The Last of Us (2023) - Arcydzieło apokalipsy na małym ekranie

The Last of Us (2023) - Arcydzieło apokalipsy na małym ekranie
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora26.09.2023 | 8 min.

Serial "The Last of Us" to prawdziwe arcydzieło, które zachwyca i wciąga od pierwszych minut. Produkcja HBO, bazująca na popularnej grze studia Naughty Dog, przenosi widzów do mrocznego, postapokaliptycznego świata, w którym o przetrwanie walczą garstki ocalałych. Fabuła skupia się na losach dwójki głównych bohaterów - Joela i Ellie, których drogi niespodziewanie się krzyżują. Towarzyszymy im w pełnej grozy i niebezpieczeństw podróży przez opustoszałe miasta i dzikie tereny Ameryki. Na każdym kroku czyhają na nich zainfekowani, bezwzględni bandyci oraz inne zagrożenia. Razem muszą stawić czoła przeciwnościom losu i odnaleźć sens w beznadziejnym, mrocznym świecie.

Mroczny świat po pandemii

Akcja serialu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, około 20 lat po globalnej pandemii, wywołanej przez mutantę grzyba kordyceps. Zainfekowani ludzie zmieniają się w agresywne bestie, pozbawione resztek człowieczeństwa. Cała cywilizacja legła w gruzach, nieliczni ocaleni próbują jakoś przetrwać w postapokaliptycznej rzeczywistości. Miasta opustoszały, budynki popadają w ruinę, wszędzie widać ślady zniszczenia. Nie ma prądu, bieżącej wody, działającej infrastruktury. Zieleń i roślinność opanowały ulice i domy. Na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo, brakuje najpotrzebniejszych zapasów. Taki mroczny obraz końca świata przedstawiono w serialu niezwykle przekonująco i realistycznie.

Opustoszałe, zdewastowane miasta

Większość akcji rozgrywa się w totalnie zniszczonych, wyludnionych miastach, które kiedyś tętniły życiem. Teraz zarośnięte ulice, zawalone gruzem budynki i wszechobecna cisza tworzą przejmujący, apokaliptyczny klimat. Znajome miejsca stały się cmentarzyskami przeszłości. Wymownym symbolem upadku jest porośnięty bluszczem Boston, niegdyś tętniąca życiem metropolia.

Walka o byt na rubieżach cywilizacji

Poza nielicznymi osadami, życie koncentruje się na obrzeżach miast i w dzikich terenach. Tam wciąż żyją i walczą o byt niedobitki ludzkości, polując, uprawiając skrawki ziemi i szukając schronienia. Muszą stawiać czoła zainfekowanym i bezwzględnym bandytom. Przetrwanie w tak surowym świecie wymaga wyjątkowej zaradności i odwagi.

Całkowity upadek cywilizacji

Serial ukazuje absolutny koniec znanego świata. Nie ma już państw, rządów, wojska, policji, szkół, fabryk. Ludzie wrócili do prymitywnego trybu życia, każdy dzień to walka o przetrwanie w mrocznym, niegościnnym świecie. Taki obraz totalnej zagłady silnie oddziałuje na wyobraźnię.

Joel i Ellie - niezwykła para bohaterów

Największą siłą serialu jest para głównych bohaterów - twardziel Joel i nastoletnia Ellie. Ich relacja, budowana powoli i z wielkim wyczuciem, stanowi emocjonalny rdzeń produkcji. Przeżywamy z nimi wzloty i upadki, kibicujemy w walce z przeciwnościami losu. To postacie niezwykle złożone i wiarygodne.

Burzliwa przeszłość Joela

Joel przeżył wybuch pandemii i utratę córki. Z czasem stał się samotnym wędrowcem, walczącym o przetrwanie w mrocznym świecie. Ma za sobą krwawą przeszłość, popełnił wiele czynów, których żałuje. Pedro Pascal kreuje tę postać z wielką wrażliwością, pokazując zmagania wewnętrzne zmęczonego życiem, zgorzkniałego człowieka.

Ellie - dziewczyna z tajemnicą

Ellie wychowała się w klaustrofobicznej strefie kwarantanny. Jest bystra, odważna i ciekawa świata. Skrywa mroczny sekret. Bella Ramsey zagrała tę rolę fenomenalnie, ukazując wewnętrzną siłę i wrażliwość bohaterki. Jej relacja z Joannelem jest sercem serialu.

Ich relacja pełna napięć i emocji

Na początku Joel i Ellie łączy wyłącznie transakcja. Z czasem rodzi się między nimi głęboka więź, choć nie brakuje napięć i kłótni. Oboje są samotnikami, mają problemy z okazywaniem uczuć. Ale wspólna walka o przetrwanie i wsparcie w trudnych chwilach połączy ich na zawsze.

Przetrwanie w postapokaliptycznej Ameryce

Kolejnym wielkim atutem serialu są sceny przetrwania w surowym, niebezpiecznym świecie. Widzimy tu wiele motywów znanych z filmów postapokaliptycznych - walkę o jedzenie, broń, schronienie oraz zmagania z licznymi zagrożeniami czyhającymi na bohaterów.

Walka z zainfekowanymi i bandytami

Joel i Ellie na każdym kroku muszą walczyć o życie - z bezlitosnymi zainfekowanymi oraz grupami uzbrojonych bandytów i kanibali. Te sceny walki i ucieczek należą do najmocniejszych momentów serialu. Trzymają w napięciu i przerażają.

Poszukiwanie schronienia i zapasów

Bohaterowie nieustannie poszukują jedzenia, broni, amunicji i bezpiecznego schronienia. Zdobywają je w opustoszałych budynkach, czasem w konfrontacji z innymi ocalałymi. Te fragmenty świetnie oddają surowe realia przetrwania.

Niepewna przyszłość ludzkości

Mimo to w okruchach normalności - zielonych ogrodach Osady Jacksona czy wspólnocie Lucyferian widzimy nadzieję na odrodzenie ludzkości. Ale czy w takim świecie jest jeszcze na nią miejsce? To jedno z fundamentalnych pytań serialu.

Fabuła wciągająca jak najlepszy thriller

The Last of Us (2023) - Arcydzieło apokalipsy na małym ekranie

Serial powstał na podstawie gry, ale za sprawą świetnego scenariusza i reżyserii fabuła wciąga jak najlepszy hollywoodzki thriller. Nie brak tu zwrotów akcji, wstrząsających scen i emocjonujących pościgów. Tempo wydarzeń nie spada ani na moment.

Groza i akcja na każdym kroku

W serialu znajdziemy wszystko, czego można oczekiwać od produkcji postapokaliptycznej - strzelaniny, walkę na śmierć i życie z zainfekowanymi, pościgi, akcje sabotażu. Te sceny zapierają dech w piersiach i trzymają w napięciu od deski do deski.

Niespodziewane zwroty akcji

Fabuła pełna jest zaskakujących momentów i zwrotów akcji - zdrady Osady Jacksona, ucieczki z obozu kanibali, porwania Ellie. Te wydarzenia całkowicie zmieniają sytuację bohaterów, nie pozwalając widzowi na chwilę oddechu.

Mocne, poruszające sceny

W serialu nie brakuje mrożących krew w żyłach momentów, jak scena śmierci Sary na oczach Ellie i Joela. Takie emocjonalne, poruszające sceny na długo pozostają w pamięci.

Aktorstwo na najwyższym poziomie

Ogromnym atutem serialu jest fenomenalna obsada. Pedro Pascal i Bella Ramsey świetnie wcielają się w główne role, tworząc bardzo przekonujące postacie. Znakomici są też aktorzy drugoplanowi, jak Gabriel Luna, Anna Torv czy Nick Offerman.

Pedro Pascal jako zagubiony Joel

Pedro Pascal w roli Joela stworzył kreację na miarę wielkich ról filmowych. Jego bohater jest złożony, pełen sprzeczności, raz twardy, raz wrażliwy. Aktor gra z wielką subtelnością i siłą.

Bella Ramsey jako odważna Ellie

Młodziutka Bella Ramsey zachwyca dojrzałością i profesjonalizmem. Jej Ellie to dziewczyna silna i bezkompromisowa, ale też momentami bardzo krucha. Aktorka wykrzesała z tej roli wszystko, co najlepsze.

Pozostali aktorzy też bez zarzutu

Wspaniale wypadają też role drugoplanowe, jak Tommy granego przez Gabriela Lunę, Marlene Anny Torv czy Billa Nicka Offermana. Cała obsada stanowi zgrany, świetnie dobrany zespół aktorski.

Serial obowiązkowy dla fanów gatunku

Podsumowując, "The Last of Us" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników seriali postapokaliptycznych i produkcji HBO. Świetnie napisana, nakręcona i zagrana opowieść o ludziach w ekstremalnych warunkach. Chwyta za serce i nie pozwala się oderwać od ekranu. Twórcom udało się przenieść klimat genialnej gry w jeszcze lepszą formę serialową. To zdecydowanie jeden z najlepszych tytułów minionego roku, który na długo pozostanie w pamięci widzów.

Mocna fabuła i wartka akcja

Serial oferuje wszystko, czego można oczekiwać od hitowej produkcji - świetnie poprowadzoną fabułę, wciągającą od pierwszej minuty, i dynamiczną akcję na najwyższym poziomie.

Poruszająca opowieść o ludziach

Ale to także głęboko ludzka, poruszająca opowieść o poszukiwaniu nadziei w beznadziejnym świecie. Historia, która ma szansę przemówić do każdego.

Znakomita realizacja na miarę kinowego hitu

Do tego można podziwiać wspaniałą realizację serialu, która zadowoli najbardziej wybredne gusta. To produkcja na miarę najlepszych filmów fabularnych. Brawa należą się twórcom za to arcydzieło.

Podsumowanie

„The Last of Us” to bez wątpienia jedna z najlepszych produkcji minionego roku, która na długo pozostanie w pamięci widzów. Twórcom udało się stworzyć serialowe arcydzieło, łączące wciągającą fabułę, świetną akcję i głębię emocjonalną. Pedro Pascal i Bella Ramsey kreują wybitne role, a ich relacja stanowi serce serialu. Przerażający obraz świata po pandemii oraz sceny przetrwania trzymają w napięciu i mrożą krew w żyłach. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów produkcji postapokaliptycznych. Serial, który na długo pozostanie w pamięci i sercach widzów.

Najczęściej zadawane pytania

Zdecydowanie tak. Twórcom udało się nie tylko oddać klimat gry, ale wręcz go przewyższyć, przenosząc historię Joela i Ellie na jeszcze wyższy poziom.

Jak najbardziej. Serial świetnie się ogląda bez znajomości gry. To w pełni samodzielna, zamknięta historia.

Data premiery 2 sezonu nie jest jeszcze znana. Prawdopodobnie pojawi się najwcześniej w 2024 roku.

W Polsce serial dostępny jest na HBO Max. Można go też obejrzeć w Canal+ Online lub wypożyczyć na platformach VOD.

Zdecydowanie nie jest to produkcja dla dzieci. Serial zawiera drastyczne sceny przemocy i gore. Zalecana od 16 lub 18 lat.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły