Serial Wikingowie i jego niewierność historyczna

Serial Wikingowie i jego niewierność historyczna
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski11.09.2023 | 8 min.

Serial Wikingowie od początku wzbudzał kontrowersje wśród historyków i miłośników historii. Mimo niewątpliwych walorów produkcyjnych i rozrywkowych, w serialu znajdziemy wiele niedokładności i uproszczeń. Twórcy poświęcili prawdę historyczną na rzecz sensacyjnej, dynamicznej akcji. W artykule przyjrzymy się bliżej najczęstszym grzechom Wikingów i zastanowimy, jak można było uniknąć tych nieścisłości.

Błędne przedstawienie Wikingów w serialu

Już na początku serialu widzimy bohaterów w kolorowych, bogato zdobionych strojach. Tymczasem historycy dowodzą, że Wikingowie nosili raczej stonowane, proste ubrania w odcieniach brązu i szarości. Zupełnie inaczej wyglądały też fryzury - zamiast starannie ułożonych loków, mężczyźni nosili krótkie, praktyczne cięcia. Podobnie bronie Wikingów były proste i funkcjonalne, a nie misternie rzeźbione i zdobione. W serialu pokazano też nierealistyczne sceny biesiad z obfitymi ucztami i trunkami. W rzeczywistości posiłki Wikingów były skromne i codzienne, a nie huczne święta.

Ubior i wygląd

Kolorowe, misternie haftowane stroje z serialu to wytwór hollywoodzkiej wyobraźni. W rzeczywistości Wikingowie ubierali się praktycznie, w neutralnych barwach. Panowie nosili lniane lub wełniane spodnie, kaftany, płaszcze futrzane lub skórzane. Kobiety ubierały długie suknie z dwoma zapaskami i płaszcze. Fryzury były krótkie - mężczyźni golili boki głowy, kobiety upinały włosy w warkocze. Ozdób używano niewiele.

Broń i walka

Miecze i topory Wikingów były raczej prostymi narzędziami walki niż ozdobnymi klejnotami. Ostrza robiono z żelaza, rękojeści z drewna, kości lub rogu. Tarcze wykonywano z drewna, wikliny lub skóry. Zbroje zazwyczaj ograniczały się do prostych kolczug, hełmów i napierśników. Walka nie wyglądała tak widowiskowo jak w serialu - była bardziej chaotyczna i brutalna.

Życie codzienne

Serial przedstawia życie wikingów jako niekończącą się ucztę. Tymczasem codzienność była daleka od biesiad z pieczystym i piwem. Posiłki były skromne - głównie chleb, kasza, warzywa, owoce, mięso. Alkohol pito rzadko, głównie podczas świąt. Wikingowie spędzali czas na pracy, polowaniu, ćwiczeniach. Życie codzienne toczyło się raczej spokojnie niż hucznie.

Niezgodność z historycznymi realiami

Twórcy serialu Wikingowie w wielu miejscach uprościli lub zignorowali historyczne realia epoki. Widać to w scenach z życia codziennego, obyczajów, wierzeń, a nawet żeglugi czy budownictwa. Prawdopodobnie robiono tak, by historia była łatwiejsza w odbiorze dla współczesnej widowni.

Żegluga

Statki wikingów były mniejsze i prostsze niż pokazano w serialu. Nie miały masztów ani żagli - poruszano się na wiosłach lub na żaglu rejkowym. Flota wikingów nie była też duża - wyprawy odbywały się najczęściej pojedynczymi łodziami. Trudne warunki na morzu nie pozwalały na swobodną żeglugę pokazaną w serialu.

Religia

Serial pokazuje religię wikingów w uproszczony sposób. W rzeczywistości wierzenia były złożone, obejmowały wielu bogów i praktyki magiczne. Ofiary z ludzi zdarzały się rzadko. Nie było też świątyń ani kapłanów w dzisiejszym sensie. Miejsca kultu były proste, a obrzędy odprawiano w lesie lub w domu.

Polityka

W serialu wodzowie są absolutnymi władcami, których rozkazy wykonuje się bez dyskusji. W rzeczywistości władza była bardziej rozproszona i ograniczona tradycją. Istotną rolę odgrywali starsi plemienia, wojownicy mieli też prawo głosu. Decyzje zapadały raczej wspólnie niż jako rozkaz wodza.

Sensacyjne wątki zamiast prawdy

Aby zwiększyć atrakcyjność serialu, twórcy wprowadzili wiele sensacyjnych wątków - intrygi, romanse, akty przemocy. Niestety kosztem przekłamań historycznych. Prawdziwe życie wikingów było zapewne znacznie spokojniejsze i mniej dramatyczne.

Romansowanie

W serialu Wikingowie ciągle romansują, zdradzają się nawzajem, porywają kobiety. Tymczasem małżeństwa były raczej stabilne, a rozwody rzadkie. Kobiety miały dużo więcej praw i swobody niż pokazano. Nie były bezbronnym łupem w rękach mężczyzn. Romansów i porwań było znacznie mniej.

Przemoc

Serial epatuje brutalnymi scenami tortur, walk, mordów. W rzeczywistości przemoc nie była codziennością. Wikingowie unikali niepotrzebnych konfliktów, starali się najpierw negocjować. Walki zdarzały się głównie podczas wypraw łupieżczych, w codziennym życiu raczej panował spokój.

Intrygi

W serialu nie brakuje politycznych intryg, knowań, zdrad. Tymczasem źródła historyczne pokazują, że w plemionach wikingów panowały raczej zgoda i lojalność. Władza była bardziej zbiorowa, nie było dużo okazji do knowań. Konflikty zdarzały się głównie o sukcesję po śmierci wodza.

Kontrowersyjne sceny

Serial Wikingowie i jego niewierność historyczna

W Wikingach znajdziemy wiele kontrowersyjnych scen erotycznych i przemocy. Są one krytykowane przez historyków jako zbędne i epatujące brutalnością. Twórcy tłumaczą to wymogami gatunku i chęcią przyciągnięcia widzów.

Seks

Sceny seksu w serialu są częste i dość odważne. Nie ma jednak dowodów, by Wikingowie uprawiali seks publicznie i z taką swobodą. Związki pozamałżeńskie zdarzały się raczej rzadko, seks traktowano jako sprawę prywatną. Rozpasanie erotyczne z serialu to zapewne twórcza przesada.

Tortury

Serial epatuje okrutnymi scenami tortur, kaleczenia, palenia ofiar. Nie ma dowodów, by wśród Wikingów istniały tak sadystyczne praktyki. Ofiary raczej po prostu zabijano niż poddawano wymyślnym torturom. Tego typu okrucieństwo to prawdopodobnie wymysł scenarzystów.

Okrucieństwo

Twórcy serialu każdą okazję wykorzystują do pokazania przemocy i okrucieństwa. Tymczasem źródła wskazują, że w pokojowym życiu Wikingowie unikali niepotrzebnego okrucieństwa. Brutalność pojawiała się głównie w walce, ale nie była celem samym w sobie. Serial zdecydowanie przesadza z barbarzyństwem.

Niedokładności historyczne

Oprócz wyolbrzymiania sensacji i brutalności, w serialu znajdziemy też mnóstwo drobnych niedokładności historycznych. Dotyczą one szczegółów ubioru, architektury, wierzeń czy obyczajów Wikingów. Świadczą o powierzchownym researchu twórców.

Żegluga

Przedstawienie floty i technik żeglugowych Wikingów jest mocno uproszczone. Typowe łodzie wikingów były wąskie i płytko zanurzone, poruszano się żaglem lub wiosłami. Statki z serialu są zbyt duże jak na realia epoki. Brakuje realistycznych scen sztormów i trudności w nawigacji.

Religia

Serial pokazuje religię wikingów w sposób stereotypowy, skupiając się na ofiarach i walhalli. Tymczasem wierzenia były o wiele bardziej złożone, z panteonem bogów przyrody i losu. Zabrakło odwołań do mitologii, przepowiedni, rytuałów płodnościowych czy pogrzebowych.

Polityka

W serialu wodzowie są nieograniczonymi władcami plemion. W rzeczywistości ich władza była kontrolowana przez starszyznę, wojowników, tradycję. Brakuje odniesień do wieców plemiennych, sporów o następstwo, sojuszy rodowych. Struktury władzy były luźniejsze niż przedstawia serial.

Wnioski i podsumowanie serialu

Podsumowując, serial Wikingowie ma sporo zalet jako produkcja rozrywkowa, lecz mocno uprościł i zsensacjonalizował obraz historii. Z pewnością można było połączyć wciągającą fabułę z większym realizmem historycznym. Mimo błędów jest to jednak serial wart obejrzenia - o ile traktuje się go z przymrużeniem oka i zdrowym dystansem.

Zalety produkcji

Do zalet serialu zaliczyć można z pewnością świetną obsadę, efektowną muzykę i scenografię oraz dynamiczną akcję. Produkcja trzyma w napięciu, dostarcza widzom wciągającej rozrywki. Dobrze oddano klimat wypraw łupieżczych i tęsknoty za przygodą.

Wady fabuły

Największą wadą Wikingów jest z pewnością niewierność historyczna. Zbyt wiele wątków i scen jest przesadzonych lub całkowicie zmyślonych kosztem prawdy. Kolejnym minusem jest epatowanie brutalnością i seksem - elementami zbędnymi dla fabuły.

Możliwe poprawki

Serial z pewnością zyskałby na większej dbałości o szczegóły historyczne - stroje, rekwizyty, obyczaje. Warto byłoby też nieco przygasić sensacyjne wątki na rzecz pokazania realiów życia wikingów. Sceny przemocy i seksu można by ograniczyć lub złagodzić. To pozwoliłoby zachować walory rozrywkowe przy większym realizmie.

Podsumowanie

Serial Wikingowie ma niewątpliwie wady w postaci niewierności historycznej i epatowania brutalnością. Jednak ogólnie jest to produkcja godna polecenia - wciąga widza w barwny świat wikingów, dostarcza rozrywki i pozwala na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Być może kolejne sezony będą bardziej wierna realiom epoki - na razie pozostaje nam czerpać przyjemność z opowieści, zdroworozsądkowo oddzielając fikcję od faktów.

Najczęściej zadawane pytania

Nie, serial zawiera bardzo dużo nieścisłości i uproszczeń. Wiele elementów zostało mocno zmienionych na potrzeby fabuły.

Tego typu kontrowersyjne sceny mają na celu przyciągnięcie uwagi widzów. Niestety kosztem przekłamań historycznych.

Przede wszystkim przesadnie bogate stroje, nierealistyczne sceny uczt i bitew, wyolbrzymione intrygi i romanse. Wikingowie byli prości i skromni.

Mimo niedokładności warto, dla rozrywki i klimatu epoki. Trzeba tylko traktować go z przymrużeniem oka, a nie jako lekcję historii.

Prawdopodobnie tak, serial cieszy się popularnością. Być może twórcy w przyszłości zadbają o większy realizm historyczny produkcji.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski

Cześć! Tutaj dzielę się swoją wiedzą biznesową. Krok po kroku odkrywam tajniki sukcesu, dzieląc się analizami, inspirującymi historiami i praktycznymi poradami. Zapraszam na bloga, gdzie biznes staje się pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły