Rozpoznasz wszystkie tablice rejestracyjne w woj. lubuskim? FZI, FWS czy FSW?

Rozpoznasz wszystkie tablice rejestracyjne w woj. lubuskim? FZI, FWS czy FSW?
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski24.12.2023 | 5 min.

Rozpoznasz wszystkie tablice rejestracyjne w woj. lubuskim? W Polsce od 2000 roku obowiązuje system rejestracji pojazdów oparty na literowych wyróżnikach województw i miast. W Lubuskiem spotkasz rejestracje zaczynające się na literę F, która jest przypisana do tego regionu. Następne dwie litery to z reguły wyróżnik powiatu lub miasta. Czy potrafisz rozpoznać skąd pochodzi auto na podstawie rejestracji FZI, FWS czy FSW? Zapraszamy do przetestowania swojej wiedzy w naszym quizie!

Jakie litery mają tablice rejestracyjne w Lubuskiem?

W Polsce od 2000 roku obowiązuje system rejestracji pojazdów oparty na literowych wyróżnikach województw i miast. Dla województwa lubuskiego przypisana jest litera F. Oznacza ona, że wszystkie tablice rejestracyjne zarejestrowane w tym regionie zaczynają się właśnie od tej litery.

Kolejne dwie litery na tablicy rejestracyjnej oznaczają miasto lub powiat, w którym dokonano rejestracji. Niektóre większe miasta mają przypisany własny unikalny wyróżnik literowy np. Zielona Góra - FZ, Gorzów Wielkopolski - FG. Mniejsze miejscowości wyróżniane są poprzez literowy kod powiatu.

Przykładowe wyróżniki powiatów w woj. lubuskim:

 • FG - Gorzów Wielkopolski
 • FZ - Zielona Góra
 • FS - powiat sulęciński
 • FK - powiat krośnieński
 • FM - powiat międzyrzecki
 • FW - powiat wschowski
 • FE - powiat świebodziński

Ostatnie znaki na tablicy rejestracyjnej to indywidualny numer danego pojazdu. Może się on składać zarówno z liter, jak i cyfr. Nie mogą być w nim jednak użyte litery "o", "i" ani znaki przypominające cyfry.

Co oznaczają litery na tablicach z Lubuskiego?

Jak już wspomniano, pierwsza litera "F" oznacza przynależność do województwa lubuskiego. Kolejne dwie litery wskazują konkretne miasto lub powiat. Dla przykładu:

FZ Zielona Góra
FS powiat sulęciński
FK powiat krośnieński

Poniższa rejestracja FSW 1234 oznacza, że pojazd jest zarejestrowany w powiecie wschowskim, a jego indywidualny numer to 1234.

Gdzie w Lubuskiem występują rejestracje z literą F?

Litera F jako oznaczenie województwa lubuskiego pojawia się na wszystkich tablicach rejestracyjnych pojazdów zarejestrowanych na terenie tego województwa. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, jak i motocykli czy motorowerów.

Rejestracje z literą F zobaczymy więc nie tylko w dużych ośrodkach miejskich takich jak Gorzów Wielkopolski czy Zielona Góra. Pojawią się one również w mniejszych miejscowościach oraz na drogach lokalnych przecinających tereny wiejskie naszego województwa.

Czytaj więcej: Teksty kultury sportowej, które zapadły w pamięć. Kto to powiedział?

Jak rozpoznać rejestrację z Zielonej Góry?

Aby rozpoznać, czy dana rejestracja pochodzi z Zielonej Góry należy zwrócić uwagę na drugą i trzecią literę po oznaczeniu województwa lubuskiego (F).

Jeśli są to litery FZ, oznacza to rejestrację w Zielonej Górze.

Na przykład rejestracja FZT 5224 należy do pojazdu zarejestrowanego w Zielonej Górze. Podobnie rejestracja FZR 1990 również wskazuje samochód z "zielonogórskimi" tablicami.

Jak rozpoznać rejestrację z Gorzowa Wielkopolskiego?

W przypadku Gorzowa Wielkopolskiego obowiązuje identyczna zasada. Należy zwrócić uwagę na drugą i trzecią literę w rejestracji:

 • FG - oznacza Gorzów Wielkopolski

Na przykład FGK 112 to auto zarejestrowane w Gorzowie Wielkopolskim.

Jakie tablice rejestracyjne spotkasz w Gorzowie?

Rozpoznasz wszystkie tablice rejestracyjne w woj. lubuskim? FZI, FWS czy FSW?

W Gorzowie Wielkopolskim najczęściej spotkasz tablice rejestracyjne zaczynające się od oznaczenia województwa lubuskiego: litery F oraz wyróżnika samego Gorzowa: liter FG.

Będą to zatem rejestracje w formacie:

 • FGX 1234
 • FGT 8765
 • FGW 007

gdzie X, T i W to początek numeru rejestracyjnego danego pojazdu.

Jakie jeszcze rejestracje mogą pojawić się na gorzowskich ulicach?

Oprócz typowych tablic z literami FG, w Gorzowie Wielkopolskim mogą pojawić się również samochody na tzw. obcych rejestracjach. Najczęściej są to pojazdy należące do osób, które niedawno przeprowadziły się do Gorzowa z innych części Polski i jeszcze nie zdążyły wymienić tablic rejestracyjnych.

Czy znasz wszystkie możliwe rejestracje w woj. lubuskim?

Województwo lubuskie jest niedużym regionem, ale mimo to występuje tu wiele różnych kombinacji na tablicach rejestracyjnych.

Kluczowe jest zapamiętanie oznaczenia województwa - litery F - która pojawia się na każdej tablicy rejestracyjnej zarejestrowanej w Lubuskiem.

Kolejne litery wskazują albo konkretne miasto (Zielona Góra, Gorzów Wlkp.) albo powiat, a numery rejestracyjne pojazdów są losowo generowane przez system.

Łącznie na drogach Lubuskiego możemy spotkać setki różnych kombinacji z literami FZ, FG, FS, FK, FM, FW na początku. Czy znasz je wszystkie?

Podsumowanie

W niniejszym artykule przybliżyliśmy zasady oznaczania tablic rejestracyjnych w województwie lubuskim. Dowiedzieliśmy się, że litery F, Z i G są charakterystyczne dla tego regionu, ponieważ wskazują odpowiednio na województwo lubuskie, Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Poznaliśmy także wyróżniki literowe przypisane do poszczególnych powiatów w Lubuskiem.

Przedstawione informacje pozwolą Państwu łatwiej zorientować się, skąd pochodzi dany pojazd na podstawie rejestracji. Ułatwi to nie tylko podróżowanie po województwie, ale także pozwoli uniknąć pomyłek przy wypełnianiu dokumentów związanych z ruchem drogowym.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny i przybliżył tematykę regionalnych tablic rejestracyjnych. Zachęcamy do dzielenia się wiedzą na ich temat także z innymi kierowcami.

Na koniec pragniemy zachęcić do rozwiązania quizu sprawdzającego znajomość oznaczeń na tablicach rejestracyjnych w naszym województwie. Życzymy powodzenia!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
 4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
 5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski

Cześć! Tutaj dzielę się swoją wiedzą biznesową. Krok po kroku odkrywam tajniki sukcesu, dzieląc się analizami, inspirującymi historiami i praktycznymi poradami. Zapraszam na bloga, gdzie biznes staje się pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.