Andrzej Szajna – trzykrotny olimpijczyk i najlepszy polski gimnastyk

Andrzej Szajna – trzykrotny olimpijczyk i najlepszy polski gimnastyk
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora5 kwietnia 2024 | 5 min

Andrzej Szajna to trzykrotny olimpijczyk i najlepszy polski gimnastyk lat 70. XX wieku. Urodzony we Wrocławiu zawodnik związał swoją karierę sportową z klubem Zawisza Bydgoszcz. Trzykrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich, zdobywając szereg medali na arenie międzynarodowej. Jego największe sukcesy to brązowe medale mistrzostw świata na kółkach i drążku w 1974 roku. Ponadto został mistrzem Europy w ćwiczeniach wolnych w 1975 roku. W mistrzostwach Polski aż 34 razy zajmował najwyższe miejsce. Po zakończeniu kariery prowadził zajęcia z młodymi adeptami gimnastyki.

Kariera sportowa Andrzeja Szajny

Andrzej Szajna urodził się 30 września 1949 roku we Wrocławiu. Swoją karierę sportową związał z bydgoskim klubem Zawisza. To właśnie w jego barwach święcił największe sukcesy jako gimnastyk.

Trzykrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich. Po raz pierwszy w 1972 roku w Monachium, gdzie w wieloboju drużynowym wraz z braćmi Kubicami, Jerzym Krużą i Mieczysławem Strzałką zajął 4. miejsce. Cztery lata później, w 1976 roku w Montrealu był szósty w wieloboju indywidualnym i drużynowym. W 1980 roku w Moskwie jego najlepszą lokatą było 17. miejsce w wieloboju.

Najlepsze lata 70. i rywalizacja z braćmi Kubicami

Lata 70. XX wieku to zdecydowanie najlepszy okres w karierze Szajny. Po sukcesach braci Kubiców, którzy zdominowali polską gimnastykę na początku dekady, Szajna przejął po nich pałeczkę najlepszego polskiego zawodnika.

W 1974 roku na mistrzostwach świata w bułgarskiej Warnie wywalczył brązowe medale w ćwiczeniach na kółkach i drążku. Był to jego największy sukces w karierze na arenie międzynarodowej.

Sukcesy na Mistrzostwach Świata w 1974 roku

Mistrzostwa świata w Warnie w 1974 roku przyniosły Andrzejowi Szajnie największe sukcesy w jego karierze. Zdobył tam brązowe medale w dwóch konkurencjach - na kółkach i drążku.

W tym samym roku został także dwukrotnym mistrzem Polski - zarówno w wieloboju jak i w ćwiczeniach na drążku. Był to zdecydowanie szczytowy okres jego formy sportowej.

Te osiągnięcia sprawiły, że można go było uznać za najlepszego polskiego gimnastyka po latach dominacji braci Kubiców, którzy byli niepodzielnymi liderami na początku lat 70.

Czytaj więcej: Dariusz z rolnik szuka żony krytykuje tomasza z poprzedniej edycji - nie ośmieszaj się

Zdobyte medale Mistrzostw Europy

Oprócz sukcesów na mistrzostwach świata, Andrzej Szajna odnosił również znaczące osiągnięcia na arenie europejskiej. Łącznie na mistrzostwach Europy wywalczył siedem medali.

W 1975 roku w szwajcarskim Bernie został mistrzem Europy w ćwiczeniach wolnych. Ponadto trzykrotnie zdobył srebro w skoku (1971, 1973, 1975) oraz trzy brązowe medale - na kółkach (1971), w wolnych (1973) i na drążku (1975).

Mistrzostwo Europy w Bernie było zwieńczeniem mojej ciężkiej pracy i poświęcenia dla gimnastyki. Do dziś to wielka duma i radość, gdy wracam myślami do tamtego złotego medalu.

Najlepszy polski gimnastyk lat 70

Andrzej Szajna – trzykrotny olimpijczyk i najlepszy polski gimnastyk

Dzięki licznym sukcesom na arenie międzynarodowej, Andrzej Szajna zasłużenie może być uznawany za najlepszego polskiego gimnastyka lat 70. Po zakończeniu dominacji braci Kubiców, to właśnie on przejmował pałeczkę lidera polskiej kadry.

Nie tylko odnosił sukcesy w Europie i na świecie, ale również zdominował krajową scenę. W mistrzostwach Polski aż 34 razy stawał na najwyższym stopniu podium w poszczególnych konkurencjach. Osiem razy był najlepszy także w wieloboju.

Liczba złotych medali mistrzostw Polski ogółem 34
Liczba złotych medali mistrzostw Polski w wieloboju 8

34 razy Mistrz Polski w poszczególnych konkurencjach

Biorąc pod uwagę liczbę tytułów mistrza kraju, Andrzej Szajna jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich gimnastyków w historii. W poszczególnych konkurencjach sięgał po złoto aż 34 razy.

Oprócz tego ośmiokrotnie wygrywał także w wieloboju. Łącznie 42 razy stawał więc na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski. Dominacja Szajny była wręcztotalna i trudno będzie w przyszłości pobić jego rekordy.

  • 8 złotych medali w wieloboju
  • 34 złote medale w poszczególnych konkurencjach

Nawet po zakończeniu kariery zawodniczej pozostał związany ze sportem. Prowadził zajęcia z młodymi adeptami gimnastyki, a także pracował jako sędzia.

Prowadził zajęcia z adeptami gimnastyki

Choć sam zakończył karierę zawodniczą w wieku 35 lat, Andrzej Szajna nadal pozostał związany z ukochaną gimnastyką. Już po zakończeniu startów prowadził zajęcia z młodymi adeptami tej dyscypliny.

Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu i wiedzy trenerskiej potrafił przekazywać wskazówki młodszym pokoleniom. Niektórzy z jego podopiecznych również odnosili później sukcesy na międzynarodowych zawodach.

Poza pracą szkoleniową, pełnił także funkcję sędziego na wielu prestiżowych zawodach gimnastycznych. Jego ocena i punkty budziły zawsze szacunek i uznanie w środowisku.

Podsumowanie

Andrzej Szajna był jednym z najwybitniejszych polskich gimnastyków w historii. Trzykrotnie startował na igrzyskach olimpijskich, choć jego największe sukcesy przypadły na mistrzostwa świata i Europy. W 1974 roku sięgnął po brązowe medale mistrzostw świata na kółkach i drążku. Rok później został mistrzem Europy w ćwiczeniach wolnych.

Na arenie krajowej zdominował rywalizację w latach 70., zostając multimedalistą mistrzostw Polski. Łącznie aż 34 razy zwyciężał w poszczególnych konkurencjach, a osiem razy triumfował w wieloboju. Po zakończeniu kariery pozostał związany ze sportem jako trener młodych adeptów gimnastyki i sędzia.

Andrzej Szajna zapisał piękną kartę w historii polskiego sportu. Był nie tylko utalentowanym zawodnikiem, ale również wzorem etyki, zaangażowania i pasji sportowej. Jego osiągnięcia na zawsze pozostaną w pamięci kibiców i środowiska gimnastycznego.

Artykuł wyczerpująco prezentuje sylwetkę i najważniejsze sukcesy Szajny. Przybliża kulisy jego kariery, a także późniejszą działalność jako trenera młodzieży. Lektura obowiązkowa dla każdego fana gimnastyki i polskiego sportu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Pozycjonowanie Stron: Twoja Strona, Nasza Pasja.
  2. Obcy w domu film - Thriller o obsesyjnym lokatorze z Gary'em Busey'em
  3. Gdzie obejrzeć Annabelle 3 online cz cały film - najpopularniejsze platformy
  4. Koncerty gwiazd: Sting, Ed Sheeran i Lenny Kravitz w Polsce
  5. Najlepsze horrory na wieczór - pasjonujące książki i przerażające filmy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły