QUIZ: Jak dobrze znasz teksty piosenek Anny Jantar?

QUIZ: Jak dobrze znasz teksty piosenek Anny Jantar?
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora03.02.2024 | 7 min.

Anna Jantar to ikona polskiej muzyki lat 70. Jej niezwykły głos i chwytliwe melodie na zawsze wpisały się w historię polskiej sceny muzycznej. W swojej krótkiej karierze Anna Jantar zdążyła zaśpiewać ponad 160 piosenek, które do dziś rozbrzmiewają w sercach jej fanów. Sprawdź, jak dobrze znasz teksty największych przebojów Anny Jantar i weź udział w naszym quizie! Im więcej poprawnych odpowiedzi, tym lepiej znasz jej twórczość. Zapraszamy do zabawy i podróży sentymentalnej w czasy PRL-u!

Jakie były największe przeboje Anny Jantar?

Anna Jantar w ciągu zaledwie 10 lat swojej kariery zdążyła zaśpiewać ponad 160 piosenek. Choć jej twórczość była niezwykle wszechstronna, kilka utworów na zawsze zapisało się w historii polskiej muzyki jako prawdziwe, ponadczasowe hity. Do największych przebojów Anny Jantar zaliczyć można:

 • "Tyle słońca w całym mieście" - piosenka, która rozsławiła Annę Jantar w 1970 roku. Utwór ten do dziś kojarzony jest właśnie z nią.
 • "Nic nie może wiecznie trwać" - przebój z repertuaru Anny Jantar, który podbił listy przebojów.
 • "Son of the Sun" - utwór śpiewany po angielsku, dzięki któremu Anna Jantar zdobyła popularność także poza granicami Polski.
 • "Za każdy uśmiech twój" - sentymentalna ballada, która przyniosła Annie Jantar wyróżnienie na festiwalu w Opolu.

Oprócz wymienionych, do największych hitów w dorobku artystki zalicza się także m.in. "Bądź gotowy dziś do drogi", "Moje jedyne marzenie" czy "Byłam Różą". Te oraz inne utwory Anny Jantar wciąż są chętnie słuchane i przywołują wspomnienia minionej epoki.

Inne popularne piosenki Anny Jantar

Oprócz największych hitów w repertuarze Anny Jantar znajdowało się wiele innych znanych i lubianych piosenek. Były to m.in. "Barka", "Melodia dla Maksyma" , "Moją miłość tak trudno zrozumieć", "Radość o poranku" czy "Got to be real". Artystka sięgała zarówno po repertuar polski, jak i zagraniczny. Jej charakterystyczny, ciepły głos idealnie pasował zarówno do rytmicznych, tanecznych hitów, jak i wolnych, melancholijnych ballad.

Życiorys i kariera Anny Jantar w pigułce

Anna Jantar, a właściwie Anna Maria Szmeterling, przyszła na świat w 1950 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat pasjonowała się muzyką - jako dziecko uczęszczała do przedszkola muzycznego, uczyła się gry na fortepianie. Mając zaledwie 14 lat zadebiutowała na scenie, występując z zespołem No To Co. W 1970 roku poznała kompozytora Jarosława Kukulskiego, z którym niedługo potem wzięła ślub. To właśnie małżeństwo z Kukulskim przyniosło jej pierwsze wielkie przeboje i rozpoznawalność.

Lata 70. to okres intensywnej działalności artystycznej Anny Jantar. Występowała na najważniejszych festiwalach (m.in. w Opolu i Sopocie), nagrywała płyty, koncertowała w całej Polsce. Zdobyła status gwiazdy i "królowej polskiej piosenki". Śpiewała nie tylko po polsku, ale też po angielsku, fińsku i rosyjsku. W 1979 wyjechała w trzymiesięczną trasę koncertową do USA. 14 marca 1979, tuż po powrocie z Ameryki, zginęła tragicznie w katastrofie lotniczej pod Warszawą. Miała zaledwie 29 lat.

Kiedy pojawiły się pierwsze sukcesy Anny Jantar?

Anna Jantar od najmłodszych lat przejawiała niezwykły talent muzyczny. Jako 14-latka zaczęła występować w zespole No To Co, jednak jej prawdziwa kariera nabrała tempa dopiero po poznaniu męża i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Przełomowy okazał się rok 1970, kiedy Anna Jantar po raz pierwszy zaprezentowała szerszej publiczności utwór "Tyle słońca w całym mieście". Piosenka błyskawicznie stała się ogromnym przebojem i na długie lata została kojarzona właśnie z Anną Jantar.

Kolejne sukcesy przyszły już niedługo po debiucie - w 1970 roku Anna Jantar zajęła 2. miejsce na festiwalu w Opolu z piosenką "Got to be real". Rok później na tym samym festiwalu odniosła zwycięstwo utworem "Bądź gotowy dziś do drogi". Sukcesy na festiwalach oraz notowania na listach przebojów utwierdziły pozycję Anny Jantar jako wschodzącej gwiazdy polskiej estrady. Lata 70. to pasmo jej artystycznych triumfów i coraz większa popularność w kraju oraz za granicą.

Mało znane fakty z życia Anny Jantar

QUIZ: Jak dobrze znasz teksty piosenek Anny Jantar?

Choć Anna Jantar zmarła przedwcześnie w wieku 29 lat, jej barwne życie obfitowało w wiele ciekawych i mniej znanych faktów, takich jak:

 • Urodziła się jako Anna Maria Szmeterling, pseudonim "Jantar" przyjęła na początku kariery.
 • Była jedynaczką, jej ojciec zmarł, gdy miała zaledwie 3 lata.
 • W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i flecie, miała absolutny słuch.
 • Swoją maturę zdała w trybie zaocznym, w liceum wieczorowym.
 • Była dwukrotnie zamężna - jej pierwszym mężem był tancerz Wiesław Dymny.
 • Z Jarosławem Kukulskim doczekała się córki Natalii Kukulskiej, znanej piosenkarki.
 • Znała kilka języków obcych, m.in. angielski, fiński, rosyjski i węgierski.

Tragiczna śmierć Anny Jantar w wieku 30 lat

14 marca 1979 roku Anna Jantar powracała do Polski z trzymiesięcznej trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych. Samolot Ił-62 rozbił się podczas lądowania na Okęciu z powodu błędu pilota. W katastrofie zginęło 77 pasażerów oraz 10 osób załogi. Anna Jantar miała zaledwie 29 lat. Do końca ściskała w dłoni różaniec.

Śmierć Anny Jantar była ogromnym szokiem dla fanów i całego polskiego show-biznesu. Na jej pogrzeb w kościele św. Anny w Wilanowie przybyły tłumy. Artystka spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po jej tragicznej śmierci wiele osób nie mogło pogodzić się z nagłą stratą idola. Anna Jantar do dziś pozostaje jedną z największych legend polskiej muzyki rozrywkowej.

Czy znasz słowa najpopularniejszych piosenek Anny Jantar?

Twórczość Anny Jantar na trwale wpisała się do kanonu polskiej muzyki. Jej piosenki były niezwykle chwytliwe i zapadały w pamięć, a ich teksty idealnie łączyły się z charakterystycznym głosem artystki. Choć od śmierci Anny Jantar minęło już ponad 40 lat, wciąż wielu z nas bez problemu może zanucić i zaśpiewać refreny jej największych przebojów. Czy Ty również pamiętasz słowa takich hitów jak "Tyle słońca w całym mieście", "Za każdy uśmiech twój" czy "Bądź gotowy dziś do drogi"? Przekonaj się, jak dobrze znasz teksty kultowych piosenek Anny Jantar i weź udział w naszym quizie!

Podsumowanie

Anna Jantar była wyjątkową artystką, której głos na zawsze pozostanie w pamięci fanów. Choć jej życie i kariera trwały zaledwie kilkanaście lat, zdołała na stałe zapisać się w historii polskiej muzyki. Stworzyła ponad 160 niezapomnianych piosenek, które do dziś rozbrzmiewają w sercach wielu pokoleń Polaków.

Kluczem do sukcesu Anny Jantar był jej niepowtarzalny, ciepły głos i charyzma sceniczna. Potrafiła oczarować słuchaczy zarówno rytmicznymi, tanecznymi hitami, jak i wzruszającymi balladami. Choć jej życie przerwała tragiczna śmierć w katastrofie lotniczej, dla fanów wciąż pozostaje "królową polskiej piosenki".

Twórczość Anny Jantar to kawałek polskiej historii muzycznej. Do dziś z sentymentem wracamy do jej starych nagrań, próbując przypomnieć sobie słowa kultowych przebojów. Dla wielu osób stanowią one nostalgiczną podróż do czasów młodości i bezcennych wspomnień. Dlatego pamięć o tej wyjątkowej artystce wciąż pozostaje żywa.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci bliżej poznać sylwetkę Anny Jantar i przypomnieć sobie jej największe hity. Zachęcamy do posłuchania jej piosenek i zanurzenia się we wspomnieniach! Być może nasz muzyczny quiz pozwolił Ci też odkryć na nowo twórczość tej wybitnej artystki.

Najczęściej zadawane pytania

Quiz pozwoli Ci nie tylko sprawdzić swoją wiedzę na temat twórczości wybitnej polskiej piosenkarki, ale także miło spędzić czas, przypominając sobie jej ponadczasowe przeboje. To świetna okazja do zanurzenia się w klimacie polskiej muzyki lat 70. i 80.

Nasz quiz składa się z 10 pytań sprawdzających zarówno znajomość tytułów najpopularniejszych przebojów artystki, jak i fragmentów ich tekstów. Liczba pytań jest w sam raz, by sprawdzić swoją wiedzę bez znużenia zbyt długim testem.

Jak najbardziej! Gorąco zachęcamy do rozwiązywania naszego quizu w gronie przyjaciół, rodziny czy współpracowników. Wspólne odświeżanie pamięci przebojów Anny Jantar i dyskusja nad odpowiedziami może być świetną zabawą.

Niestety nie publikujemy osobno klucza z odpowiedziami do quizu. Jedynym sposobem na poznanie prawidłowych rozwiązań jest uważne przeczytanie podsumowania pod koniec testu. Tam znajduje się krótkie omówienie wszystkich pytań.

Oczywiście! Z przyjemnością udostępnimy Państwu quiz do wykorzystania na własnych stronach czy w social mediach. Wystarczy wspomnieć w poscie/artykule o pierwotnym źródle quizu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Andrzej Szajna – trzykrotny olimpijczyk i najlepszy polski gimnastyk
 4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
 5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.