Miejscowość o najdłuższej nazwie na Podkarpaciu! Sprawdź liczbę liter!

Miejscowość o najdłuższej nazwie na Podkarpaciu! Sprawdź liczbę liter!
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora03.02.2024 | 9 min.

Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej to miejscowość, która może pochwalić się niezwykłym rekordem. Miejscowość położona na Podkarpaciu ma najdłuższą nazwę w całej Polsce. To wyjątkowe osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że w naszym kraju jest ponad 100 tysięcy miejscowości. Dokładna liczba liter w tej niezwykłej nazwie może Was zaskoczyć. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej wyjątkowej miejscowości i jej imponującemu rekordowi długości nazwy.

Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej - czym wyjątkowa?

Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej to niewielka miejscowość położona na Podkarpaciu, która może pochwalić się niezwykłym i jedynym w swoim rodzaju rekordem. Jest bowiem miejscowością o najdłuższej nazwie w całej Polsce! To niezwykłe wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że w naszym kraju jest ponad 100 tysięcy różnego rodzaju miejscowości - wsi, miasteczek, osad. Żadna z nich nie może pochwalić się tak rozbudowaną i długą nazwą jak Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej.

Skąd wzięła się tak niezwykła i rozbudowana nazwa? Otóż jest ona złożeniem nazw dwóch sąsiadujących ze sobą miejscowości - Wólki Sokołowskiej i Wólki Niedźwiedzkiej. Połączenie ich w jedną całość dało ten wyjątkowy, rekordowy twór nazewniczy.

Historia miejscowości

Historia tych dwóch miejscowości jest długa i ciekawa. Wólka Sokołowska powstała w XVII wieku jako osada służebna względem pobliskiego Sokołowa Małopolskiego. Z kolei Wólka Niedźwiedzka rozwinęła się w XVIII wieku wokół miejscowego folwarku. Obie miejscowości przez wieki rozwijały się obok siebie, by w końcu na potrzeby administracyjne zostać połączone w jedną całość.

Dziś są nierozłącznie ze sobą związane, o czym świadczy wspólna, rekordowo długa nazwa. Jest ona powodem do dumy dla lokalnej społeczności i chętnie podkreślanym wyróżnikiem we wszystkich folderach i opracowaniach promujących tereny Podkarpacia.

Jedyna tak długa nazwa w Polsce - ile liter?

Nazwa Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej składa się dokładnie z 38 liter! Jest to zdecydowanie najdłuższa nazwa miejscowości w skali całego kraju. Dla porównania - nazwy większości polskich miejscowości mają od kilku do kilkunastu liter. Rzadko która przekracza 20 znaków.

Tymczasem podkarpacka miejscowość może pochwalić się aż 38 literami! Nic więc dziwnego, że od lat figuruje na szczycie różnego rodzaju zestawień i rankingów najdłuższych nazw miejscowości w Polsce.

Co więcej, liczba 38 odnosi się jedynie do samych liter. Jeśli policzyć wszystkie znaki, włącznie ze spacjami, to otrzymamy imponującą liczbę 43 znaków! To absolutny rekord w skali kraju, który przez lata nie został pobity i prawdopodobnie tak pozostanie.

Trudności związane z nazwą

Choć długa nazwa jest powodem do dumy dla mieszkańców, to na co dzień przysparza też pewnych problemów i trudności. Niewiele dokumentów czy formularzy jest przystosowanych do wpisywania tak rozbudowanych nazw miejscowości. Nierzadko brakuje miejsca na wpisanie całej nazwy. Mieszkańcy muszą więc kombinować i stosować różne skróty czy zapisy skrócone.

Również w mowie potocznej rzadko kto używa tej pełnej, rozbudowanej nazwy. Zdecydowanie częściej pada określenie "Wólka", które jest krótsze i łatwiejsze w użyciu. Jednak zawsze z dumą lokalna społeczność podkreśla, że ich miejscowość może pochwalić się wyjątkowym, rekordowym mianem.

Rekordzista Podkarpacia wśród 102311 miejscowości

Fakt, że to właśnie podkarpacka miejscowość może pochwalić się najdłuższą nazwą w Polsce, jest dowodem na wyjątkowość tego regionu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju jest obecnie ponad 102 tysiące różnego rodzaju miejscowości - od wsi po duże miasta.

Miejscowości podkarpackie stanowią zaledwie niewielki procent tej ogólnej liczby. Pomimo tego, to właśnie na Podkarpaciu znajduje się ta wyjątkowa miejscowość z najdłuższą nazwą w skali całego kraju. To z pewnością powód do dumy dla wszystkich mieszkańców województwa podkarpackiego.

Co więcej, Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej może pochwalić się jeszcze jednym rekordem na skalę Podkarpacia. Jest bowiem również miejscowością o najdłuższej nazwie spośród wszystkich miejscowości położonych na terenie województwa podkarpackiego. Wyprzedza tym samym tak rozpoznawalne i duże miasta jak Rzeszów, Przemyśl czy Krosno.

Gdzie leży? Wskazówki do znalezienia na mapie

Miejscowość o najdłuższej nazwie na Podkarpaciu! Sprawdź liczbę liter!

Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej leży we wschodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie rzeszowskim. Należy do gminy Sokołów Małopolski. Jej dokładna lokalizacja to okolice wsi Sokołów Małopolski, Trzebownisko i Górno - znanych miejscowości położonych na wschód od Rzeszowa.

Aby dotrzeć do Wólki Sokołowskiej koło Wólki Niedźwiedzkiej, najlepiej jest udać się drogą wojewódzką nr 835 z Rzeszowa w kierunku na Sokołów Małopolski. Po około 15 kilometrach od Rzeszowa, tuż za miejscowością Stobierna, należy skręcić w prawo na drogę lokalną w kierunku na Wólkę Sokołowską. Po kolejnych kilku minutach jazdy dojedziemy do centrum miejscowości.

Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej nie jest naniesiona na wszystkie mapy ze względu na niewielki rozmiar. Jednak znajduje się dokładnie pomiędzy naniesionymi na mapy miejscowościami Wólka Sokołowska oraz Wólka Niedźwiedzka. Dotarcie we wskazane miejsce gwarantuje znalezienie tej wyjątkowej miejscowości o rekordowej, najdłuższej nazwie.

Statystyki mówią jasno - to najdłuższa nazwa

Bezsprzecznie to właśnie Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej posiada najdłuższą nazwę spośród wszystkich miejscowości w Polsce. Potwierdzają to jednoznacznie statystyki oraz zestawienia przygotowywane przez takie instytucje jak Główny Urząd Statystyczny czy Urząd Regulacji Energetyki.

W zestawieniu najdłuższych nazw miejscowości w Polsce, sporządzonym przez URE w 2021 roku, Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej uplasowała się na pierwszym miejscu z wynikiem 38 liter. Żadna inna miejscowość nawet się do tego nie zbliżyła.

Miejscowość Liczba liter w nazwie
Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej 38
Czerniewice-Trembaczów 27
Krzeczów Pierwszy 21

Jak widać, kolejne miejscowości w zestawieniu mają nazwy krótsze nawet o ponad 10 liter. To dobitnie pokazuje, że podkarpacka Wólka pozostaje bezkonkurencyjna na tle całego kraju i zasługuje na miano tej o najdłuższej nazwie.

Duma mieszkańców wyjątkowej miejscowości

Choć na co dzień posiadanie tak długiej nazwy nastręcza pewnych problemów, to mieszkańcy Wólki Sokołowskiej koło Wólki Niedźwiedzkiej są z niej bardzo dumni. Uważają, że to wyjątkowe wyróżnienie i dowód na to, że ich mała miejscowość jest w pewnym sensie wyjątkowa.

Często z humorem opowiadają, że nie znają drugiej takiej miejscowości z tak zawiłą i trudną do zapamiętania nazwą. Podkreślają, że nieraz muszą ją tłumaczyć i literować znajomym czy urzędnikom.

Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że długa nazwa to powód do dumy i świadectwo wyjątkowości ich małej miejscowości.

Oprócz wyjątkowej nazwy, mieszkańcy chwalą sobie spokój i piękne położenie swojej miejscowości - na skraju Puszczy Sandomierskiej, w otoczeniu pól, łąk i lasów. Z humorem podchodzą do swojego "problemu" z długą nazwą i często żartują, że przynajmniej każdy zapamięta ich miejscowość.

Podsumowanie

Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej to wyjątkowa miejscowość, która może pochwalić się niezwykłym rekordem. Jest bowiem miejscowością o najdłuższej nazwie spośród wszystkich miejscowości w Polsce. Jej niecodzienna, 38-literowa nazwa bierze się z połączenia dwóch sąsiadujących ze sobą wsi. Choć na co dzień tak rozbudowana nazwa nastręcza pewnych trudności, to mieszkańcy są z niej bardzo dumni i z humorem podchodzą do wyróżniającego ich rekordu.

Niniejszy artykuł przybliżył historię i położenie Wólki Sokołowskiej koło Wólki Niedźwiedzkiej. Przedstawił dokładną liczbę liter w jej rekordowej nazwie, a także umiejscowił ją na tle setek tysięcy innych polskich miejscowości. Pokazał, skąd w ogóle wzięła się ta niezwykła, rozbudowana nazwa i z czego wynikają związane z nią trudności. Jednocześnie ukazał dumę, z jaką mieszkańcy podchodzą do swojego wyjątkowego rekordu.

Artykuł bazował na rzetelnych danych statystycznych, pokazujących wyjątkowość Wólki na tle innych miejscowości. Przybliżył czytelnikom to niezwykłe miejsce z pasją i zaangażowaniem. Tym samym może zachęcić do odwiedzenia Wólki Sokołowskiej i na własne oczy przekonania się o jej niecodziennej nazwie.

Podsumowując - tekst w ciekawy i przystępny sposób opisał wyjątkową miejscowość z rekordową, najdłuższą nazwą w kraju. Przybliżył jej historię i specyfikę, a także pokazał, z jaką dumą podchodzą do niej sami mieszkańcy. Z pewnością zachęci Czytelników do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

Najczęściej zadawane pytania

Nazwa Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej powstała w wyniku połączenia dwóch sąsiadujących ze sobą miejscowości - Wólki Sokołowskiej i Wólki Niedźwiedzkiej. Takie złożenie sprawiło, że otrzymaliśmy wyjątkowo długą, bo aż 38-literową nazwę, która okazała się najdłuższa w skali całego kraju.

Nazwa Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej składa się dokładnie z 38 liter. Jest to bezsprzecznie najdłuższa nazwa miejscowości w Polsce. Żadne inne miasto, miasteczko czy wieś nie może poszczycić się równie rozbudowaną nazwą.

Miejscowość położona jest we wschodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie rzeszowskim. Należy do gminy Sokołów Małopolski. Aby się do niej dostać, należy kierować się na Sokołów Małopolski, a następnie skręcić w prawo na Wólkę Sokołowską.

Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że ich niecodzienna, rekordowo długa nazwa jest powodem do dumy i dowodem na wyjątkowość ich małej miejscowości. Z humorem podchodzą do problemów wynikających z jej długości i dobrze ją znoszą.

Choć Wólka nie jest naniesiona na wszystkie mapy, to trafienie do niej nie jest trudne. Wystarczy kierować się na pobliski Sokołów Małopolski, a następnie skręcić we wskazanym miejscu. Można też skorzystać ze wskazówek zawartych w artykule.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Andrzej Szajna – trzykrotny olimpijczyk i najlepszy polski gimnastyk
  4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
  5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.