Duża akcja policji przed feriami. Lepiej zwolnij, by dojechać bezpiecznie.

Duża akcja policji przed feriami. Lepiej zwolnij, by dojechać bezpiecznie.
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski12.01.2024 | 5 min.

Wzmożone kontrole policji na drogach w całej Polsce to standardowa procedura przed rozpoczęciem ferii zimowych. Funkcjonariusze sprawdzają stan techniczny pojazdów, trzeźwość oraz uprawnienia kierowców, by zapewnić bezpieczeństwo podróżującym na wypoczynek. W Małopolsce kontrole potrwają od 12 stycznia do 25 lutego. Policjanci apelują o rozwagę na drogach i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Spodziewane są korki zwłaszcza na głównych trasach turystycznych, dlatego warto rozważyć alternatywne środki transportu lub trasy objazdowe.

Wzmożone kontrole policji na drogach

Przed rozpoczęciem ferii zimowych policja tradycyjnie przeprowadza wzmożone kontrole na drogach w całej Polsce. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym na zimowy wypoczynek. W województwie małopolskim akcja "Bezpieczne Ferie" potrwa od 12 stycznia do 25 lutego.

Podczas kontroli funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na:

 • przestrzeganie ograniczeń prędkości
 • dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków
 • używanie pasów bezpieczeństwa
 • przewożenie dzieci w fotelikach i innych urządzeniach zabezpieczających

Policjanci sprawdzają również trzeźwość oraz uprawnienia kierowców, a także stan techniczny pojazdów. Monitorują też płynność ruchu na głównych szlakach komunikacyjnych i w razie potrzeby podejmują ręczne kierowanie ruchem.

Gdzie można zgłosić autokar do kontroli

Rodzice wysyłający dzieci na ferie autokarem mogą zgłosić pojazd do kontroli technicznej. W Małopolsce wyznaczone są stałe punkty kontroli autokarów, między innymi:

parking przy rondzie Ofiar Katynia w Krakowie
Modlnica, ul. Częstochowska
Wieliczka, ul. Dembowskiego 38

Kontrola obejmuje sprawdzenie stanu technicznego autobusu, jego wyposażenia, uprawnień i trzeźwości kierowcy. Można ją zgłosić przez stronę internetową małopolskiej policji.

Zakopianka zagrożona korkami w ferie

Jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów na ferie zimowe są polskie góry, a zwłaszcza Zakopane. Niestety na głównej drodze dojazdowej czyli zakopiance regularnie tworzą się wielokilometrowe korki.

Aby uniknąć stania w korkach, policja zaleca podróżowanie alternatywnymi trasami. Jedną z nich jest droga wojewódzka nr 958, która łączy się z zakopianką w miejscowości Chabówka. Jest dobrze oznakowana i przygotowana do przejazdu samochodów osobowych.

Droga nr 958 - trasa alternatywna do Zakopanego

Droga wojewódzka nr 958 wiedzie przez miejscowości:

 • Czarny Dunajec
 • Chochołów
 • Witów

Kończy się w Zakopanem od strony dzielnicy Kościelisko. Podróż nią zajmuje tylko nieco więcej czasu niż zakopianką, za to pozwala uniknąć stresującego oczekiwania w korkach.

Czytaj więcej: łatwe zadania szkolne dla dzieci. Sprawdź się w krótkim quizie!

Terminy ferii w poszczególnych województwach

Aby zmniejszyć natężenie ruchu turystycznego, ferie zimowe w poszczególnych regionach Polski odbywają się w różnych terminach. W roku szkolnym 2023/2024 przedstawia się to następująco:

15 - 28 stycznia dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
22 stycznia - 4 lutego podlaskie, warmińsko-mazurskie
29 stycznia - 11 lutego lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
12 - 25 lutego kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Dzięki temu hotele, pensjonaty i stoki narciarskie nie są przeciążone ruchem turystycznym w jednym terminie.

Jak bezpiecznie podróżować na ferie

Duża akcja policji przed feriami. Lepiej zwolnij, by dojechać bezpiecznie.

Oprócz wzmożonych policyjnych kontroli, sami kierowcy również powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów w czasie podróży na ferie.

Najważniejsze to dostosować prędkość i styl jazdy do panujących warunków na drodze.

Szczególnie uważnie należy obserwować sytuację podczas opadów śniegu i pojawienia się gołoledzi. Warto też sprawdzić stan ogumienia i ewentualnie wymienić opony na zimowe. Konieczne jest też przestrzeganie przepisów dotyczących przewożenia dzieci i korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Planując podróż, należy uwzględnić więcej czasu na przejazd niż normalnie. Pozwoli to uniknąć pośpiechu i stresu za kierownicą. Bezpieczniej jest też robić częste przerwy, aby wypocząć i zachować pełną koncentrację.

Podsumowanie

Przed feriami zimowymi policja regularnie przeprowadza wzmożone kontrole drogowe. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych udających się na zasłużony wypoczynek. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz sprawdzają stan techniczny pojazdów.

Rodzice wysyłający dzieci na ferie autokarami mogą zgłaszać te pojazdy do kontroli w wyznaczonych punktach, aby upewnić się, że podróż będzie bezpieczna. Niestety popularne szlaki często bywają zakorkowane, dlatego warto rozważyć podróż alternatywnymi trasami.

Aby zmniejszyć natężenie ruchu turystycznego, ferie w poszczególnych województwach odbywają się w rożnych terminach. Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa za kierownicą. Prędkość i styl jazdy należy dostosować do warunków panujących na drodze.

Podsumowując, bezpieczna podróż na ferie zimowe w dużej mierze zależy od rozsądnego zachowania samych kierowców. Kontrole policyjne są jedynie wsparciem w tym zakresie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
 4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
 5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski

Cześć! Tutaj dzielę się swoją wiedzą biznesową. Krok po kroku odkrywam tajniki sukcesu, dzieląc się analizami, inspirującymi historiami i praktycznymi poradami. Zapraszam na bloga, gdzie biznes staje się pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.