Serial Stranger Things od pierwszego sezonu zdobył rzesze fanów, którzy docenili wciągającą fabułę osadzoną w realiach amerykańskiego miasteczka w latach 80. XX wieku. Jednak oprócz wciągającej historii pełnej nadprzyrodzonych zjawisk, ogromną zaletą produkcji Netflixa jest dbałość o detale i liczne nawiązania do popkultury tamtych lat.
Kultowe odniesienia w Stranger Things
Twórcy serialu, bracia Duffer, w genialny sposób oddają klimat lat 80., począwszy od strojów, poprzez muzykę, na licznych nawiązaniach do kultowych gier, filmów i książek kończąc. Odniesienia te tworzą niepowtarzalny, nostalgiczny klimat, idealnie wpisujący się w konwencję science fiction i horroru. Dzięki temu starsi widzowie mogą poczuć powiew swojej młodości, a młodsi poznać popkulturę sprzed swoich czasów.
Powroty do lat 80. w warstwie wizualnej serialu
Stroje i fryzury bohaterów
Przeniesienie akcji do początku lat 80. uwidacznia się już w wyglądzie głównych bohaterów. Chłopcy noszą kolorowe podkoszulki, dżinsy z wysokim stanem i rozpiętymi nogawkami oraz charakterystyczne kurtki typu bomber. Ich fryzury to klasyczne mullety zaczesywane na bok. Nie brakuje oczywiście nieodłącznych elementów, jak opaski na głowie czy kolorowe skarpetki. Dziewczynki noszą sukienki w pastelowych kolorach i różowe kurtki z charakterystycznymi ściągaczami. Ich fryzury to krótkie boby lub długie włosy z grzywką. Strój głównej bohaterki, Jedenastki, również nawiązuje do mody lat 80. z oversize’ową bluzą, dżinsami i trampkami.
Wystrój wnętrz
We wnętrzach domów bohaterów dominuje typowy dla lat 80. styl. W pokojach zobaczymy drewniane meble w kolorze miodowego brązu, tapety w paski lub kwiaty, dywany w geometryczne wzory. Na ścianach wiszą plakaty z ulubionymi zespołami muzycznymi. Nie brakuje starych odbiorników RTV, kasetowych magnetofonów i gramofonów. Ten klimat dopełniają przedmioty codziennego użytku jak lampy w kształcie kul, stare telefony ze słuchawką czy radia z antenką.
Rekwizyty codziennego użytku
Twórcy zadbali o odwzorowanie przedmiotów, które były nieodłącznym elementem epoki. W serialu zobaczymy więc stare aparaty fotograficzne na klisze, walkmany, kasety VHS, neonowe kolorowe telefony. Nie brakuje również charakterystycznych zabawek i figurek, jak klocki Lego, lalka My Little Pony, figurki He-Mana i transformery. Te drobne detale tworzą autentyczny obraz epoki i pozwalają wczuć się w jej klimat.
Muzyka z lat 80. w soundtracku Stranger Things
Utwory rockowe i popowe
Muzyka odgrywa kluczową rolę w oddaniu klimatu lat 80. Soundtrack Stranger Things wypełniają przeboje znanych wykonawców tamtych czasów. Usłyszymy utwory takich grup jak The Clash, Joy Division, New Order, The Bangles, czy dziewczęcej grupy The Pointer Sisters. Nie zabrakło też gwiazd popu lat 80. jak Madonna, Cyndi Lauper, Peter Gabriel czy Fleetwood Mac. Utwory te idealnie komponują się z fabułą, wprowadzając widza w klimat dekady.
Muzyka z kultowych gier i filmów
Oprócz znanych przebojów, w serialu pojawia się muzyka z kultowych gier i filmów lat 80. Usłyszymy melodie z gier Atari czy motyw przewodni z filmu „Halloween” Johna Carpentera. Jest to kolejne nawiązanie do popkultury tamtych czasów, znane starszym widzom.
Nawiązania do gwiazd tamtych lat
W warstwie muzycznej Stranger Things pojawiają się również nawiązania do gwiazd lat 80. Motyw syntezatorowy nawiązuje do twórczości Jean-Michel Jarre. Jedna z postaci nosi pseudonimem nick legendarnego muzyka Prince. Pojawiają się również plakaty kultowych zespołów rockowych jak Iron Maiden czy Metallica.
Serialowe nawiązania do kultowych produkcji sci-fi z lat 80.
T. Stevena Spielberga
Jednym z głównych źródeł inspiracji serialu jest kultowy film Stevena Spielberga z 1982 roku opowiadający o przyjaźni chłopca z przybyszem z kosmosu. Podobnie jak Elliot z E.T., bohaterowie Stranger Things przeżywają fantastyczną przygodę i muszą ukrywać istnienie tajemniczej istoty o nadprzyrodzonych mocach. Sam motyw kontaktu dzieci z innym wymiarem jest wyraźnym nawiązaniem do arcydzieła Spielberga.
Obcy Ridleya Scotta
Mroczny klimat serialu i wątki science fiction czerpią inspirację z obrazu Ridleya Scotta z 1979 roku uznawanego za kultowy film w tym gatunku. Podobnie jak załoga Nostromo, bohaterowie Stranger Things mają do czynienia z tajemniczym, śmiertelnie niebezpiecznym stworzeniem pochodzącym z obcego świata. Serial odwołuje się również do konwencji horroru, którą ugruntował Obcy.
Predator Johna McTiernana
Niezwykle groźny Demogorgon, przypominający sowę potwór polujący na ludzi, może kojarzyć się z tytułowym Predatorem z filmu McTiernana z 1987 roku. Oba stworzenia cechuje tajemniczość, niezwykła siła i zabójcze instynkty. Walka z nimi jest więc niezwykle trudna i niebezpieczna, co oddają obie produkcje.
Odniesienia do gier i zabawek z epoki
Gry planszowe i RPG
Akcja Stranger Things rozgrywa się w czasach, gdy popularnością cieszyły się gry planszowe jak Monopoly, Chińczyk czy gra RPG Dungeons & Dragons, przy której bawią się bohaterowie. Planszówki pojawiają się w serialu jako naturalny element zabawy i spędzania wolnego czasu przez dzieciaki.
Konsole i gry wideo
Lata 80. to także początki gier wideo, które zdobywały popularność za sprawą konsoli Atari. W serialu nie mogło więc zabraknąć scen z pixlowatymi produkcjami, które uwielbiali wtedy fani gier. Jest to kolejne nawiązanie do rozrywki z tamtych lat, znanej starszym widzom.
Kultowe zabawki z lat 80.
W pokojach bohaterów Stranger Things w tle widzimy charakterystyczne zabawki sprzed lat: klocki Lego z prostymi wzorami, lalki Barbie w kolorowych sukienkach, figurki akcji He-Man i Transformers. Te ikoniczne gadżety przywołują wspomnienia dzieciństwa starszych widzów i pozwalają im poczuć ducha epoki.
Inspiracje komiksami i horrorami z lat 80.
Komiksy Marvela i DC
Superbohaterski wątek w Stranger Things nawiązuje do popularności komiksów Marvela i DC w latach 80. Chłopcy czytają przygody postaci jak Spider-Man, X-Men czy Batman, co oddaje klimat tamtych czasów, kiedy komiksy z superbohaterami były niezwykle popularne.
Klasyki kina grozy z tamtych lat
Groza i napięcie, jakie budują twórcy Stranger Things, czerpie z filmów grozy kręconych w latach 80. Widzowie mogą dostrzec inspiracje takimi hitami jak „Coś” Johna Carpentera, „Hellraiser” Clive’a Barkera czy „Elm Street” Wesa Cravena. Serial odwołuje się do typowych dla tamtych produkcji motywów i konwencji.
Stephen King i jego przełomowe horrory
Niepowtarzalny klimat małego amerykańskiego miasteczka nawiedzonego przez zło, znany z kart powieści Stephena Kinga, również został zaczerpnięty przez serial. Starcie dobra ze złem w prowincjonalnej scenerii, walka o przetrwanie w ekstremalnej sytuacji - to motywy charakterystyczne dla twórczości mistrza horroru.
Podsumowanie
Stranger Things to zdecydowanie jeden z najbardziej kultowych seriali ostatnich lat. Jego siła tkwi nie tylko w wciągającej, pełnej napięcia fabule. Równie istotne są liczne nawiązania do popkultury lat 80., kiedy rozgrywa się akcja. Dzięki dbałości o detale serial przenosi starszych widzów do czasów ich młodości. Młodsi natomiast mają okazję poznać realia epoki, do której sami nie mieli dostępu. Dopełnieniem nostalgicznego klimatu są muzyka, stroje, wnętrza, rekwizyty codziennego użytku oraz odniesienia do kultowych gier, filmów i książek. Stranger Things to prawdziwa perełka dla miłośników popkultury i fanów science fiction z klimatem lat 80.