Ponad 500 interwencji! Bez prądu ponad 10 tys. odbiorców - aktualne dane

Ponad 500 interwencji! Bez prądu ponad 10 tys. odbiorców - aktualne dane
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora23.12.2023 | 4 min.

Silny wiatr daje się we znaki mieszkańcom województwa pomorskiego. Od czwartku straż pożarna interweniowała już ponad 500 razy w związku z usuwaniem skutków wichury. Najgorzej jest w powiecie kartuskim, gdzie odnotowano aż 136 interwencji. Problemem jest również brak prądu, który dotknął już 10 tysięcy odbiorców Energi Operator. Synoptycy nie mają dobrych wieści i ostrzegają przed dalszym silnym wiatrem. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i uważać na siebie.

Silny wiatr na Pomorzu

Od czwartku na Pomorzu szaleje silny wiatr, który powoduje wiele utrudnień. Jak przekazał brygadier Łukasz Płusa z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, strażacy odnotowali już 519 interwencji związanych z usuwanie skutków wichury.

Najwięcej zgłoszeń, bo aż 136, wpłynęło z powiatu kartuskiego. Dużo pracy mają również strażacy w powiatach wejherowskim (82 interwencje), słupskim (64) i puckim (59). Usuwają oni powalone drzewa, połamane konary oraz uszkodzone fragmenty dachów budynków.

Problemy z dostawami prądu

Oprócz utrudnień w ruchu drogowym, mieszkańcy Pomorza borykają się także z brakiem dostaw energii elektrycznej. Jak podał rzecznik spółki Energa Operator, bez prądu pozostaje ponad 10 tysięcy odbiorców, głównie na terenach wiejskich.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w powiecie kartuskim, gdzie awaria dotknęła już ponad 7 tysięcy odbiorców. Ekipy energetyczne robią jednak wszystko, aby jak najszybciej przywrócić zasilanie w tym rejonie.

Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem

Niestety, według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, silny wiatr może jeszcze nam dokuczać. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed wiatrem dla kilku powiatów.

Prognozowana średnia prędkość wiatru to 45 km/h, a porywy mogą osiągać nawet 75 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 18 w sobotę. Dotyczy ono powiatów: lęborskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego oraz miasta Słupsk.

Powiat Liczba interwencji
Kartuski 136
Wejherowski 82
Słupski 64
Pucki 59

Czytaj więcej: Anna i Jakub z programu „Rolnik szuka żony” – wspólny krok!

Możliwe dalsze utrudnienia

Mieszkańcy województwa pomorskiego powinni więc uzbroić się w cierpliwość i przygotować na dalsze utrudnienia związane z silnym wiatrem.

  • Powalonych drzew i połamanych gałęzi może przybywać, powodując utrudnienia w ruchu drogowym;
  • Mogą pojawić się także nowe, rozległe awarie w dostawach energii elektrycznej, pozostawiające kolejne gospodarstwa bez prądu.

Warto jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i unikać wychodzenia z domu, jeśli nie jest to konieczne. Nie zbliżajmy się do połamanych konarów i powalonych drzew, ponieważ mogą być one pod napięciem.

Pogoda potrafi płatać różne figle, dlatego najlepiej jest po prostu zaopatrzyć się w podstawowe zapasy, wypić ciepłą herbatę i poczekać, aż nawałnica minie

Podsumowanie

Ponad 500 interwencji! Bez prądu ponad 10 tys. odbiorców - aktualne dane

Silny wiatr, który od czwartku szaleje na Pomorzu, daje się mocno we znaki jego mieszkańcom. Strażacy mają ręce pełne roboty - tylko do soboty rano odnotowali ponad 500 interwencji związanych z usuwaniem powalonych drzew i połamanych gałęzi. Niestety podmuchy wiatru uszkadzają również linie energetyczne, przez co bez prądu pozostaje kilkanaście tysięcy odbiorców, głównie na terenach wiejskich.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w powiecie kartuskim, gdzie zanotowano najwięcej, bo aż 136 interwencji strażaków. To także tam odnotowano największą awarię energetyczną, pozostawiając bez prądu ponad 7 tysięcy mieszkańców. Ekipy techniczne robią co mogą, aby jak najszybciej usunąć usterki.

Niestety, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że silny wiatr może jeszcze trochę potrwać. Prognozy mówią o porywach do 75 km/h. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 18 w sobotę. Warto więc jeszcze przez jakiś czas zachować ostrożność i ograniczyć wyjścia z domu do niezbędnego minimum.

Miejmy nadzieję, że wkrótce aurze uda się uspokoić, a życie mieszkańców Pomorza wróci do normy. Do tego czasu pozostaje uzbroić się w cierpliwość i bezpiecznie przeczekać ten trudny okres.

Najczęściej zadawane pytania

Według prognoz IMGW ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązują do godziny 18 w sobotę. Nie można jednak wykluczyć, że aura będzie jeszcze niespokojna również w niedzielę. Warto na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe.

Informacje o awariach energetycznych oraz braku dostaw prądu można zgłaszać do lokalnych oddziałów Energa Operator. Numery kontaktowe i adresy e-mail znajdują się na stronie internetowej firmy.

W przypadku zagrożenia związanego z silnym wiatrem i jego skutkami, można dzwonić pod numer straży pożarnej - 998 lub 112. Poza tym należy mieć zapisane numery do pogotowia energetycznego i ratunkowego.

Warto zabezpieczyć wszystkie luźne elementy w obejściu, które mogą odfrunąć. Należy też omijać szerokim łukiem tereny, na których wiatr powalił drzewa lub złamał gałęzie - mogą być pod napięciem.

Podczas silnego wiatru trzeba uważać podczas poruszania się na otwartej przestrzeni. W miarę możliwości lepiej ograniczyć wyjścia z domu. W samochodzie należy zachować szczególną ostrożność i zwolnić.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.