tworzyć mapy myśli z trudnymi wyrazami lub po prostu... dużo ćwiczyć!

Ćwiczenie czyni mistrza

Ćwiczyć można na przykład rozwiązując specjalne dyktanda i testy ortograficzne ze słowami z ż i rz. Sprawdzą one naszą umiejętność wyszukiwania i poprawiania błędów. Taka systematyczna praca na pewno przyniesie efekty.

Poniższa tabela zawiera przykłady 10 wyrazów z pułapką na ż/rz. Spróbuj je uzupełnić poprawną pisownią.

ro_dżyć po_ar
odr_ut po_ór
na_ść _eb
pr_yrzec ro_goń
gder_eć po_egnać

Czytaj więcej: Jaka jest historia ryby po grecku? Dlaczego ta nazwa? Tradycyjny przysmak z PRL w Grecji nieznany

Użycie ż i rz w praktyce

Oprócz ćwiczeń, ważne jest stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce - na przykład pisząc wypracowania, listy, maile etc. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że opanowaliśmy poprawną pisownię ż i rz.

Warto również świadomie analizować teksty pisane przez innych - zarówno w mediach, jak i w rozmowach internetowych. Wychwytywanie i poprawianie błędów pozwoli utrwalić prawidłową formę.

Na koniec dobrej zabawy może być też mały quiz ortograficzny dla znajomych - z poprawą ich błędów i wyjaśnieniem reguł. To świetny sposób na powtórkę i utrwalenie wiedzy wesoły sposób.

Pamiętajmy, że im więcej czytamy i piszemy poprawnie, tym łatwiej przychodzi nam bezbłędne stosowanie zasad pisowni ż i rz.

Jak uniknąć błędów z ż i rz

Quiz ortograficzny: Wyrazy z ż i rz - sprawdź swoje umiejętności!

Podsumowując, oto kilka strategicznych porad, jak ograniczyć ilość błędów z ż i rz:

 • Ćwicz systematycznie - rozwiązuj testy ortograficzne
 • Ucz się zasad i wyjątków na pamięć
 • Czytaj poprawne teksty i analizuj błędy innych osób
 • Stosuj zdobytą wiedzę w praktyce, pisząc różne treści
 • Sprawdzaj pisownię w słowniku ortograficznym

Dzięki temu z czasem bezbłędne pisanie wyrazów z ż i rz stanie się nawykiem.

Sprawdź swoją wiedzę w quizie

Na koniec zapraszamy do rozwiązania krótkiego quizu. Pozwoli on sprawdzić Twoją bieżącą wiedzę na temat poprawnego stosowania ż i rz.

Quiz składa się z 10 pytań w formie luk z kilkoma opcjami odpowiedzi. Wybierz w każdym z nich tę jedyną poprawną pisownię. Im więcej dokładnych odpowiedzi, tym lepiej dla Ciebie!

Powodzenia w quizie i pamiętaj - systematyczne ćwiczenia gwarantują sukces. Im więcej czytasz poprawnych tekstów i sam poprawnie piszesz, tym mniej błędów będziesz robił w przyszłości.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej problemowi trudnej pisowni wyrazów z ż i rz. Jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych w języku polskim, zarówno przez uczniów, jak i dorosłych.

Przedstawiliśmy podstawowe zasady dotyczące rozróżniania tych dwóch liter, wyjaśniając m.in. różnice w wymowie i zastosowaniu ż i rz. Wskazaliśmy też na istnienie licznych wyjątków oraz wyrazów-pułapek, których pisownię trzeba po prostu zapamiętać.

Podaliśmy sprawdzone sposoby ćwiczenia poprawnego stosowania omawianych liter, bazujące m.in. na rozwiązywaniu specjalnych testów, czytaniu poprawnych tekstów i świadomym wychwytywaniu błędów. Zawarliśmy też praktyczne porady, jak unikać pomyłek w przyszłości.

Na koniec umieściliśmy krótki quiz sprawdzający zdobytą przez Czytelników wiedzę. Mamy nadzieję, że artykuł okaże się pomocny w opanowaniu poprawnej pisowni wyrazów z ż i rz.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
 4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
 5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.