Cechy serialu Stranger Things nawiązujące do popkultury lat 80.
Serial Stranger Things od pierwszego sezonu zdobył popularność nie tylko dzięki ciekawej fabule, ale też dzięki licznym nawiązaniom do popkultury lat 80. Twórcy z ogromną dbałością odtworzyli klimat tamtych lat, począwszy od stylistyki, muzyki, po rekwizyty. Dla wielu widzów jest to swoista podróż do czasów dzieciństwa i młodości. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób Stranger Things oddaje hołd kulturze lat 80.
Muzyka i brzmienia rodem z lat 80.
Synth pop i elektronika.
Muzyka w Stranger Things to głównie synth pop, nowa fala i post punk charakterystyczny dla pierwszej połowy lat 80. Słychać analogowe syntezatory, perkusję elektroniczną oraz charakterystyczne, metaliczne brzmienie gitary basowej. Wyraźne inspiracje twórcy czerpali z Depeche Mode, New Order czy Falco. Muzyka buduje nostalgiczny, melancholijny klimat i przenosi widza w czasy młodości.
Rockowe legendy lat 80.
Poza muzyką elektroniczną, w soundtracku pojawiają się kultowe utwory rockowe zespołów lat 80. Mamy tu piosenki The Clash, Talking Heads, The Bangles, czy Foreigner. Słyszymy wiec rozpoznawalne, mocne brzmienie gitarowe i wokale gwiazd rocka. To hołd dla klasyków tamtej dekady.
Filmowy klimat.
Muzyka z serialu przypomina również ścieżki dźwiękowe z kultowych filmów lat 80. Mamy tu analogiczne brzmienia syntezatorów co w filmach Johna Carpentera czy science fiction z tamtych lat. Buduje to analogiczny, tajemniczy i nostalgiczny nastrój, co w filmach które serial nawiązuje.
Stylizacje i moda z lat 80.
Autentyczne ciuchy.
Aktorzy noszą prawdziwe vintage'owe ubrania z tamtych lat - dżinsy typu rurki, trampki, bluzy college'owe i T-shirty z nadrukami. Dziewczynki mają charakterystyczne spódniczki w kwiatki i golfy, a chłopcy koszule w kratę. Strój głównej bohaterki El to niemal kopia stroju Elliott z filmu E.T.
Fryzury jak z tamtych lat.
Aktorzy mają autentyczne fryzury z początku lat 80. - krótkie, zaczesane na bok u chłopców albo z falą i grzywką u dziewcząt. Nie brakuje charakterystycznych ozdób we włosach. Dbałość o detale sięga też paznokci pomalowanych na jaskrawe kolory.
Rekwizyty codziennego użytku.
W serialu aż roi się od oryginalnych przedmiotów codziennego użytku z epoki - walkmanów, piłek do gry w kosza, starych telefonów, magnetowidów i pierwszych komputerów. Wszystko po to, by budować autentyczny klimat lat 80. Widz czuje się przeniesiony do tamtych czasów.
Nawiązania fabularne i kulturowe.
Motywy z filmów sf lat 80.
Fabuła serialu czerpie z najsłynniejszych filmów science fiction lat 80. - Obcego, Predatora czy Powrotu do przyszłości. Mamy tu motywy rządowych eksperymentów, kontaktu z obcą cywilizacją i podróży w czasie. Stranger Things łączy w całość najlepsze wątki z kultowych filmów tamtej dekady.
Nawiązania do klasyków lat 80.
Serial nawiązuje też do popularnych filmów przygodowych dla młodzieży lat 80. - Goonies, Stand By Me czy też wspomnianego już E.T. Grupa dzieci przeżywających niesamowitą przygodę, motyw rowerów, tajnych kryjówek to elementy rodem z tych klasyków lat 80.
Cytaty i nawiązania do ikon lat 80.
W Stranger Things pojawiają się liczne odniesienia do prawdziwych postaci, filmów i wydarzeń lat 80. Dzieciaki oglądają filmy z Arnoldem Schwarzeneggerem, słuchają Michaela Jacksona, grają w gry Atari i jeżdżą na deskorolkach. To hołd dla ikon popkultury tamtej dekady.
Technologia i wzornictwo lat 80.
Magnetowidy i pierwsze PC.
W serialu zobaczymy pierwsze komputery osobiste, kultowe walkmany firmy Sony oraz magnetowidy do kaset VHS. Cała elektronika użytkowa pokazana jest w wersjach z początku lat 80. Twórcy zadbali o wierność historyczną w każdym calu.
Retro gry i konsole.
Dzieci bawią się starymi grami na Atari 2600 oraz konsolą Nintendo NES, niezwykle popularnymi w tamtym okresie. To autentyczne gry wideo z końca lat 70. i początku 80. - Pac-Man, Donkey Kong, czy Super Mario Bros. Dla fanów gier zabawa w Easter Eggi.
Samochody i sprzęty retro.
W serialu nie brakuje starych modeli samochodów, mebli, sprzętów AGD i RTV charakterystycznych dla designu lat 80. Mamy tu stare lodówki, radioodbiorniki, odkurzacze, telefony stacjonarne, zabawek. Wszystko w stylu retro by oddać realia epoki.
Język i dialogi rodem z lat 80.
Słownictwo i żargon młodzieży.
Język bohaterów nawiązuje do młodzieżowego slangu i powiedzonek z lat 80. Padają określenia typu "spoko", "ekstra", "lama", "zmęczony" używane przez nastolatków w tamtych czasach. Dialogi brzmią autentycznie i zabawnie z perspektywy czasu.
Żargon z filmów i subkultur.
W języku bohaterów pojawiają się zwroty rodem z filmów akcji lat 80. - "twardziel", "wróg publiczny numer jeden", "mam cię!". Usłyszymy też odniesienia do subkultur punk i metal. Słownictwo i wulgaryzmy idealnie korespondują z realiami epoki.
Cytaty z kultury lat 80.
Kwestie bohaterów pełne są nawiązań i cytatów z kultowych filmów, piosenek i wydarzeń lat 80. Padają słynne teksty Arnolda Schwarzeneggera z Terminatora, czy kwestie z Czarnoksiężnika z krainy Oz. To smaczki dla pamiętających tamte lata.
Podróż w czasie do lat 80. dzięki Stranger Things
Stranger Things to znakomity serial, ale przede wszystkim wspaniała podróż do przeszłości dla osób pamiętających lata 80. Dzięki dbałości twórców o detale, muzyce, rekwizytom i stylizacjom, serial przenosi widzów w czasy ich młodości. To nostalgiczna ucztą dla zmysłów, wzruszająca i zabawna. Stranger Things pokazuje, że lata 80. wcale się nie zestarzały i wciąż mają swój niepowtarzalny urok.