Gdzie zostaną umieszczeni Wąsik i Kamiński? Służba Więzienna zdradza

Gdzie zostaną umieszczeni Wąsik i Kamiński? Służba Więzienna zdradza
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski13.01.2024 | 6 min.

Skazanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na karę dwóch lat pozbawienia wolności wywołało wiele emocji i kontrowersji. Jak się okazuje, służba więzienna już przygotowuje się do przyjęcia byłych ministrów. Gdzie trafią i w jakich warunkach będą przebywać skazani politycy? Jakie prawa im przysługują podczas odbywania kary? Przyjrzyjmy się, jak wygląda procedura osadzenia w zakładzie karnym i na co mogą liczyć Kamiński i Wąsik.

Umieszczenie skazanych w areszcie śledczym

Zgodnie z przepisami, po skazaniu Kamińskiego i Wąsika na karę dwóch lat pozbawienia wolności, zostaną oni najpierw umieszczeni w areszcie śledczym. Jest to standardowa procedura, która ma na celu przeprowadzenie szeregu badań i formalności przed osadzeniem skazanych w docelowym zakładzie karnym.

Po doprowadzeniu przez policję do aresztu śledczego, następuje dokładna weryfikacja dokumentów stanowiących podstawę osadzenia. Sprawdzana jest także tożsamość skazanych. Następnie Kamiński i Wąsik będą musieli złożyć do depozytu wszelkie rzeczy osobiste, których nie wolno posiadać w celi - dokumenty, pieniądze, wartościowe przedmioty oraz np. telefon komórkowy.

Pobyt w areszcie śledczym potrwa maksymalnie 14 dni. W tym czasie byli ministrowie przejdą badania lekarskie, zabiegi sanitarne oraz wstępne badania osobopoznawcze. Spotkają się również z psychologiem i wychowawcą. Zostaną zapoznani z regulaminem zakładu karnego oraz przepisami dotyczącymi odbywania kary.

Badania lekarskie i kwalifikacja skazanych

Kolejnym etapem będzie poddanie Kamińskiego i Wąsika badaniom lekarskim oraz psychiatrycznym w celu oceny ich stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Na tej podstawie zostaną zakwalifikowani do odpowiedniego rodzaju i typu zakładu karnego.

Kwalifikację przeprowadzi komisja penitencjarna, czyli zespół doświadczonych funkcjonariuszy Służby Więziennej. Pod uwagę będą brane takie kryteria, jak płeć, wiek czy stopień demoralizacji. Komisja zdecyduje również, czy ze względu na pełnione wcześniej funkcje, skazani powinni trafić do zakładu typu zamkniętego, czy półotwartego.

Ostateczną decyzję o umieszczeniu w konkretnej celi mieszkalnej podejmie wychowawca, kierując się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Może więc zadecydować o osadzeniu Kamińskiego i Wąsika osobno.

Czytaj więcej: Najciekawsze półkolonie w Krakowie na ferie - lista atrakcji [GALERIA]

Warunki w celi mieszkalnej

Jakie warunki będą panować w celi, do której trafią skazani? W zakładzie karnym typu zamkniętego, cele mieszkalne są zazwyczaj kilkuosobowe. Powierzchnia przypadająca na jednego więźnia to ok. 3 m2. W celi znajdują się łóżka, stolik, szafka oraz umywalka z toaletą.

Więźniowie mają zapewnione trzy posiłki dziennie. W zakładzie karnym działa również kantyna, w której za pieniądze z konta osadzonego można dokupywać dodatkowe produkty.

Skazani podlegają rygorom zakładu karnego i muszą przestrzegać regulaminu. Opuszczanie celi jest możliwe tylko pod nadzorem funkcjonariuszy. Kamiński i Wąsik będą mieli prawo do spacerów na terenie zakładu karnego oraz korzystania z łaźni.

Widzenia i korespondencja skazanych

Gdzie zostaną umieszczeni Wąsik i Kamiński? Służba Więzienna zdradza

Mimo odbywania kary, skazani mają prawo do kontaktów ze światem zewnętrznym. W zakładzie karnym typu zamkniętego przysługują im 2 widzenia miesięcznie z najbliższymi, każde w wymiarze 1 godziny. Dodatkowo przysługuje widzenie, jeśli skazany jest opiekunem prawnym dziecka poniżej 15 roku życia.

Osadzeni mogą również kontaktować się telefonicznie z rodziną, co najmniej 2 razy w tygodniu. Mają także prawo do korespondencji, która w zakładzie zamkniętym podlega cenzurze. Wyjątkiem jest korespondencja z adwokatem czy instytucjami zajmującymi się ochroną praw człowieka.

Zapewnienie bezpieczeństwa skazanym

Ze względu na pełnione wcześniej funkcje, skazani mogą obawiać się o swoje bezpieczeństwo w zakładzie karnym. Jednak Służba Więzienna ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo każdemu osadzonemu. Kamiński i Wąsik będą poinformowani o ewentualnych zagrożeniach i konieczności informowania funkcjonariuszy.

„Służba Więzienna ma obowiązek podejmowania niezbędnych działań mających na celu zapewnienie każdemu osadzonemu bezpieczeństwa, a osadzony ma obowiązek unikać zagrożeń i informować przełożonych o ewentualnych zagrożeniach dla swojego bezpieczeństwa”

W razie potrzeby, byli ministrowie mogą więc liczyć na specjalne środki prewencyjne ze strony Służby Więziennej, aby wyeliminować ryzyko ataków ze strony współosadzonych.

Możliwość kontaktu skazanych z bliskimi

Mimo izolacji więziennej, skazani mają prawnie zagwarantowane możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym. Mogą korzystać z widzeń z rodziną, prowadzić korespondencję oraz rozmawiać telefonicznie. Dzięki temu, nawet podczas odbywania kary, zachowują pewną więź z najbliższymi.

Jest to szczególnie istotne w przypadku Kamińskiego i Wąsika, którzy mają rodziny. Dzięki widzeniom, listom czy rozmowom telefonicznym, będą mogli utrzymywaćregularny kontakt z żonami i dziećmi.

Co więcej, jako opiekunowie prawni nieletnich dzieci, obaj skazani mają prawo do dodatkowego widzenia w celu zachowania więzi rodzicielskiej. Jest to ważny przywilej, który pomoże im psychicznie przetrwać okres pozbawienia wolności.

Podsumowanie

Skazanie Kamińskiego i Wąsika na bezwzględną karę więzienia wywołało poruszenie w polskiej scenie politycznej. Jednak, jak wynika z informacji uzyskanych od Służby Więziennej, byli ministrowie zostaną potraktowani jak każdy inny skazany i będą musieli przejść standardową procedurę osadzenia w zakładzie karnym.

Po doprowadzeniu do aresztu śledczego, zostaną poddani badaniom kwalifikacyjnym, a następnie trafią do celi mieszkalnej w zakładzie zamkniętym lub półotwartym. Przysługiwać im będą podstawowe prawa więźnia, jak widzenia, korespondencja czy rozmowy telefoniczne. Służba Więzienna zapewnia także o podjęciu działań gwarantujących bezpieczeństwo skazanym politykom.

Mimo odbywania kary, Kamiński i Wąsik zachowają pewien kontakt ze światem zewnętrznym. Będzie to dla nich ważne wsparcie psychiczne. Najbliższa rodzina również będzie mogła wesprzeć skazanych poprzez widzenia czy rozmowy telefoniczne. Taka więź pomoże im przetrwać ten trudny okres.

Choć w polskim społeczeństwie zapadły już ostateczne wyroki co do winy Kamińskiego i Wąsika, to oni sami dopiero zaczną odbywać zasądzoną karę. Przed nimi trudny czas adaptacji do rzeczywistości więziennej. Jednak dzięki przysługującym im prawom, będą mogli zachować pewien kontakt ze światem zewnętrznym i najbliższymi.

Bez względu na polityczne sympatie i antypatie, należy mieć nadzieję, że pobyt w zakładzie karnym nie złamie skazanych psychicznie i pozwoli im wrócić do normalnego życia po odbyciu kary.

Najczęściej zadawane pytania

Zgodnie ze standardową procedurą, skazani trafią najpierw do aresztu śledczego na okres do 14 dni. Tam przejdą badania kwalifikacyjne. Następnie zostaną przeniesieni do zakładu karnego zamkniętego lub półotwartego, gdzie spędzą okres kary.

W zakładzie karnym cele mieszkalne są zwykle kilkuosobowe. Każdy więzień ma do dyspozycji ok. 3 m2 powierzchni z łóżkiem, stolikiem i szafką. Posiłki są zapewnione.

Mimo odbywania kary, skazani zachowują prawo do widzeń z bliskimi, korespondencji i rozmów telefonicznych. Przysługują im też spacery i korzystanie z łaźni. Mają zapewniony kontakt ze światem zewnętrznym.

Służba Więzienna ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa każdemu osadzonemu. W razie potrzeby zastosuje specjalne środki prewencyjne, by chronić Kamińskiego i Wąsika przed ewentualnymi atakami.

Maksymalnie Kamiński i Wąsik mogą przebywać w areszcie śledczym przez 14 dni. W tym czasie zostaną poddani badaniom kwalifikacyjnym. Następnie zostaną przetransportowani do docelowego zakładu karnego.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
  5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski

Cześć! Tutaj dzielę się swoją wiedzą biznesową. Krok po kroku odkrywam tajniki sukcesu, dzieląc się analizami, inspirującymi historiami i praktycznymi poradami. Zapraszam na bloga, gdzie biznes staje się pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.