Quiz dla największych fanów „Listów do M.” - jak dobrze pamiętasz świąteczną serię filmów?

Quiz dla największych fanów „Listów do M.” - jak dobrze pamiętasz świąteczną serię filmów?
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora21.12.2023 | 7 min.

Listy do M. to prawdziwy kinowy hit ostatnich świąt Bożego Narodzenia. Cykl filmów opowiadających o losach grupy bohaterów podczas wigilijnej nocy zdobył rzesze fanów. Jeśli uważasz się za jednego z największych znawców tej świątecznej serii filmów, ten quiz jest dla Ciebie. Sprawdź, jak dobrze pamiętasz poszczególne części i ich bohaterów. Z pewnością niejedno Cię zaskoczy i sprawi, że z przyjemnością powspominasz tę piękną historię miłosną osadzoną w klimacie świąt Bożego Narodzenia.

W której części pojawił się Wojciech?

Postać Wojciecha, granego przez Mateusza Banasiuka, pojawiła się po raz pierwszy w 3 części cyklu filmów „Listy do M.”. W poprzednich dwóch częściach tej świątecznej serii jeszcze go nie było.

W filmie „Listy do M. 3” z 2017 roku poznajemy historię Wojciecha, który stara się poukładać swoje życie na nowo po śmierci żony. Choć nie jest mu łatwo, to jednak wciąż wierzy w miłość i bliskość drugiego człowieka.

Wojciech powraca także w kolejnych odsłonach „Listów do M.”, gdzie jego losy nadal się splatają z innymi bohaterami tej świątecznej opowieści. Jego wątek rozwija się z każdą kolejną częścią.

Kim jest Wojciech z „Listów do M.”?

Wojciech to sympatyczny, wrażliwy i ciepły mężczyzna po czterdziestce. Jest wdowcem, który stara się uporać ze stratą ukochanej żony i znaleźć dla siebie nowe szczęście. Nie jest mu łatwo. Ma córkę Gabi, z którą jest mocno związany.

Pracuje jako listonosz, co sprawia, że podczas świąt Bożego Narodzenia, kiedy przynosi ludziom pocztę, ma okazję poznać ich historie i losy. Dzięki swojej wrażliwości potrafi wesprzeć innych w trudnych chwilach.

Która aktorka zagrała Karolinę?

Karolinę w cyklu filmów „Listy do M.” zagrała Katarzyna Zielińska. Pojawiła się w tej roli w drugiej części z 2015 roku. Karolina jest prezenterką radiową, koleżanką Mikołaja, którego od pierwszej części gra Tomasz Karolak.

Losy Karoliny kontynuowane są także w kolejnych odsłonach – „Listach do M. 3” i „Listach do M. 4”. Jej postać związana jest z radiem, w którym pracuje. Karolina przeżywa swoją świąteczną przygodę, poszukując miłości.

Nie ma lepszego prezentu na święta niż miłość – te słowa dobrze podsumowują wątek Karoliny w „Listach do M. 2”.

Czytaj więcej: Rozpoznaj powiat po nazwie miejscowości na Mazowszu. Zdobądź 10/10 na Mazowszu.

Kiedy miała premierę pierwsza część?

Premiera pierwszej części filmu „Listy do M.” odbyła się 6 grudnia 2011 roku w warszawskim kinie Muranów. Reżyserem filmu był Maciej Dejczer.

Film od razu zdobył uznanie widzów i z miejsca stał się świątecznym hitem. Od 2011 roku co kilka lat pojawia się jego kolejna odsłona osadzona w klimacie zbliżających się Bożego Narodzenia.

Data premiery Tytuł filmu
6 grudnia 2011 Listy do M.
4 grudnia 2015 Listy do M. 2

Co wydarzyło się w 3 odsłonie serii?

Quiz dla największych fanów „Listów do M.” - jak dobrze pamiętasz świąteczną serię filmów?

Akcja „Listów do M. 3” z 2017 roku rozpoczyna się, gdy syn Mela, granemu przez Tomasza Karolaka, postanawia odnaleźć dziadka, o którym nic nie wiedział. Mel wyrusza więc na poszukiwania syna. Tymczasem losy Wojciecha i Karoliny nadal się splatają...

W trzeciej odsłonie „Listów do M.” pojawiają się nowe postacie i wątki, ale kontynuowane są również losy bohaterów z poprzednich części. Nie brakuje zwrotów akcji i wzruszeń.

Nowi bohaterowie w 3 części

W „Listach do M. 3” swoje role zagrali:

 • Katarzyna Zawadzka jako Zosia
 • Izabela Kuna jako siostra Krystyna
 • Danuta Stenka jako Alicja, babcia Wojtka

Aktorzy z poprzednich części, którzy powrócili w swoich rolach, to: Tomasz Karolak (Mel), Agnieszka Dygant (Doris), Piotr Adamczyk (Szczepan), Magdalena Różczka (Karolina) oraz Mateusz Banasiuk (Wojciech).

Kto reżyserował 4 część Listów do M.?

Reżyserem czwartej części filmu pt. „Listy do M.” był Patrick Yoka. Ten francuski reżyser znany jest m.in. z takich filmów jak „Jak to się robi z dziewczynami” czy „Nie lubię poniedziałku”.

Yoka w czwartej odsłonie „Listów do M.” kontynuuje opowieść o losach bohaterów, którzy ponownie spotykają się w wigilijną noc. Reżyser dba o utrzymanie charakterystycznego klimatu tych świątecznych historii.

Premiera filmu „Listy do M. 4” miała miejsce 5 listopada 2021 roku. Patrick Yoka wniósł nową jakość do tej familijnej serie filmów.

Gdzie można obejrzeć wszystkie filmy z cyklu?

Wszystkie dotychczasowe części filmów „Listy do M.”, czyli 5 filmów od 1 do 5, można obejrzeć w serwisach VOD takich jak:

 • Netflix
 • Player
 • Cineman
 • Rakuten

Filmy dostępne są także na DVD oraz w wypożyczalniach internetowych. Niektóre telewizje pokazują również „Listy do M.” w okresie przedświątecznym.

Warto nadrobić tę świąteczną serię filmów, by poznać losy ulubionych bohaterów i przeżyć razem z nimi magię wigilijnej nocy! Kolejna odsłona - „Listy do M. 6” zadebiutuje w 2024 roku.

Podsumowanie

Listy do M. to prawdziwy przebój świąteczny, który na dobre wpisał się już w polską tradycję. Od 2011 roku co kilka lat na ekranach kin pojawia się kolejna część tych ciepłych, pełnych humoru i wzruszeń filmów. Ich akcja rozgrywa się w wigilijną noc, kiedy to losy bohaterów splatają się w wyjątkowy sposób. Każda nowa odsłona przynosi nie tylko nowe postacie i historie, ale też kontynuację losów tych dobrze znanych bohaterów. Filmy te skłaniają do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze i pokazują, że prawdziwa magia tkwi w bliskości drugiego człowieka. Ich ciepła, świąteczna atmosfera, wzruszające historie oraz genialna obsada aktorska sprawiają, że wiele osób z utęsknieniem czeka na kolejną część tej ukochanej filmowej sagi, aby ponownie dać się porwać wyjątkowej atmosferze Listów do M.

Dla wielu widzów, którzy pokochali przygody bohaterów Listów do M., z pewnością przygotowany quiz będzie interesujący i pozwoli sprawdzić się ze znajomości tej kultowej serii filmów. Czy pamięta się jeszcze w której części pojawił się wątek Wojciecha czy kto reżyserował 4 odsłonę cyklu? Quiz na pewno dostarczy rozrywki, a nieraz i zaskoczy, jak sporo szczegółów przetrwało w pamięci po seansach tych rodzinnych hitów. Może skłoni też do powrotu do ulubionych scen i odświeżenia sobie dokładniej losów bohaterów w poszczególnych odsłonach Listów do M. Dobrej zabawy!

Listy do M. opowiadają o energii płynącej z bliskości drugiego człowieka, z rodzinnego ciepła, wsparcia i zrozumienia. Pokazują, że choć czasem trudno nam się porozumieć z najbliższymi i dogadać, to jednak nie ma nic cenniejszego od tych relacji. Każdą kolejną częścią film przypomina, że nie dzieje się tak z powodu braku uczuć, ale zabiegania, pośpiechu i zapominania o tym, co tak naprawdę się liczy. Zawsze jednak jest szansa na zmianę i nowy początek. I tego pozytywnego przesłania z pewnością potrzebujemy w dzisiejszym świecie.

Ponad 10 lat po premierze pierwszej części Listy do M. wciąż mają rzesze oddanych fanów, którzy z utęsknieniem czekają na kolejne odsłony losów ulubionych bohaterów. Ich popularność pokazuje, że opowieść o zagubionych dorosłych szukających swojego miejsca, bliskości i akceptacji oraz o tym, jak wiele może się zdarzyć w jedną magiczną noc, wciąż trafia do widza. Być może dlatego, że pokazuje prawdziwe życie z jego radościami, zawirowaniami i nadziejami. A tego przecież ciągle za mało w kinie.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
 4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
 5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.