Pogoda na noc i na wtorek: duża ilość śniegu i silny wiatr.

Pogoda na noc i na wtorek: duża ilość śniegu i silny wiatr.
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora16.01.2024 | 5 min.

Duża ilość śniegu i silny wiatr czeka nas w nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek. Synoptycy przewidują spadek temperatury do -8 stopni Celsjusza oraz porywisty wiatr do 70 km/h, który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. We wtorek prognozowane są dalsze intensywne opady śniegu, zwłaszcza w centrum i na wschodzie kraju. Temperatura maksymalna we wtorek wyniesie około -3 do 1 stopnia Celsjusza. Mimo niewielkiego ocieplenia, silny wiatr do 60 km/h nadal będzie utrudniał warunki na drogach i chodnikach.

Spadek temperatury do -8 stopni Celsjusza

Według prognoz w nocy z 15 na 16 stycznia temperatura minimalna spadnie do -8 stopni Celsjusza na wschodzie kraju. W centrum termometry wskażą -6 stopni, a najcieplej będzie nad morzem i na południowym wschodzie - tam temperatura sięgnie około -3 stopni.

Towarzyszyć temu będzie umiarkowany i okresami dość silny wiatr, który w porywach osiągnie nawet 70 km/h. Nad morzem wiatr będzie wiał z prędkością do 90 km/h. Będzie wiało z kierunków zachodnich i północno-zachodnich, przez co spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne.

Warunki drogowe

Silny wiatr i opady śniegu mogą utrudnić warunki na drogach. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do panujących warunków. Zaleca się wyposażenie pojazdów w opony zimowe.

We wtorek dalsze opady śniegu

W wtorek 16 stycznia prognozowane jest duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na zachodzie Polski. Synoptycy przewidują dalsze opady śniegu, które wystąpią głównie w centrum i na wschodzie kraju.

Temperatura maksymalna wyniesie od -5 stopni na północnym wschodzie, przez około -3 stopni w centrum, do 1 stopnia Celsjusza na zachodzie. Wiatr będzie słaby na zachodzie i umiarkowany, porywisty na wschodzie - do 60 km/h. Powieje z kierunków zachodnich.

Pogoda w nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek może być niebezpieczna. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie wyjścia na dwór, jeśli nie jest to konieczne.

Czytaj więcej: Najlepsze filmy i seriale na poprawę humoru - sprawdź teraz!

Najwięcej śniegu w centrum i na wschodzie

Z opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognoz wynika, że największe opady śniegu wystąpią w centrum i na wschodzie Polski. Można spodziewać się przyrostu pokrywy śnieżnej od kilku do kilkunastu centymetrów w tych regionach.

Warstwa śniegu będzie stanowić zagrożenie dla pieszych - chodniki i przejścia mogą być śliskie i niebezpieczne. Służby drogowe i komunalne powinny być przygotowane na konieczność odśnieżania i posypywania ulic.

Region Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej
Wschód kilkanaście cm
Centrum kilkanaście cm
Zachód kilka cm

Temperatura maksymalna do 1 stopnia C

Pogoda na noc i na wtorek: duża ilość śniegu i silny wiatr.

Mimo opadów śniegu, we wtorek 16 stycznia temperatura nieco wzrośnie w stosunku do nocy. Najzimniej będzie na północnym wschodzie - tam termometry pokażą maksymalnie -5 stopni Celsjusza. W centrum kraju temperatura wyniesie około -3 stopni, zaś najcieplej będzie na zachodzie - tam słupki rtęci pokażą nawet 1 stopień Celsjusza na plusie.

Mimo niewielkiego ocieplenia, warunki mogą być niebezpieczne z uwagi na opady śniegu i silny wiatr. Zachęcamy do pozostania w domach i niewychodzenia bez potrzeby.

  • Temperatura minimalna w nocy: ok. -8 stopni
  • Temperatura maksymalna we wtorek: ok. -3 do +1 stopnia C

Wiatr do 60 km/h powoduje zawieje

Według synoptyków, we wtorek 16 stycznia wiatr będzie słaby na zachodzie Polski. Jednak na wschodzie kraju powieje umiarkowanie i porywisto z prędkością dochodzącą do 60 km/h. Kierunek wiatru prognozowany jest zachodni.

Silny wiatr w połączeniu z intensywnymi opadami śniegu może skutkować zawiejami i zamieciami śnieżnymi, szczególnie na wschodzie. Utrudni to warunki na drogach oraz chodnikach, może prowadzić także do przerw w dostawie prądu.

Podsumowanie

W podsumowaniu chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć o głównych punktach prognozowanej pogody. Przede wszystkim temperatura mocno spadnie - w nocy z 15 na 16 stycznia na termometrach zobaczymy nawet -8 stopni Celsjusza. Silny i porywisty wiatr, który może osiągać prędkość do 70 km/h, będzie dodatkowo potęgował odczucie chłodu.

We wtorek 16 stycznia w dalszym ciągu możemy spodziewać się opadów śniegu, zwłaszcza w centrum i na wschodzie Polski. Będą temu towarzyszyć umiarkowane i porywiste podmuchy wiatru. Mimo lekkiego ocieplenia, warunki wciąż mogą być bardzo niekorzystne.

Cała sytuacja pogodowa niesie ze sobą spore zagrożenia, między innymi utrudnienia komunikacyjne, przerwy w dostawach prądu czy ryzyko wychłodzenia organizmu. Dlatego zalecamy, aby w miarę możliwości pozostać w domu i ograniczyć wychodzenie na zewnątrz do niezbędnego minimum.

Mamy nadzieję, że pogoda w kolejnych dniach ulegnie poprawie. Na bieżąco będziemy informować o aktualnych prognozach i sytuacji atmosferycznej w naszym kraju.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
  5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.