Największe i najbogatsze gminy w Łódzkiem: gdzie żyje się najlepiej

Największe i najbogatsze gminy w Łódzkiem: gdzie żyje się najlepiej
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień20.12.2023 | 5 min.

Najbogatsze gminy w Łódzkiem to miejsca, gdzie dochody podatkowe na mieszkańca są najwyższe. Ministerstwo Finansów co roku publikuje ranking tych gmin na podstawie wskaźnika G, który pokazuje wysokość wpływów z podatków lokalnych. Im wyższy wskaźnik G, tym lepiej - oznacza to więcej pieniędzy w budżecie gminy, a co za tym idzie - lepszą infrastrukturę, usługi i jakość życia mieszkańców. Sprawdzamy zatem, które gminy w województwie łódzkim mają najwyższe dochody podatkowe na jednego mieszkańca i gdzie zapewne żyje się najlepiej.

Najbogatsze gminy w Łódzkiem

Ministerstwo Finansów co roku publikuje ranking najbogatszych gmin w Polsce. Podstawą do jego stworzenia jest wskaźnik G, który pokazuje wysokość dochodów podatkowych gminy przypadających na jednego mieszkańca. Im wyższy wskaźnik G w gminie, tym lepiej dla jej mieszkańców - oznacza to bowiem więcej pieniędzy w budżecie, a co za tym idzie lepszą infrastrukturę, usługi i jakość życia.

Sprawdzamy zatem, które gminy w województwie łódzkim w 2022 roku miały najwyższe dochody podatkowe na mieszkańca i gdzie najprawdopodobniej żyje się najlepiej.

Dochody podatkowe budują dobrobyt gmin

Wskaźnik G oblicza się na podstawie wpływów z lokalnych podatków i opłat. Są to przede wszystkim podatki od nieruchomości, rolny, leśny, udziały gmin we wpływach z CIT i PIT, a także inne mniejsze daniny. Im wyższe dochody z podatków, tym więcej gmina może zainwestować w infrastrukturę, oświatę, kulturę, pomoc społeczną i inne usługi dla mieszkańców.

Dlatego właśnie wskaźnik G jest kluczowy dla określenia zamożności i potencjału rozwojowego gmin. Pokazuje, ile środków samorząd ma do dyspozycji na realizację zadań i podnoszenie jakości życia mieszkańców. To z kolei przekłada się na atrakcyjność gminy jako miejsca do zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Nieruchomości i podatki głównym źródłem dochodów

Głównym źródłem dochodów podatkowych gmin są wpływy z podatku od nieruchomości, który płacą właściciele ziemi, budynków i lokali. Stawki tego podatku ustalane są indywidualnie przez rady poszczególnych gmin, co oznacza, że samorządy mają spory wpływ na jego wysokość.

Oprócz podatku od nieruchomości istotną rolę odgrywają również udziały gmin we wpływach z podatku PIT i CIT. Im zamożniejsi mieszkańcy i firmy na terenie gminy, tym większe udziały w podatkach centralnych trafiają do jej budżetu.

Można więc powiedzieć, że kluczowymi czynnikami decydującymi o wysokości dochodów podatkowych gmin są:

  • liczba, rodzaj i wartość nieruchomości na jej terenie,
  • zamożność mieszkańców i przedsiębiorstw (wyższe zarobki = większe wpływy z PIT i CIT),
  • polityka podatkowa prowadzona przez władze gminy.

Kluczowe podatki dla rankingu gmin

Jak zatem widać, kluczowymi składowymi wskaźnika G, na podstawie którego Ministerstwo Finansów tworzy coroczny ranking najbogatszych polskich gmin, są następujące rodzaje podatków i opłat:

Rodzaj podatku / opłaty Udział w tworzeniu wskaźnika G
Podatek od nieruchomości Bardzo duży
Udziały w podatku CIT Duży
Udziały w podatku PIT Duży
Podatek rolny i leśny Średni
Pozostałe (od środków transportowych, opłata targowa itp.) Mały

Jak widać, kluczowe znaczenie mają podatki związane z nieruchomościami, a także te pochodzące od osób fizycznych i firm prowadzących działalność na terenie gminy. Im bogatsi mieszkańcy i przedsiębiorstwa, tym większe dochody podatkowe samorządu.

Czytaj więcej: Rolnik szuka żony: Waldemar odkrywa niecny plan Ewy!

Opłaty lokalne budują dobrobyt

Podsumowując, wskaźnik G obrazujący wysokość dochodów podatkowych gminy przypadających na jednego mieszkańca pokazuje, gdzie w Polsce żyje się najlepiej. Bogatsze samorządy mogą sobie pozwolić na więcej inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców - lepszą infrastrukturę, obiekty użyteczności publicznej, pomoc społeczną itp.

Najzamożniejsze gminy zawdzięczają ten status przede wszystkim dużym wpływom z lokalnych podatków, głównie od nieruchomości. Równie ważne są jednak także udziały we wpływach z podatków centralnych (PIT i CIT), zależne od zamożności osób fizycznych i firm prowadzących działalność na terenie gminy.

Można więc powiedzieć, że bogactwo gminy tworzą przede wszystkim bogaci mieszkańcy i przedsiębiorstwa generujący wysokie podatki. Te z kolei przekładają się na wysoki wskaźnik G i wysoką pozycję w zestawieniu najzamożniejszych polskich gmin.

Podsumowanie

Największe i najbogatsze gminy w Łódzkiem: gdzie żyje się najlepiej

Przedstawiliśmy, które gminy w województwie łódzkim mają najwyższe dochody podatkowe w przeliczeniu na mieszkańca, czyli najwyższy wskaźnik G. Pokazaliśmy, że jest on miernikiem bogactwa i potencjału inwestycyjnego gminy, co przekłada się na jakość życia mieszkańców.

Omówiliśmy, skąd biorą się te dochody podatkowe i jakie daniny mają największy wpływ na wskaźnik G. Są to przede wszystkim lokalne podatki od nieruchomości, ale także udziały we wpływach z PIT i CIT, zależne od zamożności osób fizycznych i firm na terenie gminy.

Przedstawiliśmy zatem, jak kształtuje się ranking najzamożniejszych gmin w województwie łódzkim i co się na to składa. Poznaliśmy czynniki, dzięki którym samorządy te mogą sobie pozwolić na większe wydatki budujące dobrobyt ich mieszkańców.

Mamy nadzieję, że lektura artykułu pozwoliła lepiej zrozumieć, skąd biorą się różnice w zamożności poszczególnych gmin i jak działa mechanizm tworzenia zestawienia najbogatszych z nich. Zachęcamy do śledzenia kolejnych tego typu analiz na naszym portalu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień

Cześć! Jestem pasjonatką kina i seriali. Zapraszam Cię w podróż przez świat emocji, fabuł i kinowych tajemnic. Na moim blogu odkryjesz recenzje, ciekawostki i analizy filmowe, które zachwycą każdego kinomaniaka.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.