Biskup Ryszard Karpiński nie żyje, zmarł w wieku 88 lat

Biskup Ryszard Karpiński nie żyje, zmarł w wieku 88 lat
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski05.01.2024 | 3 min.

Biskup Ryszard Karpiński, długoletni ordynariusz pomocniczy archidiecezji lubelskiej, zmarł 5 stycznia 2023 roku w wieku 88 lat. Były współpracownik Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, a także wieloletni delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji. Przeszedł na emeryturę w 2012 roku po ponad 50 latach posługi biskupiej. Zapamiętany jako życzliwy, uśmiechnięty i gościnny gawędziarz oraz świadek wielu ważnych wydarzeń w Kościele.

Ryszard Karpiński nie żyje

W piątek 5 stycznia 2023 roku Archidiecezja Lubelska poinformowała o śmierci ks. biskupa Ryszarda Karpińskiego. Miał 88 lat. W ostatnim czasie jego stan zdrowia znacznie się pogorszył, wymagał hospitalizacji.

Biskup Karpiński był znany ze swojej życzliwości i otwartości. Chętnie udzielał wywiadów dla mediów. Zapraszał dziennikarzy do siebie, częstował czekoladą i rozmawiał z nimi godzinami. Był niestrudzonym gawędziarzem i świadkiem wielu ważnych wydarzeń w Kościele, szczególnie w kontekście polskiej emigracji.

Praca w Komisji ds. Migracji

Ryszard Karpiński przez wiele lat związany był z duszpasterstwem emigracji. W latach 1971-1985 pracował w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących w Rzymie. Był odpowiedzialny za sektor migracji.

24 sierpnia 1985 roku został mianowany biskupem tytularnym Minervino Murge i biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej. Jako biskup odbył 176 podróży zagranicznych, głównie związanych z posługą na rzecz Polonii.

Życiorys

Ryszard Karpiński urodził się 28 grudnia 1935 roku we wsi Rudzienko. W 1953 roku, po zdaniu matury, wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego. 19 kwietnia 1959 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Przez lata posługiwał Polonii na całym świecie – wspominają go pracownicy „Gościa Niedzielnego”.

1 stycznia 2012 roku biskup Karpiński przeszedł na emeryturę, po ponad 50 latach posługi biskupiej. Do końca był aktywny i zaangażowany w życie Kościoła.

Fotorelacja

Poniżej galeria najważniejszych wydarzeń z życia bp. Ryszarda Karpińskiego:

1985 Mianowanie biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej
2012 Przejście na emeryturę po 50 latach posługi
2023 Śmierć 5 stycznia, w wieku 88 lat

Biskup Ryszard Karpiński do końca pozostał aktywny i zaangażowany w życie Kościoła. Był lubianym i szanowanym hierarchą, który na zawsze pozostanie w pamięci wiernych archidiecezji lubelskiej.

Czytaj więcej: 23. rocznica śmierci Magika - Polski rap pogrążył się w żałobie

Podsumowanie

Biskup Ryszard Karpiński nie żyje, zmarł w wieku 88 lat

W artykule przedstawiono sylwetkę zmarłego 5 stycznia 2023 roku biskupa Ryszarda Karpińskiego. Był on długoletnim biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej, znanym z życzliwości i otwartości wobec ludzi. Przez wiele lat związany był z duszpasterstwem polskiej emigracji.

Kluczowym momentem w jego życiu była praca w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących w Rzymie w latach 1971-1985. Po powrocie do Polski został biskupem pomocniczym lubelskim. Jako biskup odbył 176 podróży zagranicznych, głównie posługując Polonii.

1 stycznia 2012 roku, po ponad 50 latach posługi biskupiej, przeszedł na zasłużoną emeryturę. Do końca jednak pozostał aktywny i zaangażowany w życie Kościoła. Zmarł 5 stycznia 2023 roku w wieku 88 lat.

Artykuł przybliża najważniejsze fakty z życiorysu biskupa Karpińskiego, przypomina jego zasługi dla Kościoła, zwłaszcza w kontekście polskiej emigracji. Jest hołdem dla cenionego hierarchy, który do końca pozostał wierny powołaniu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
  5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski

Cześć! Tutaj dzielę się swoją wiedzą biznesową. Krok po kroku odkrywam tajniki sukcesu, dzieląc się analizami, inspirującymi historiami i praktycznymi poradami. Zapraszam na bloga, gdzie biznes staje się pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.