Składka zdrowotna dla przedsiębiorców może ulec zmianie. Trwają analizy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów dotyczące możliwych modyfikacji sposobu naliczania i pobierania składki. Rozważane są różne warianty, mające na celu uproszczenie obecnych zasad. Zmiany te mogą wpłynąć zarówno na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i na obciążenia finansowe samych przedsiębiorców. Artykuł przybliża aktualny stan prac legislacyjnych i omawia potencjalne scenariusze dotyczące przyszłości składki zdrowotnej.
Różne możliwości zmian składki zdrowotnej
Trwają analizy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów dotyczące potencjalnych modyfikacji systemu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Rozważane są różne scenariusze, które miałyby na celu uproszczenie obecnych zasad naliczania i pobierania składki.
Jedną z analizowanych opcji jest wprowadzenie ryczałtowej podstawy wymiaru składki, co oznaczałoby odejście od powiązania wysokości składki zdochodami przedsiębiorcy. Innymi słowy, wysokość składki byłaby stała, niezależnie od wahań przychodów firmy.
Zalety ryczałtowej składki zdrowotnej
Ryczałtowa składka zdrowotna miałaby kilka zalet. Po pierwsze, jej wysokość byłaby łatwiejsza do zaplanowania dla przedsiębiorców, co poprawiłoby stabilność finansową firm. Po drugie, rozliczenie składki byłoby prostsze i mniej pracochłonne. Wreszcie, ryczałt zachęcałby do rozwoju działalności, ponieważ wzrost przychodów firmy nie pociągałby za sobą wyższych składek.
Jednocześnie jednak stała stawka składki oznaczałaby pewne ryzyko dla budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Przy obniżeniu dochodów przedsiębiorstwa wpływy ze składek nie zmniejszyłyby się, co mogłoby doprowadzić do problemów z płynnością finansową niektórych firm.
Wpływ zmian składki na budżet NFZ
Analizując potencjalne modyfikacje systemu składkowego Ministerstwo Zdrowia musi brać pod uwagę wpływ tych zmian na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby zrekompensować ewentualne zmniejszenie przychodów ze składek, niezbędne byłoby zwiększenie dotacji z budżetu państwa.
Tymczasem w listopadzie 2022 r. doszło już do redukcji dopłat do NFZ o około 13 mld zł. Oznacza to, że bez dodatkowego wsparcia nowe zasady naliczania składek mogłyby skutkować poważnym niedoborem środków w publicznej ochronie zdrowia.
Dlatego kluczowe będzie znalezienie takiego modelu zmian, który z jednej strony odciążyłby budżety firm, a z drugiej nie zachwiałby stabilnością finansową NFZ. Nie będzie to łatwe zadanie.
Czytaj więcej: Jak poprawnie zapisać wyrazy z ó i u - poradnik ortograficzny
Obciążenia przedsiębiorców składką zdrowotną
Jednym z celów analizowanych reform jest złagodzenie obciążeń finansowych samych przedsiębiorców z tytułu składki zdrowotnej. Zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu spowodowały znaczne zwiększenie skali tych obciążeń, szczególnie w przypadku przedsiębiorców płacących według skali podatkowej.
Przykładowo w 2022 r. przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotną w wysokości 4,9% podstawy wymiaru dla skali podatkowej. Stanowiło to duże dodatkowe wyzwanie dla właścicieli firm, borykających się i tak ze wzrostem kosztów działalności oraz inflacją.
Wprowadzone zmiany podatkowe doprowadziły do nieproporcjonalnego wzrostu obciążeń składkowych dla części przedsiębiorców i wymagają rewizji
W związku z tym w ramach procedowanych modyfikacji systemu składkowego planowane jest złagodzenie ciężarów finansowych dla tej grupy przedsiębiorców. Mogłoby to przybrać formę obniżki wysokości składki lub wspomnianej wcześniej ryczałtowej podstawy wymiaru, eliminującej zależność składki od dochodu firmy.
Uproszczenie zasad naliczania składki zdrowotnej
Kolejnym ważnym celem planowanych zmian składki zdrowotnej jest uproszczenie zasad jej naliczania. Analizowane modyfikacje miałyby doprowadzić do odejścia od skomplikowanych formuł wyliczania podstawy składki i jej wysokości na rzecz bardziej przejrzystych i zrozumiałych rozwiązań.
Uproszczenie przepisów dotyczących składki zdrowotnej oznaczałoby nie tylko większą przejrzystość systemu dla przedsiębiorców. Pozwoliłoby także na zmniejszenie kosztów obsługi związanych z analizą przepisów, wypełnianiem deklaracji i dokumentacją księgową. Byłby to zatem korzystny krok dla wielu firm.
Ryczałtowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców
Jednym z rozważanych rozwiązań jest wprowadzenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Oznaczałoby to zastąpienie dotychczasowego systemu, w którym wysokość składki zależy od dochodu lub przychodu firmy, stałą kwotowo stawką niezależną od koniunktury w biznesie.
Ryczałtowa składka miałaby kilka zalet. Po pierwsze, jej wysokość byłaby łatwiejsza do zaplanowania dla przedsiębiorców, co poprawiłoby stabilność finansową firm. Po drugie, rozliczenie składki byłoby prostsze i mniej pracochłonne. Wreszcie, ryczałt zachęcałby do rozwoju działalności, ponieważ wzrost przychodów firmy nie pociągałby za sobą wyższych składek.
Z drugiej strony jednak, stała stawka składki oznaczałaby ryzyko dla budżetu NFZ. Przy pogorszeniu koniunktury gospodarczej wpływy ze składek nie zmniejszyłyby się automatycznie, co mogłoby tworzyć napięcia w systemie publicznej ochrony zdrowia.
Przyszłość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
Jak wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia, trwają intensywne prace nad reformą systemu składkowego. Wśród analizowanych kierunków zmian znajdują się m.in. wprowadzenie ryczałtowej podstawy wymiaru składki, uproszczenie zasad jej naliczania oraz dostosowanie stawek i podstawy opodatkowania tak, aby złagodzić obciążenia przedsiębiorców.
Należy podkreślić, że ostateczny kształt planowanych modyfikacji nie jest jeszcze znany. Będzie on zależał od wyników prowadzonych analiz oraz uzgodnień międzyresortowych. Niemniej perspektywa zmian daje nadzieję, że w najbliższej przyszłości system składki zdrowotnej stanie się bardziej przyjazny dla biznesu.
Podsumowanie
W artykule omówiono trwające analizy dotyczące potencjalnych zmian w systemie składki zdrowotnej. Rozważane modyfikacje miałyby na celu zarówno ulgę dla przedsiębiorców w postaci obniżenia obciążeń składkowych, jak i uproszczenie zasad naliczania składki. Wśród proponowanych rozwiązań znalazła się m.in. ryczałtowa składka zdrowotna, niezależna od dochodów firmy. Zmiany te muszą jednak uwzględniać kwestię stabilności finansowej systemu ochrony zdrowia.
Choć ostateczny kształt reformy nie jest jeszcze znany, wydaje się, że w najbliższej przyszłości składki zdrowotnej czekają dość poważne modyfikacje. W interesie i przedsiębiorców, i pacjentów leży, aby nowe zasady sprzyjały rozwojowi biznesu, a jednocześnie gwarantowały adekwatne finansowanie świadczeń medycznych.