Najpopularniejsze zespoły PRL: pamiętasz ich przeboje? Quiz.

Najpopularniejsze zespoły PRL: pamiętasz ich przeboje? Quiz.
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora04.03.2024 | 5 min.

Najpopularniejsze zespoły PRL do dziś budzą nostalgię i sentyment wśród starszych roczników. Ich przeboje na zawsze wpisały się w historię polskiej muzyki rozrywkowej. Wiele osób z sentymentem wspomina czasy młodości, kiedy to na tanecznych parkietach królowały utwory takich grup jak Czerwone Gitary, 2 plus 1, Lady Pank czy Dwa Plus Jeden. Przygotowaliśmy krótki quiz, który pozwoli sprawdzić, czy pamiętacie teksty tych ponadczasowych przebojów. Zapraszamy więc do zabawy i powrotu do muzycznej przeszłości!

Zespoły muzyczne czasów PRL

Lata 70. i 80. XX wieku to złoty okres polskiej muzyki rozrywkowej. Wbrew pozorom, w czasach Polski Ludowej działało wiele wybitnych zespołów, które na trwałe wpisały się do kanonu polskiej kultury. Obok solistów cieszących się niesłabnącą popularnością, takich jak Czesław Niemen czy Maryla Rodowicz, na estradzie królowały liczne grupy wokalno-instrumentalne.

Do najsłynniejszych i najbardziej lubianych formacji tamtych lat zaliczyć można Czerwone Gitary. Ich przeboje, takie jak "Nie zadzieraj nosa" czy "Biały krzyż", do dziś grane są w rozgłośniach radiowych. Równie popularni byli Skaldowie, których utwory "Prześliczna wiolonczelistka" oraz "Cała sala śpiewa z nami" śpiewała cała Polska. Wspaniałe brzmienie miał zespół 2 Plus 1, a ich "Chodź, pomaluj mój świat" to jeden z największych evergreenów lat 70.

Kultowe kapele lat 70. i 80.

Oprócz wymienionych wyżej, na uwagę zasługują także inne zespoły działające w okresie PRL. Do najpopularniejszych należały: Brathanki, Bajm, Vox oraz Dwa Plus Jeden. Każda z tych grup miała na koncie przynajmniej kilka przebojów, które na stałe wpisały się do historii polskiej muzyki.

Warto także wspomnieć o nurcie muzyki młodzieżowej, jakim był polski rock lat 70. i 80. Swoje pierwsze kroki stawiały wówczas takie legendy, jak: Lady Pank, Lombard, Republika czy Maanam. To właśnie ich utwory definiowały brzmienie młodego pokolenia okresu PRL.

Najbardziej znane przeboje zespołów PRL

Przebojów autorstwa wyżej wymienionych zespołów było tak wiele, że z pewnością zna je większość Polaków. Oto lista kilkunastu najpopularniejszych:

 • "Nie zadzieraj nosa" - Czerwone Gitary
 • "Cała sala śpiewa z nami" - Skaldowie
 • "Chodź, pomaluj mój świat" - 2 Plus 1
 • "Malowana lala" - Bajm
 • "Małgośka" - Vox
 • "Kryzysowa narzeczona" - Dwa Plus Jeden
 • "Mniej niż zero" - Lady Pank
 • "Autobiografia" - Perfect
 • "Lipstick on the glass" - Maanam

Te i wiele innych przebojów na stałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń Polaków. Do dziś są one emitowane w radiu, a starsi słuchacze chętnie wracają myślami do tamtych lat, wsłuchując się w ich niezapomniane brzmienie.

Czy pamiętasz teksty piosenek z tamtych lat?

Lata młodości i słuchanie ulubionych zespołów to dla wielu osób miłe wspomnienia. Jednak upływ czasu nieubłaganie odbiera pamięć, przez co coraz trudniej jest przypomnieć sobie dokładne słowa tych starych, dobrych przebojów.

Dlatego przygotowaliśmy krótki quiz, który pozwoli sprawdzić się z znajomości tekstów kultowych piosenek z lat PRL. Zapraszamy do rozwiązania kilku zadań polegających na dokończeniu cytatów z popularnych utworów. To świetna okazja, by powspominać dawne czasy i przy okazji przetestować swoją pamięć!

“Ze wszystkich sił, co tylko mam, będę cię kochał, dziewczyno ma…”

Te słowa to oczywiście fragment jednego z największych przebojów Czerwonych Gitar. Czy pamiętacie resztę?

Czytaj więcej:Chrzest Polski, PRL, stan wojenny: Najważniejsze daty z historii naszego kraju

Quiz z wiedzy o polskim rocku sprzed transformacji

Dla prawdziwych fanów polskiej muzyki rockowej przygotowaliśmy osobny zestaw pytań w ramach quizu. Dotyczą one takich legendarnych grup jak Oddział Zamknięty, Brygada Kryzys, Tilt, Turbo czy Kult.

Z pewnością dla wielu osób będzie to nie lada wyzwanie, gdyż nurt rockowy w PRL nie cieszył się aż tak dużą popularnością, jak gatunki bardziej przystępne, takie jak pop czy disco polo. Jednak fani cięższych brzmień na pewno doskonale znają teksty takich utworów jak "Polska" czy "Arachida". Zapraszamy więc do rozwiązania quizu i sprawdzenia swojej wiedzy na temat polskiego rocka lat 70. i 80!

Zespół Przebój
Brygada Kryzys "Generał Ferreira"
Oddział Zamknięty "Nie pytaj o Polskę"

Dokończ tekst kultowego przeboju z czasów PRL

Zdjęcie Najpopularniejsze zespoły PRL: pamiętasz ich przeboje? Quiz.

Na koniec zapraszamy do ostatniej części quizu. Tym razem musicie dokończyć brakujące fragmenty tekstów kilku wybranych evergreenów z epoki. Przykładowe zdanie do uzupełnienia:

"Gdybym był bogaczem, kupiłbym ci..."

Jak brzmi dalsza część słynnego przeboju Czerwonych Gitar? Życzymy powodzenia w końcówce naszego testu wiedzy o polskich zespołach z czasów PRL!

Podsumowanie

W niniejszym artykule przypomnieliśmy historię najpopularniejszych zespołów działających w PRL. Przedstawiliśmy takie legendy polskiej sceny muzycznej, jak Czerwone Gitary, Skaldowie, 2 plus 1 czy Bajm. Omówiliśmy również dorobek rodzącego się w tamtych latach polskiego rocka, reprezentowanego m.in. przez Lady Pank i Lombard. Przygotowaliśmy także krótki quiz sprawdzający znajomość tekstów kultowych przebojów z epoki.

Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił Wam powspominać piękne, młodzieńcze lata oraz przywołał miłe skojarzenia z niezapomnianymi utworami, które towarzyszyły całym pokoleniom Polaków. To był złoty okres polskiej muzyki rozrywkowej, którego echo słychać do dzisiaj.

Najczęściej zadawane pytania

Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnymi i lubianymi grupami, które rozpoczynały swoją działalność w Polsce Ludowej, pozostają Czerwone Gitary, Skaldowie, Trubadurzy oraz 2 plus 1. Ich przeboje nieustannie grane są w radiu, a koncerty gromadzą rzesze fanów. Utwory te przetrwały próbę czasu i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.

Z pewnością uwagę nowych pokoleń słuchaczy warto zwrócić na takie legendy polskiego rocka sprzed transformacji ustrojowej, jak: Lady Pank, Lombard, Maanam, Republika czy Perfect. Są to zespoły, które współtworzyły rodzimą scenę rockową i bez których trudno wyobrazić sobie jej późniejszy rozwój.

Oprócz samych zespołów i ich dorobku, ciekawe są również wydarzenia związane z muzyką rozrywkową w PRL, np. festiwale w Opolu i Sopocie, na których debiutowało wiele przebojowych kapel. Warto także wspomnieć o takich wydarzeniach, jak koncerty Rolling Stonesów czy Metalliki w Polsce w latach 80.

Przeboje zespołów z czasów PRL regularnie grane są na falach rozgłośni radiowych skierowanych do starszego pokolenia słuchaczy, takich jak Radio Złote Przeboje. Można je również znaleźć na platformach streamingowych, jak Spotify czy YouTube. Występy niektórych z tych grup można także zobaczyć na żywo podczas koncertów - warto śledzić repertuary lokalnych domów kultury.

Kazik Staszewski, lider kultowej grupy Kult, rozpoczynał swoją karierę muzyczną w okresie PRL. Jego zespół należał do nurtu młodzieżowego rocka lat 80., który stanowił swego rodzaju kontynuację brzmień zapoczątkowanych wcześniej przez Tilt czy Republikę. Dlatego twórczość Kultu można traktować jako pewne zwieńczenie i podsumowanie rockowych dokonań minionej dekady.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Andrzej Szajna – trzykrotny olimpijczyk i najlepszy polski gimnastyk
 4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
 5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.