Unikalne imię nadane tylko 100 dziewczyńkom - nie z niebem, ale to tylko pozory

Unikalne imię nadane tylko 100 dziewczyńkom - nie z niebem, ale to tylko pozory
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień22.12.2023 | 8 min.

Celina to imię, które dawniej należało do bardzo popularnych, dziś jest rzadko spotykane. W 2023 roku nadano je zaledwie 100 dziewczynkom. Brzmi niebiańsko i kojarzy się z aniołami, ale Celiny wcale nie są takie grzeczne. Wręcz przeciwnie - to osoby niecierpliwe, żywiołowe i trudno je uspokoić. Celina jest też bardzo towarzyska, lubi być w centrum uwagi i potrafi zjednywać sobie ludzi. Mimo swojego angelskiego imienia, jej charakter jest całkiem przyziemny.

Imię Celina nadane tylko 100 dziewczynkom

Celina to imię, które kiedyś cieszyło się dużą popularnością w Polsce. Nadawano je tysiącom dziewczynek i kojarzone było z aniołkami. Dziś jest zupełnie inaczej.

Według najnowszych danych opublikowanych w 2023 roku na rządowym portalu dane.gov.pl, imię Celina otrzymało zaledwie 100 nowonarodzonych dziewczynek. To pokazuje, jak mocno spadła moda na to imię.

Skąd wzięła się popularność imienia Celina?

Celina wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza "niebiańska". Kojarzone było z aniołami i istotami z zaświatów. Stąd cieszyło się niezwykłą popularnością, zwłaszcza wśród osób głęboko religijnych.

Kult świętej Celiny, która poniosła męczeńską śmierć za wiarę chrześcijańską, sprawił, że to imię było chętnie nadawane córkom w wielu katolickich rodzinach.

Swoją popularność zawdzięcza też postaci Celiny z powieści "Stara baśń" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ucieleśniała ideał kobiety - była piękna, wrażliwa i poświęcała się dla ukochanego.

Dlaczego Celina straciła na popularności?

Choć kiedyś kojarzyło się pozytywnie, dziś imię Celina uznawane jest przez wielu rodziców za przestarzałe i niemodne. Wolą nadawać córkom imiona oryginalne, nowoczesne i unikalne.

Celina to też imię, które na pierwszy rzut oka wydaje się łagodne i spokojne. Jednak osobowość jego nosicielek jest zupełnie inna...

Celina - znaczenie wyjątkowego imienia

Czy zastanawialiście się kiedyś, co oznacza imię Celina? Wywodzi się ono z języka łacińskiego. Pierwotne znaczenie to "niebiańska", czyli pochodząca z nieba.

W starożytnym Rzymie uważano, że bogowie i bóstwa mieszkają w zaświatach, czyli właśnie w niebie. Stąd Celina kojarzona była z istotami boskimi.

W późniejszych czasach, gdy dominującą religią stało się chrześcijaństwo, zaczęto utożsamiać to imię z aniołami. Celina była zatem niebiańską istotą o pięknej aparycji i dobrym sercu.

Mimo tak wzniosłych skojarzeń, charakter osób noszących to imię nie zawsze odpowiada anielskim ideałom...

Czytaj więcej: Rozpoznaj powiat po nazwie miejscowości na Mazowszu. Zdobądź 10/10 na Mazowszu.

Celina - imię niebiańskie, ale żywiołowa osobowość

Celina to imię, które z pozoru wydaje się łagodne i spokojne. W końcu kojarzy się z aniołami, istotami z zaświatów. Nic bardziej mylnego!

Okazuje się, że nosicielki tego imienia potrafią być niezwykle żywiołowe, a nawet trudne w obyciu. Często mają wybuchowy charakter i problemy z opanowaniem emocji.

Celiny są osobami bardzo spontanicznymi. Działają pod wpływem chwili, rzadko się zastanawiając nad konsekwencjami swoich poczynań.

Żywiołowość i brak opanowania nie przeszkadzają jednak Celinie w byciu lubianą osobą. Jest kontaktowa, wesoła i potrafi zjednywać sobie ludzi.

Z drugiej jednak strony jej charakter może także zniechęcać i odstraszać innych swoją bezpośredniością. Celina lubi być w centrum uwagi.

Celina - spontaniczna osoba

Spontaniczność to zdecydowanie cecha charakterystyczna dla Celiny. Nie lubi z góry układać planów i trzymać się sztywnych zasad. Woli działać pod wpływem chwili i emocji.

Oznacza to, że potrafi zaskakiwać i zdumiewać swoim zachowaniem. Czasami wydaje się całkowicie nieprzewidywalna.

Z drugiej strony brak planowania i rozwagi może ją wpędzać w kłopoty. Celina często żałuje swoich spontanicznych decyzji.

Niecierpliwość to wada Celiny

Celiny są osobami niecierpliwymi i mają problem z czekaniem. Chcą wszystkiego na już, tu i teraz. Nie znoszą odkładania spraw na później.

Może to powodować konflikty w relacjach z innymi ludźmi, którzy nie podzielają jej niecierpliwości i pośpiechu.

Z drugiej strony dzięki temu Celina jest zawsze pełna energii do działania. Nie odkłada żadnych spraw na później i szybko realizuje swoje cele.

Cecha charakteru Opis
Spontaniczność Działa pod wpływem chwili, rzadko myśląc o konsekwencjach
Żywiołowość Ma wybuchowy temperament i problemy z opanowaniem emocji
Niecierpliwość Chce wszystkiego od razu, nie lubi czekać
Towarzyskość Jest kontaktowa, wesoła, lubiana przez ludzi

Rzadkie imię Celina - spontaniczna i pewna siebie

Unikalne imię nadane tylko 100 dziewczyńkom - nie z niebem, ale to tylko pozory

Dawniej Celina było bardzo popularnym imieniem żeńskim w Polsce. Dziś jest rzadko spotykane, ale wciąż wyjątkowe.

Rzadkość sprawia, że jej nosicielki mogą czuć się wyjątkowe. Mają małe szanse spotkać inną Celinę w swoim otoczeniu.

Charakteryzują się one dużą pewnością siebie i świadomością własnej wartości. Nie boją się być inne i iść pod prąd.

Ulubione zajęcia Celiny

Ze względu na swój żywiołowy charakter, Celiny preferują aktywne formy spędzania czasu. Nie lubią nudy!

Uwielbiają sport, zwłaszcza zespołowe dyscypliny takie jak siatkówka, koszykówka czy piłka nożna. Dobrze czują się także w tańcu.

Jeśli już wybierają bardziej spokojne zajęcia, to najchętniej rysują lub malują. Lubią tworzyć, dać upust swojej kreatywności.

Celina w związkach uczuciowych

Ze względu na swój charakter, Celiny często bywają trudnymi partnerkami. Są wymagające, czasami zazdrosne i sceniczne.

Z drugiej jednak strony potrafią też zaskoczyć swoją bezinteresownością. Gdy się zakochają, przejawiają wiele inicjatywy i zaangażowania.

Nie lubią nudnych, statecznych partnerów. Wolą tych, którzy potrafią nadążyć za ich żywiołową osobowością.

Celina lubi być w ruchu i trudno ją uspokoić

Jak już zostało wspomniane, Celiny to osoby bardzo żywiołowe i aktywne. Ciężko zmusić je do bezczynnego siedzenia w jednym miejscu.

Najlepiej czują się będąc w ruchu, uprawiając sport lub po prostu spacerując. Lubią też podróżować i poznawać nowe miejsca.

Mają problemy z dyscyplinowaniem się i skupieniem na nudnych czynnościach. Wolą działać spontanicznie niż planować i układać grafiki.

Trudność w opanowaniu emocji

Żywiołowy temperament powoduje, że Celiny mają problemy z panowaniem nad emocjami. Często reagują zbyt gwałtownie i pochopnie.

Zdarza im się obrażać lub krzywdzić innych ludzi pod wpływem chwili, nie panując nad złością czy zazdrością.

Później potrafią tego żałować, ale pierwsza, gwałtowna reakcja bywa nieodwracalna w skutkach.

Radość życia mimo problemów

Na szczęście żywiołowy charakter i problemy z opanowaniem nie przeszkadzają Celinie cieszyć się życiem. Jest osobą optymistyczną z naturalną skłonnością do entuzjazmu.

Nawet jeśli popada w tarapaty przez brak rozwagi, z reguły potrafi z czasem wyjść z nich z twarzą. Nie załamuje się łatwo.

Popularność imienia Celina zmalała, choć było modne

Kiedyś Celina należało do bardzo popularnych imion żeńskich w Polsce. Był to szczyt jego mody na przełomie XIX i XX wieku.

W późniejszych dekadach stopniowo traciło jednak na znaczeniu. Coraz mniej rodziców decydowało się nadawać je swoim córkom.

Obecnie można uznać, że Celina praktycznie wyszło z użycia. Każdego roku nadawane jest tylko kilkudziesięciu noworodzonym dziewczynkom w skali całego kraju.

Powrót mody na stare imiona

Choć Celina wydaje się niemodne, ostatnio zaobserwować można swoisty renesans starych, zapomnianych imion.

Coraz więcej rodziców sięga po imiona swoich babć i prababć, które kiedyś cieszyły się popularnością, a potem na długi czas wyszły z użycia.

Być może zatem niedługo doczekamy się powrotu mody także na Celinę i znów będzie częściej nadawane.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono historię i charakterystykę rzadko spotykanego imienia Celina. Okazuje się, że pomimo swoich anielskich korzeni, nosicielki tego imienia potrafią mieć trudny, wybuchowy charakter.

Opisano również skąd bierze się żywiołowość i brak cierpliwości u Celin. Ponadto wyjaśniono, dlaczego to niegdyś popularne imię obecnie jest tak rzadko nadawane noworodkom.

Zwrócono też uwagę na swoisty renesans starych, zapomnianych imion, które stopniowo wracają do łask rodziców. Być może zatem wkrótce doczekamy się powrotu mody także na Celinę.

Tekst z pewnością zainteresuje rodziców zastanawiających się nad imieniem dla córki oraz osoby noszące to niezwykłe imię.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień

Cześć! Jestem pasjonatką kina i seriali. Zapraszam Cię w podróż przez świat emocji, fabuł i kinowych tajemnic. Na moim blogu odkryjesz recenzje, ciekawostki i analizy filmowe, które zachwycą każdego kinomaniaka.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.