Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Piekarach Śląskich: mieszkańcy niezadowoleni z świątecznego prezentu

Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Piekarach Śląskich: mieszkańcy niezadowoleni z świątecznego prezentu
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski19.12.2023 | 6 min.

Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Piekarach Śląskich nie spodobała się mieszkańcom, którzy w komentarzach ironizują, że dostali "świąteczny prezent" od władz miasta. Nowa taryfa zacznie obowiązywać 21 grudnia i przewiduje stopniowy wzrost stawek w trzyletnim okresie. Ceny wody i odprowadzania ścieków będą wyższe niż w wielu okolicznych miejscowościach, co budzi niezadowolenie internautów. W emocjonalnych wpisach dają upust rozgoryczeniu i żalowi z powodu kolejnej podwyżki opłat w Piekarach Śląskich.

Zatwierdzenie nowej taryfy opłat za wodę i ścieki

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wydało decyzję o zatwierdzeniu nowej taryfy opłat za wodę i ścieki w Piekarach Śląskich. Będzie ona obowiązywać przez 3 lata począwszy od 21 grudnia 2023 roku. Wcześniej agencja rządowa zadecydowała o skróceniu okresu obowiązywania poprzedniej taryfy.

Nowa taryfa cen wody i ścieków została ustalona w oparciu o szereg analiz kosztów i nakładów inwestycyjnych. Ma ona zapewnić pokrycie wydatków związanych z dostawą wody oraz odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków w Piekarach Śląskich.

Uzasadnienie wprowadzenia nowych stawek

Jak tłumaczą władze Piekar Śląskich, wzrost opłat wynika m.in. ze wzrostu kosztów energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Ponadto część pieniędzy z opłat ma zostać przeznaczona na niezbędne inwestycje i remonty.

Podwyżka cen wody i ścieków od 21 grudnia

Nowe, wyższe stawki za wodę i ścieki zaczną obowiązywać w Piekarach Śląskich od 21 grudnia 2023 roku. Oznacza to podwyżkę opłat dla wszystkich odbiorców wody z sieci miejskiej.

W pierwszym roku nowa taryfa cen wody wyniesie 7,87 zł za metr sześcienny. Rok później wzrośnie do 7,93 zł za m3, a w ostatnim, trzecim roku jej obowiązywania sięgnie 8,16 zł za m3.

Wzrost opłat za ścieki

Podobna podwyżka czeka odbiorców w zakresie opłat za odprowadzanie ścieków. W pierwszym roku wyniosą one 11,61 zł za m3, w drugim - 12,46 zł za m3, a w trzecim - 13,26 zł za m3.

Łącznie daje to wzrost opłat za wodę i ścieki z 19,48 zł za m3 w pierwszym roku do 21,42 zł za m3 w ostatnim roku obowiązywania nowej taryfy.

Czytaj więcej: ścieka Bożego Narodzenia w czasach PRL-u: Quiz o życiu w wyjątkowym okresie.

Stawki opłat w Piekarach na tle okolicznych miast

Nowe stawki opłat za wodę i kanalizację plasują Piekary Śląskie w środku stawki w porównaniu do okolicznych miejscowości. Najwięcej, bo 22,46 zł za m3, płacą mieszkańcy Mysłowic. Z kolei najtaniej jest obecnie w Katowicach – 17,05 zł za m3.

Mysłowice 22,46 zł za m3
Świerklaniec 20,35 zł za m3
Siemianowice Śląskie 19,71 zł za m3
Piekary Śląskie 19,48 zł za m3

Warto jednak zauważyć, że w tych miastach obowiązują jeszcze stare taryfy. Można więc spodziewać się, że w niedługim czasie również i tam opłaty wzrosną.

Wzrost opłat w trzyletnim okresie obowiązywania taryfy

Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Piekarach Śląskich: mieszkańcy niezadowoleni z świątecznego prezentu

Kolejnym istotnym aspektem nowej taryfy za wodę i ścieki w Piekarach Śląskich jest jej stopniowe zwiększanie opłat w trzyletnim okresie obowiązywania.

Oznacza to, że mieszkańcy co roku będą musieli głębiej sięgać do kieszeni. Wzrost nie jest może spektakularny, ale biorąc pod uwagę i tak wysokie ceny, każda podwyżka da się odczuć.

Łączny wzrost opłat do końca obowiązywania taryfy

Jeśli spojrzeć na cały okres funkcjonowania nowej taryfy, to łącznie stawki wzrosną z 19,48 zł za m3 w pierwszym roku do 21,42 zł za m3 w ostatnim, trzecim roku jej obowiązywania. Oznacza to wzrost o 10% w skali 3 lat.

Krytyczne komentarze mieszkańców Piekar Śląskich

Informacja o nowej, wyższej taryfie za wodę i ścieki wywołała falę krytycznych komentarzy wśród mieszkańców Piekar Śląskich. W emocjonalnych wpisach pod postem na facebookowym profilu miasta dają upust rozgoryczeniu.

Internauci nie kryją, że mają dość ciągłych podwyżek opłat w mieście. Ich zdaniem coraz trudniej normalnie funkcjonować przy tak wysokich kosztach utrzymania.

Przykłady ironii i niezadowolenia internautów

W komentarzach pod informacją o nowej taryfie opłat nie brakuje ironii i gorzkich żartów. Mieszkańcy piszą m.in. o "prezencie na święta" od władz miasta czy "luksusowej gminie", w której "za chwilę będziemy płacić za powietrze".

„Może woda drożeje, ale za to mamy toaletę płatna za 338 tys. zł wybudowaną z naszych podatków”

Pojawiają się też bardziej konkretne zarzuty o marnotrawienie publicznych pieniędy na niepotrzebne inwestycje czy nieudolność w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych.

Najwyraźniej podwyżka opłat za wodę i ścieki to temat, który mocno poruszył piekarską opinię publiczną. Pozostaje mieć nadzieję, że emocje z czasem opadną, a merytoryczna dyskusja pozwoli znaleźć konstruktywne rozwiązania dla dobra mieszkańców.

Podsumowanie

Nowa taryfa opłat za wodę i ścieki w Piekarach Śląskich wzbudziła wiele emocji wśród mieszkańców. Choć podwyżka stawek była do przewidzenia, ze względu na rosnące koszty utrzymania infrastruktury, i tak spotkała się z krytyką i niezadowoleniem. W komentarzach internetowych daje się wyczuć rozgoryczenie i poczucie, że piekarski samorząd nie radzi sobie najlepiej z zarządzaniem budżetem miasta.

Trzeba jednak pamiętać, że podwyżki opłat za wodę nie są niczym wyjątkowym i wynikają po prostu ze wzrostu kosztów. Być może warto poszukać oszczędności w innych obszarach, ale rezygnacja z niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych może przynieść więcej problemów w przyszłości. Być może dałoby się lepiej wytłumaczyć mieszkańcom konieczność nowej taryfy i wspólnie poszukać kompromisowych rozwiązań.

Z drugiej strony należy docenić aktywną postawę piekarzan, którzy żywo interesują się sprawami swojego miasta i chcą mieć realny wpływ na podejmowane decyzje. Emocjonalne komentarze to dowód, jak bardzo ludziom zależy na losach Piekar Śląskich. Być może warto wykorzystać tę energię i zaangażowanie mieszkańców do wspólnego wypracowania najlepszego modelu zarządzania gminą.

Cała sytuacja z podwyżką opłat za wodę i ścieki pokazuje, że piekarski samorząd stoi przed ważnymi wyzwaniami komunikacyjnymi. Musi umiejętnie tłumaczyć i uzasadniać mieszkańcom swoje decyzje, a także wsłuchiwać się w ich głos i opinie. Współpraca i otwarty dialog wydają się najlepszą receptą na pogodzenie czasami sprzecznych interesów i znalezienie satysfakcjonujących kompromisów.

Najczęściej zadawane pytania

Decyzja o nowej taryfie wynika ze wzrostu kosztów funkcjonowania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Czynnikiem wpływającym na podwyżkę jest m.in. rosnąca cena energii elektrycznej. Ponadto część środków z opłat przeznaczona zostanie na niezbędne inwestycje i remonty.

Mieszkańcy nie kryli rozgoryczenia i niezadowolenia. W krytycznych komentarzach podawali podwyżkę "prezentem na święta" od władz miasta. Zarzucali samorządowi marnotrawstwo publicznych pieniędzy i nieudolność.

Na razie stawki w Piekarach plasują się w środku stawki wobec okolicznych miast. Najwięcej za wodę i ścieki płaci się w Mysłowicach, a najtaniej w Katowicach. Jednak można się spodziewać, że wkrótce podwyżki czekają także inne samorządy.

Nowa taryfa zakłada stopniowy wzrost opłat przez 3 lata jej obowiązywania. Łącznie stawki wzrosną z 19,48 zł za m3 w pierwszym roku do 21,42 zł za m3 w ostatnim roku, co daje wzrost o 10%.

Nie ma możliwości zablokowania nowej taryfy. Można natomiast aktywnie uczestniczyć w dyskusji publicznej i przekonywać władze do poszukiwania oszczędności w wydatkach oraz pozyskiwania funduszy z zewnętrznych źródeł. Warto merytorycznie argumentować swoje stanowisko.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski

Cześć! Tutaj dzielę się swoją wiedzą biznesową. Krok po kroku odkrywam tajniki sukcesu, dzieląc się analizami, inspirującymi historiami i praktycznymi poradami. Zapraszam na bloga, gdzie biznes staje się pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.