Najważniejsze filmy z czasów PRL-u: jakie jest twoje quizowe zrozumienie?

Najważniejsze filmy z czasów PRL-u: jakie jest twoje quizowe zrozumienie?
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora27.12.2023 | 7 min.

Kino z czasów PRL-u to prawdziwa kopalnia filmowych hitów, które na zawsze wpisały się w historię polskiej kinematografii. Niektóre produkcje z tamtych lat są tak kultowe, że z łatwością przypominasz sobie najważniejsze sceny i kwestie filmowe. Czy rzeczywiście znasz najsłynniejsze filmy z minionej epoki na wylot? Zapraszamy do rozwiązania naszego quizu sprawdzającego znajomość kina PRL! Im więcej poprawnych odpowiedzi, tym lepiej znasz te nieśmiertelne dzieła polskiej kinematografii. Powodzenia!

Wspomnienia filmów z PRL

Kino polskie z czasów PRL-u to prawdziwa skarbnica ponadczasowych filmów, które na zawsze wpisały się w historię rodzimej kinematografii. Wiele z tych produkcji do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością i sentymentem starszych widzów, ale również zyskuje nowych fanów wśród młodszych pokoleń. Filmy takie jak „Rejs”, „Miś”, czy „Poszukiwany, poszukiwana” z miejsca kojarzą się z minioną epoką i wciąż bawią, wzruszają i skłaniają do refleksji.

Niektóre sceny i dialogi z kultowych filmów PRL-u na stałe zapisały się w zbiorowej wyobraźni i do dziś funkcjonują jako popularne powiedzonka lub cytaty. Gdy myślimy o tamtych latach, przed oczami stają nam Roman Wilhelmi wcielający się w kapitana Władysława Morgensterna z „Rejsu” lub pamiętna scena jedzenia kotletów z „Misia”. Te produkcje na zawsze pozostaną ważną częścią polskiej kultury.

Kultowe produkcje minionej epoki

Lata 60., 70. i 80. obfitowały w prawdziwe perełki polskiej kinematografii, które na stałe zapisały się na kartach jej historii. Filmy powstające w epoce PRL-u cechowały się niepowtarzalnym klimatem, a ich twórcom udało się stworzyć produkcje nie tylko świetnie oddające realia tamtych czasów, ale także poruszające uniwersalne, ponadczasowe tematy.

Do kanonu polskich filmów zaliczają się komedie takie jak „Sami swoi” czy „Poszukiwany, poszukiwana”, thrillery „Vabank” i jego kontynuacja oraz cenione dramaty obyczajowe, na przykład nagrodzona Oscarem „Ida”. Nie można pominąć również „Człowieka z marmuru” i „Człowieka z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy, dwóch arcydzieł polskiej kinematografii, bez których trudno wyobrazić sobie pejzaż filmowy tamtej epoki.

Najsłynniejsze role polskich aktorów z tamtych lat

Aktorzy, którzy zagrali w kultowych filmach z czasów PRL-u na zawsze zapisali się w historii polskiego kina. Roman Wilhelmi jako Marek Kwinta w „Rejsie” i Jerzy Stuhr wcielający się w niezapomnianego Misia to bez wątpienia dwie najbardziej rozpoznawalne kreacje aktorskie tamtego okresu.

Nie da się nie wspomnieć również o znakomitych rolach Daniela Olbrychskiego w takich filmach jak „Potop” czy „Ziemio moja” oraz magnecie ekranu – Zbigniewie Cybulskim. Jego rola Macieja Chełmickiego w „Popiołach” Wajdy ugruntowała status polskiego Jamesa Deana.

Czytaj więcej: Quiz Akademii Pana Kleksa: niesamowita historia do zapamiętania

Niezapomniane sceny w historii polskiego kina

Kino PRL-u obfitowało w sceny na tyle wyraziste i poruszające, że na zawsze zapadły w pamięć widzów. Gdy myślimy o tamtych filmach, mimowolnie przywołujemy obrazy dobrze znanych momentów. Kto choć raz widział „Rejs”, ten na pewno pamięta słynne powiedzonko Morgensterna „A utonęęęęęł!!!”. Podobnie kwestia „Zgniłe jaja!!!” wypowiadana przez Kargula w „Samych swoich” na zawsze przeszła do historii polskiej komedii.

Innym wpadającym w ucho cytatem z tamtych lat jest „Piękny widok, prawda?” z „Poszukiwanego, poszukiwanej”. Wspomnieć też trzeba o nieśmiertelnej scenie jedzenia kotletów schabowych przez pana Misia, która na zawsze pozostanie wizytówką komedii „Miś” Stanisława Barei.

„Wszystko było ambaras i kit Williams. Ja tu powołuję się na autorytet naszych ojców założycieli i na tradycję.”

Słowa kapitana Żeglugi Wrocławskiej w wykonaniu Romana Wilhelmi idealnie oddają ducha epoki PRL-u i do dziś rozśmieszają widzów.

Sprawdź znajomość kina lat 80.

Najważniejsze filmy z czasów PRL-u: jakie jest twoje quizowe zrozumienie?

Lata 80. to złota dekada dla polskiej komedii. Wówczas powstało mnóstwo kultowych hitów z tego gatunku, które przeszły już do historii rodzimej kinematografii. Filmy takie jak „Kingsajz” Juliusza Machulskiego, „Miś” czy „Poszukiwany, poszukiwana” Stanisława Barei do dziś bawią kolejne pokolenia Polaków. Świetnie oddają one charakter i realia PRL-u, ale przede wszystkim dotykają ponadczasowych tematów, z którymi widzowie mogą utożsamić się także dzisiaj.

Tytuł Reżyser Rok produkcji
Kingsajz Juliusz Machulski 1987
Miś Stanisław Bareja 1980
Poszukiwany, poszukiwana Stanisław Bareja 1983

Czy pamiętasz jeszcze inne kultowe produkcje z tamtych lat? Które z nich najlepiej utkwiły Ci w pamięci? Być może uda Ci się przypomnieć fabuły niektórych filmów oraz najsłynniejsze cytaty z nich pochodzące. W naszym krótkim quizie sprawdzisz swoją znajomość tych kultowych produkcji sprzed dekad!

Quiz z kultowych filmów PRL

Oto kilka pytań dotyczących najsłynniejszych scen z filmów z czasów PRL-u. Czy uda Ci się przypomnieć fabuły tych produkcji i dopasować kwestie do konkretnych bohaterów? A może potrafisz z pamięci zacytować te kultowe dialogi lub rozpoznasz je od pierwszych słów? Zapraszamy do sprawdzenia swojej znajomości kina z tamtych lat w naszym krótkim quizie!

Pytania:

1. Z jakiego filmu pochodzą słynne słowa: „A utonęęęęł!!!”?

2. Jaki bohater wypowiada kwestię: „Zgniłe jaja!!!”?

3. Kto mówi: „Piękny widok, prawda?” w kultowej komedii Stanisława Barei?

Pamiętasz te ponadczasowe tytuły?

Kino lat 60., 70. i 80. to fascynująca podróż w czasy PRL-u, ale także szansa na spotkanie z prawdziwymi arcydziełami polskiej kinematografii. Filmy tamtego okresu poruszały ważne, uniwersalne tematy i problemy, z którymi widzowie mogą utożsamiać się także dzisiaj. Dzięki genialnym rolom wybitnych aktorów produkcje te na zawsze zapisały się na kartach historii.

„Rejs”, „Miś”, „Człowiek z marmuru”, „Dreszcze”, „Poszukiwany, poszukiwana” – to tylko niektóre z ponadczasowych tytułów godnych przypomnienia. Filmy te wciąż mają wielu wiernych fanów, a także zdobywają sobie nowych sympatyków wśród młodego pokolenia. PRL-owskie kino to skarbnica nieśmiertelnych perełek, do których warto wracać.

Podsumowanie

Filmowe dziedzictwo epoki PRL-u to niezwykle cenna spuścizna, z której do dziś czerpią kolejne pokolenia widzów. Kultowe tytuły z lat 60., 70. i 80. na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii, dostarczając widzom zarówno rozrywki na najwyższym poziomie, jak i skłaniając do refleksji nad ponadczasowymi problemami.

Filmy zrealizowane w tamtych latach łączą w sobie świetne aktorstwo, reżyserię i scenariusze z trafnym uchwyceniem realiów minionej epoki. Dzięki temu stanowią nie tylko źródło rozrywki, ale też fascynującą lekcję historii ukazującą życie zwykłych ludzi w czasach PRL-u. Co ważne, wiele z tych produkcji porusza ponadczasowe tematy bliskie także współczesnym widzom.

Z pewnością kino lat 60., 70. i 80. na zawsze pozostanie ważną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego. Mnóstwo scen, kwestii i kreacji aktorskich na stałe zapadło w pamięć kolejnych pokoleń, stając się swoistymi symbolami minionej epoki. Filmy takie jak „Rejs”, „Miś” czy „Człowiek z marmuru” wykraczają poza ramy zwykłej kinematografii, będąc prawdziwymi kamieniami milowymi w jej historii.

Kino PRL-owskiej epoki to z jednej strony sentymentalna podróż do przeszłości, z drugiej zaś pasjonujące doświadczenie z ponadczasowymi arcydziełami. Dla wielu widzów tamte filmy na zawsze pozostaną bliskie sercu jako ważny element polskiej kultury.

Najczęściej zadawane pytania

Do kanonu polskich filmów z czasów PRL zalicza się przede wszystkim takie tytuły, jak: „Rejs” i „Miś” Stanisława Barei, „Człowiek z marmuru” oraz „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Vabank” Juliusza Machulskiego, „Noce i dnie” Jerzego Antczaka czy „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy.

Najbardziej rozpoznawalne i kultowe kreacje aktorskie z czasów PRL-u stworzyli m.in. Roman Wilhelmi (kapitan Władysław Morgenstern w „Rejsie”), Janusz Gajos (pracownik biura w „Miś”), Jerzy Stuhr (tytułowa rola w „Miś”) oraz Daniel Olbrychski (Andrzej Kmicic w „Potopie”).

Do najsłynniejszych, najbardziej rozpoznawalnych scen z filmów z czasów PRL należą m.in. scena jedzenia kotletów przez Misia, słynne „A utonęęęł!!!” kapitana Żeglugi Wrocławskiej czy kwestia „Zgniłe jaja!!!” wypowiadana przez Kargula z „Samych swoich”.

Filmy z czasów PRL-u niezmiennie cieszą się popularnością i sentymentem starszych widzów. Co ważne, te ponadczasowe produkcje nieustannie zdobywają nowych fanów także wśród młodszych pokoleń, dla których stanowią fascynującą lekcję historii.

Filmy z tamtych lat to prawdziwe arcydzieła polskiej kinematografii. Obok walorów rozrywkowych mają one także wartość edukacyjną i kulturową - świetnie oddają klimat minionej epoki, uczą historii i pokazują losy zwykłych ludzi w realiach PRL-u.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.