Różne oblicza Meryl Streep - od dramatu do komedii

Różne oblicza Meryl Streep - od dramatu do komedii
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień05.09.2023 | 8 min.

Meryl Streep to aktorka, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej niezwykły talent, charyzma i wszechstronność sprawiły, że jest uznawana za jedną z najwybitniejszych artystek współczesnego kina. W ciągu ponad czterdziestoletniej kariery zagrała w blisko siedemdziesięciu filmach reprezentujących niemal wszystkie gatunki. Od dramatów obyczajowych, przez thrillery i filmy historyczne, po komedie romantyczne i musicale. Uwielbiana przez widzów i krytyków Meryl Streep potrafi wniknąć w każdą postać i stworzyć wiarygodną, wielowymiarową kreację aktorską.

Wczesne role dramatyczne Meryl Streep

Początki kariery Meryl Streep związane były głównie z teatrem. Po ukończeniu prestiżowej szkoły aktorskiej Yale School of Drama w połowie lat 70. z powodzeniem grała na broadwayowskich scenach. Jej pierwszą większą rolą filmową była rola liderki sekty w dramacie „Łowca jeleni” w 1978 roku. Rok później Streep zachwyciła krytyków kreacją rozwiedzionej Joanny w „Sprawie Kramerów”, za którą otrzymała pierwszego w karierze Oscara. Aktorka udowodniła, że potrafi stworzyć postać niezwykle złożoną i wielowymiarową.

W początkowym okresie swojej kariery Meryl Streep grywała głównie w obyczajowych, często mrocznych i przygnębiających dramatach. W 1981 roku zagrała Sary, żony polskiego emigranta w „Francuzowej porucznikowej”, a rok później wcieliła się w Sophie, polską imigrantkę osadzoną w obozie koncentracyjnym w „Wyborze Zofii”. Obie role przyniosły jej kolejne nominacje do Oscara.

Rola w filmie "Most nad rzeką Kwai"

Jedną z najbardziej wymagających ról wczesnego okresu była kreacja Brytyjki zakochanej w amerykańskim żołnierzu w filmie „Most nad rzeką Kwai” z 1984 roku. Meryl Streep musiała nauczyć się brytyjskiego akcentu i zagrać postać bardzo odmienną od siebie. Film zebrał entuzjastyczne recenzje, a rola przyniosła Meryl nominację do Złotego Globu.

Nominacja za rolę w "Potędze przyjaźni"

Rok później aktorka ponownie wcieliła się w Brytyjkę, tym razem w dramacie wojennym „Potęga przyjaźni”. Jako specjalistka od ładunków wybuchowych działająca w ruchu oporu została doceniona kolejną nominacją do Oscara. Film zebrał mieszane recenzje, jednak kreacja Streep spotkała się z uznaniem.

Oscar za rolę Margaret Thatcher w filmie "Żelazna dama"

Jedną z najsłynniejszych ról w dorobku Meryl Streep jest kreacja brytyjskiej premier Margaret Thatcher w filmie „Żelazna dama” z 2011 roku. Aktorka w niezwykle przekonujący sposób sportretowała charyzmatyczną polityk. Charakteryzacja, mimika i sposób poruszania się sprawiły, że Streep całkowicie wcieliła się w postać. Rola przyniosła jej Złoty Glob oraz trzeciego w karierze Oscara.

Komedie z udziałem Meryl Streep

Mimo iż początkowo kojarzona była głównie z dramatami, Meryl Streep udowodniła, że świetnie odnajduje się także w lekkich gatunkach. Jej udane role komediowe pokazały wszechstronność aktorki i umiejętność kreowania postaci w różnych rejestrach.

Nieoczekiwana rola w "Diablo nosi Pradę"

W 2006 roku zaskoczyła widzów kreacją surowej redaktor naczelnej mody w komedii „Diabeł nosi Pradę”. Rola wymagającej i perfekcyjnej Mirandy Priestly okazała się strzałem w dziesiątkę. Aktorka z ogromnym poczuciem humoru sportretowała postać, która na zawsze zapisała się w historii kina. Film odniósł kasowy sukces, a rola przyniosła Meryl Złoty Glob.

Aktorski popis w "Julie i Julia"

Trzy lata później Streep ponownie błysnęła talentem komediowym w filmie „Julie i Julia”. Tym razem wcieliła się w znaną postać kucharki i autorki książek kucharskich Julię Child. Aktorka świetnie naśladowała charakterystyczny głos bohaterki i jej specyficzny sposób bycia. Kreacja zebrała entuzjastyczne recenzje i przyniosła kolejne nominacje do Złotych Globów i Oscara.

Świetna chemia z Mammą Mia!

Rok 2018 przyniósł kolejną udana komedię muzyczną z udziałem Meryl Streep - „Mamma Mia! Here We Go Again”. Aktorka wcieliła się w jedną z trzech potencjalnych matek głównej bohaterki i zaśpiewała kilka przebojów grupy ABBA. Jej duety z Cher i Amandą Seyfried spotkały się z entuzjazmem widzów. Film okazał się kasowym hitem.

Współczesne dramaty z Meryl Streep

Choć Meryl Streep z powodzeniem grywa w komediach, to jednak dramaty pozwalają jej najpełniej wykorzystać swój aktorski talent. W ostatnich latach zachwyciła kreacjami w kilku poruszających obrazach.

Wymagająca rola w "Wątpliwości"

W dramatycznym filmie „Wątpliwości” z 2008 roku Streep zagrała surową przełożoną przedszkola siostry Aloysius. Jej konflikt z księdzem oskarżonym o pedofilię był pretekstem do stworzenia złożonej studium charakteru. Rola wymagała ogromnej ekspresji aktorskiej i przyniosła Meryl piątą nominację do Oscara.

Poruszająca gra w dramacie "Most szpiegów"

Kolejna mocna kreacja dramatyczna to rola wymieniającej się więźniarki w „Moście szpiegów” Stevena Spielberga z 2015 roku. Meryl Streep i Tom Hanks stworzyli poruszający duet bohaterów łączących Stany Zjednoczone z ZSRR w czasie zimnej wojny. Aktorka subtelnie ukazała traumę kobiety rozdartej między lojalnością wobec ojczyzny a matczyną troską.

Mocna kreacja w filmie "Lady Bird"

W niezależnym dramacie „Lady Bird” z 2017 roku Meryl Streep stworzyła kreację matki głównej bohaterki. Jej postać była złożoną mieszanką ciepła i chłodu, bliskości i dystansu. Aktorka z wyczuciem sportretowała ambiwalentną relację matki z córką. Rola przyniosła jej 21. nominację do Oscara.

Aktorka charakterystyczna i wszechstronna

Różne oblicza Meryl Streep - od dramatu do komedii

Niezwykły talent Meryl Streep objawia się nie tylko w jej aktorstwie, ale też charakterystycznym wizerunku i wszechstronności. Potrafi śpiewać, tańczyć i błyskawicznie przeistaczać się w rozmaite postaci. Jej mimika, ekspresja i charyzma czynią z niej aktorkę idealną do najbardziej wymagających ról.

Talent komediowy i zdolności wokalne

Meryl Streep udowodniła swój komizm i poczucie humoru w takich hitach jak „Diabeł nosi Pradę” czy „Mamma Mia!”. Ponadto ma świetne zdolności wokalne, o czym przekonała grając w musicalach. Jej głos brzmi znakomicie zarówno w rockowych przebojach ABBY, jak i balladach ze „Sweeney Todd”.

Charyzma i niezwykła mimika

Aktorka ma niezwykłą zdolność całkowitego wcielania się w odgrywane postaci. Dzięki swojej charyzmie i elastycznej mimice jest w stanie uwiarygodnić nawet najbardziej nietypowe role. Widzowie uwielbiają obserwować jej zmieniającą się mimikę, gestykulację i sposób bycia w zależności od tego, w kogo się wciela.

Uznanie krytyków i liczne nagrody

Meryl Streep może pochwalić się największą ilością nominacji do Oscara wśród wszystkich aktorów w historii - aż 21! Ponadto zdobyła 3 statuetki Akademii, 8 Złotych Globów i wiele innych prestiżowych nagród. Nieustannie zachwyca krytyków i fanów swoim warsztatem aktorskim i pełnymi pasji kreacjami.

Legenda kina nadal aktywna zawodowo

Choć ma już ponad 70 lat, Meryl Streep wciąż pozostaje aktywna zawodowo i nie zwalnia tempa. Wciąż bierze udział w nowych, ciekawych projektach fabularnych oraz serialowych i konsekwentnie rozwija swój warsztat aktorski.

Planowane nowe projekty filmowe

Aktorka ma w planach rolę w ekranizacji broadwayowskiego musicalu „The Prom”. Ponadto zobaczymy ją w nadchodzącym filmie Adama McKaya „Don’t Look Up” u boku Leonarda DiCaprio. Streep nie zamierza jeszcze kończyć kariery i nadal przyjmuje interesujące propozycje ról.

Dalsza współpraca z uznanymi reżyserami

Meryl Streep lubi pracować z cenionymi twórcami filmowymi, którzy potrafią wykrzesać z niej wyjątkowe kreacje. W ostatnich latach współpracowała m.in. ze Stevenem Spielbergiem, Robem Marshallem i Greta Gerwig. Fakt, że najwięksi reżyserzy chcą ją angażować świadczy o jej pozycji w branży.

Niegasnąca pasja do aktorstwa

Aktorka już dawno mogłaby przejść na emeryturę i cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem. Jednak passja do gry aktorskiej wciąż w niej nie gaśnie. Wyznała, że nie potrafiłaby żyć bez aktorstwa, które sprawia jej ogromną radość i satysfakcję. Dlatego póki zdrowie pozwoli, zamierza realizować się zawodowo.

Podsumowanie

Kariera Meryl Streep to istny zawrót głowy - od dramatycznych początków po lżejsze komediowe role, od mrocznych postaci po pogodne optymistki. Jednak niezmiennie potrafi wzbudzać podziw i wzruszać widzów swoją niezwykłą wrażliwością aktorską. Dzięki talentowi komediowemu, warunkom wokalnym i charakterystycznej mimicznej zdolna jest podbić każdy gatunek filmowy. Jej role zawsze są pełne pasji, zaangażowania i prawdy. Meryl Streep to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych aktorek w historii kina.

Najczęściej zadawane pytania

Meryl Streep zdobyła 3 Oscary: za role w filmach "Sprawa Kramerów", "Żelazna dama" i "Wyboru Zofii". Łącznie była nominowana do tej nagrody aż 21 razy!

Aktorka mieszka w Los Angeles oraz posiada dom w stanie Connecticut na wschodnim wybrzeżu USA. Często odwiedza także Nowy Jork, gdzie grała na początku kariery.

Meryl Streep urodziła się w Stanach Zjednoczonych w rodzinie o angielskich i szwajcarsko-niemieckich korzeniach. Jest Amerykanką z urodzenia.

Aktorka urodziła się 22 czerwca 1949 roku w Summit w stanie New Jersey. Obecnie ma 73 lata i wciąż pozostaje aktywna zawodowo.

Mężem aktorki od 1978 roku jest rzeźbiarz Don Gummer. Para doczekała się czworga dzieci: Henry'ego, Mary, Grace i Louisy.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień

Cześć! Jestem pasjonatką kina i seriali. Zapraszam Cię w podróż przez świat emocji, fabuł i kinowych tajemnic. Na moim blogu odkryjesz recenzje, ciekawostki i analizy filmowe, które zachwycą każdego kinomaniaka.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły