W których powiatach leżą miasta w Wielkopolsce? Mistrzowie geografii zdobędą 9 punktów!

W których powiatach leżą miasta w Wielkopolsce? Mistrzowie geografii zdobędą 9 punktów!
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski11.01.2024 | 7 min.

Wielkopolska to piękny region Polski z wieloma ciekawymi miastami. W których dokładnie powiatach leżą poszczególne miejscowości tego województwa? Jeśli interesuje Cię geografia i chcesz sprawdzić swoją wiedzę o położeniu miast w Wielkopolsce, koniecznie rozwiąż nasz quiz! Znajdziesz w nim pytania dotyczące lokalizacji znanych, jak i mniej znanych miejscowości z regionu wielkopolskiego. Poprzez zabawę możesz poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się, w których dokładnie powiatach znajdują się poszczególne miasta. Zapraszamy do rozwiązania quizu i zdobycia 9 punktów, jeśli jesteś mistrzem geografii Wielkopolski!

Poznań - stolica i największe miasto Wielkopolski

Poznań to stolica i największe miasto województwa wielkopolskiego. Liczy ponad 500 tysięcy mieszkańców i jest piątym co do wielkości miastem w Polsce. Leży w środkowo-zachodniej Polsce nad rzeką Wartą. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, naukowym, kulturalnym i turystycznym. Znajdują się tutaj liczne zabytki, muzea, teatry, uczelnie wyższe. Warto wymienić m.in. historyczny rynek ze Starym Ratuszem i koziołkami, Ostrowem Tumskim z katedrą i Zamkiem Królewskim oraz Cytadelę - twierdzę z XIX w. Poznań jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania Wielkopolski.

Poznań jest stolicą województwa wielkopolskiego, a także miastem na prawach powiatu. Jest siedzibą władz samorządowych województwa, a także ważnych instytucji i urzędów centralnych. Znajduje się tu m.in. Komenda Wojewódzka Policji, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych oraz Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Poznań jest ważnym węzłem komunikacyjnym o znaczeniu krajowym i międzynarodowym.

Miasto stanowi główny ośrodek życia kulturalnego i naukowego w Wielkopolsce. Znajdują się tutaj m.in. Teatr Wielki, Teatr Nowy, Teatr Polski oraz liczne muzea, m.in. Muzeum Narodowe, Archeologiczne i Etnograficzne. Działa tu wiele uczelni wyższych, w tym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Akademia Wychowania Fizycznego i inne.

Poznań jako ośrodek przemysłowy

Poznań jest także ważnym ośrodkiem przemysłowym. Rozwinął się tu przede wszystkim przemysł maszynowy, elektroniczny, chemiczny, spożywczy i włókienniczy. Ważnymi zakładami przemysłowymi są m.in. Zakłady Cegielskiego (produkcja maszyn i urządzeń), Zakłady HCP (podzespoły elektroniczne), GlaxoSmithKline Pharmaceuticals (farmacja), Herald (przemysł spożywczy). Miasto jest również liczącym się ośrodkiem handlowym i usługowym.

Inne miasta powiatowe w Wielkopolsce

Wielkopolska jest zamieszkana przez 3,5 mln osób. Oprócz Poznania znajduje się tu wiele innych dużych i średnich miast, w tym 9 miast na prawach powiatu. Należą do nich m.in. Kalisz, Konin, Leszno, Gniezno, Piła, Ostrów Wielkopolski i Szamotuły.

Drugim co do wielkości miastem jest Kalisz z ponad 100 tys. mieszkańców. To bardzo stare miasto z pięknym rynkiem i zabytkami. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, włókienniczy i maszynowy. W mieście znajduje się Collegium Medicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Konin liczy ok. 80 tys. mieszkańców i jest znany z wydobycia węgla brunatnego oraz energetyki. W okolicach miasta znajdują się duże odkrywki węgla brunatnego i elektrownie. Sam Konin ma zabytkowe centrum i port rzeczny na Warcie.

Leszno leży na południu regionu i liczy 64 tys. osób. Jest znane z przemysłu meblarskiego i spożywczego. W Lesznie urodził się słynny pianista Ignacy Jan Paderewski, którego dom można zwiedzać.

Inne większe miasta powiatowe to m.in. Gniezno, Piła, Ostrów Wielkopolski, Szamotuły. W każdym z tych miast mieszka od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. osób. Stanowią one lokalne centra administracyjne, gospodarcze i kulturalne regionu.

Czytaj więcej: Zmiana komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Sławomir Reszkowski przeszedł na emeryturę

Największe miasta w Wielkopolsce poza Poznaniem

Oprócz Poznania i innych miast powiatowych, w Wielkopolsce znajduje się wiele dużych ośrodków miejskich liczących powyżej 50 tys. mieszkańców. Należą do nich przede wszystkim:

 • Kalisz - ponad 100 tys. mieszkańców
 • Konin - ok. 80 tys. mieszkańców
 • Leszno - 64 tys. mieszkańców
 • Gniezno - ok. 70 tys. mieszkańców
 • Piła - ok. 75 tys. mieszkańców
 • Ostrów Wielkopolski - ok. 72 tys. mieszkańców
 • Swarzędz - prawie 50 tys. mieszkańców
 • Rawicz - ok. 23 tys. mieszkańców

Wszystkie te miasta mają ciekawe zabytki, rozwinięty handel i przemysł. Stanowią ważne ośrodki gospodarcze i kulturalne w swoich częściach Wielkopolski. Swarzędz leży w aglomeracji poznańskiej, pozostałe miasta rozsiane są w całym regionie.

Najmniejsze miasta w Wielkopolsce

W których powiatach leżą miasta w Wielkopolsce? Mistrzowie geografii zdobędą 9 punktów!

Mimo że Wielkopolska ma wiele dużych i średnich miast, znajduje się tu również kilkanaście małych miejscowości o statusie miejskim. Do najmniejszych miasteczek w regionie należą:

 • Miasteczko Krajeńskie - ok. 1300 mieszkańców
 • Dobrzyca - ok. 1500 mieszkańców
 • Jaraczewo - ok. 1600 mieszkańców
 • Stawiszyn - ok. 1700 mieszkańców
 • Dolsk - ok. 1800 mieszkańców

Najmniejszym miastem powiatowym w Wielkopolsce jest Międzychód z niecałymi 10 tys. mieszkańców. Ma on ciekawe stare miasto i malownicze położenie nad jeziorem.

Małe miasteczka w regionie mają swoje urokliwe ryneczki, zabytkowe kościoły i kamienice. Warto je odwiedzić szukając małomiasteczkowego klimatu i spokoju. Często organizowane są tu lokalne festyny i inne wydarzenia kulturalne.

Sprawdź, czy znasz położenie miast w Wielkopolsce

Zapraszamy do rozwiązania naszego quizu i sprawdzenia się, jak dobrze znasz położenie miast i miejscowości w Wielkopolsce. Przyporządkuj w nim wielkopolskie miejscowości do właściwych powiatów - nie jest to proste zadanie!

Pytanie 1 z 10
W jakim powiecie leży Ślesin?
- złotowskim
- konińskim
- kolskim
- grodziskim

Rozwiązanie quizu pozwoli Ci sprawdzić i utrwalić wiedzę na temat położenia wielkopolskich miast i miejscowości. Im więcej poprawnych odpowiedzi, tym lepiej znasz geografię Wielkopolski. Powodzenia i dobrej zabawy!

Podsumowanie

W tym artykule przybliżyliśmy Czytelnikom geografię miast i miejscowości województwa wielkopolskiego. Przedstawiliśmy krótką charakterystykę Poznania jako stolicy regionu i największego ośrodka miejskiego. Wymieniliśmy również inne duże miasta pełniące funkcje powiatowe, omówiliśmy ich wielkość, główne gałęzie gospodarki i najciekawsze zabytki.

Zawarliśmy zestawienie największych miast w Wielkopolsce z pominięciem Poznania. Są to ośrodki liczące powyżej 50 tysięcy mieszkańców, istotne dla gospodarki i kultury regionu. Przedstawiliśmy także garść informacji na temat najmniejszych miasteczek, które mimo niewielkich rozmiarów mają swój urok.

Na koniec umieściliśmy krótki quiz sprawdzający znajomość położenia wielkopolskich miejscowości w poszczególnych powiatach. Ma on zachęcić Czytelników do sprawdzenia i poszerzenia własnej wiedzy dotyczącej geografii omawianego regionu. Mamy nadzieję, że artykuł był ciekawą i pożyteczną lekturą.

Zaprezentowany materiał z pewnością pomoże lepiej poznać rozmieszczenie i rangę najważniejszych ośrodków miejskich w województwie wielkopolskim. Życzymy miłej nauki geografii tego pięknego zakątka Polski.

Najczęściej zadawane pytania

Największym i najważniejszym miastem w województwie wielkopolskim jest Poznań, który pełni funkcję stolicy regionu. Liczy on ponad 500 tys. mieszkańców i jest piątym co do wielkości miastem w Polsce. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, turystycznym i akademickim.

W województwie wielkopolskim jest 9 miast na prawach powiatu. Oprócz Poznania są to: Kalisz, Konin, Leszno, Gniezno, Piła, Ostrów Wielkopolski, Szamotuły i Nowy Tomyśl. Miasta te pełnią ważne funkcje administracyjne, gospodarcze i kulturalne w regionie.

Do najmniejszych miast w województwie wielkopolskim należą: Miasteczko Krajeńskie, Dobrzyca, Jaraczewo, Stawiszyn i Dolsk. Najmniejszym miastem powiatowym jest natomiast Międzychód z niecałymi 10 tys. mieszkańców.

Poznań jako stolica regionu ma wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Warto zobaczyć m.in.: historyczny rynek, katedrę na Ostrowie Tumskim, Zamek Cesarski, Cytadelę, Palmiarnię, a także liczne muzea i galerie.

Informacje o miastach i miejscowościach w Wielkopolsce można znaleźć m.in. w serwisach urzędów miast i gmin, na stronach instytucji kulturalnych i turystycznych, a także w publikacjach poświęconych regionowi.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
 4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
 5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski

Cześć! Tutaj dzielę się swoją wiedzą biznesową. Krok po kroku odkrywam tajniki sukcesu, dzieląc się analizami, inspirującymi historiami i praktycznymi poradami. Zapraszam na bloga, gdzie biznes staje się pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.