Niedzielne handlowe - planowane zmiany w prawie dotyczące handlu.

Niedzielne handlowe - planowane zmiany w prawie dotyczące handlu.
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień21 stycznia 2024 | 5 min

Niedzielne handlowe to temat, który wzbudza wiele emocji i kontrowersji. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z kilkoma zmianami przepisów dotyczących handlu w niedzielę. Obecnie obowiązuje dość restrykcyjny zakaz, który zezwala na handel jedynie w 7 niedziel w roku. Jednak sytuacja może się zmienić, ponieważ rządząca koalicja rozważa poluzowanie ograniczeń. W artykule przybliżamy obecnie obowiązujące regulacje, a także prezentujemy propozycje zmian zgłaszane przez Nową Lewicę i Platformę Obywatelską. Czy czeka nas powrót do czasów nieograniczonego handlu w niedzielę?

Obowiązujące zakazy handlu w niedzielę

Od 2020 roku w Polsce obowiązuje dość restrykcyjny zakaz handlu w niedzielę. Został on wprowadzony stopniowo od 2018 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo handel był dozwolony w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Jednak już od stycznia 2019 roku można było robić zakupy tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu.

Obecnie handel w niedzielę jest dozwolony jedynie w 7 dni w roku:

  • 28 stycznia,
  • 25 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Zakaz handlu obowiązuje także w święta kościelne i państwowe, takie jak m.in. Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Święto Niepodległości.

Planowane zmiany dotyczące handlu w niedziele

W 2024 roku prawdopodobnie czekają nas zmiany w przepisach regulujących handel w niedzielę. Rządząca koalicja rozważa bowiem poluzowanie obecnie obowiązujących restrykcji.

Niektórzy eksperci przewidują nawet całkowite zniesienie zakazu handlu i powrót do sytuacji sprzed 2018 roku, kiedy to sklepy mogły być otwarte przez 7 dni w tygodniu.

Propozycje poszczególnych partii

Konkretne propozycje złożyły dwie największe partie opozycyjne. Nowa Lewica postuluje wprowadzenie 2,5-krotnie wyższego wynagrodzenia za pracę w niedzielę i święta. Ponadto pracownicy mieliby gwarancję dwóch wolnych niedziel w miesiącu.

Z kolei Platforma Obywatelska opowiada się za całkowitym przywróceniem handlu we wszystkie niedziele w roku. Ugrupowanie argumentuje, że pozwoli to na wzrost zatrudnienia i obrotów w handlu.

Czytaj więcej: Zmowa milczenia - obsada. Postaci w serialu. Kim jest kim?

Więcej niedziel handlowych w 2024 roku?

Wiele wskazuje na to, że w 2024 roku rzeczywiście doczekamy się złagodzenia zakazu handlu w niedzielę. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to powrót do reguły, zgodnie z którą sklepy będą mogły być otwarte przynajmniej w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

Możliwe jest również wprowadzenie kompromisowego rozwiązania, np. ograniczenie zakazu handlu do pierwszej niedzieli miesiąca. W grę wchodzi także propozycja Nowej Lewicy dotycząca wyższych pensji za niedzielną pracę.

Niezależnie od ostatecznego kształtu nowych przepisów, prawdopodobny jest znaczny wzrost liczby niedziel handlowych w porównaniu do obecnej, rekordowo niskiej liczby 7 dni w roku.

Wyższe wynagrodzenie za pracę w niedzielę

Niedzielne handlowe - planowane zmiany w prawie dotyczące handlu.

Jednym z pomysłów na zmianę obecnych zasad jest propozycja Nowej Lewicy, aby osobom pracującym w niedzielę przysługiwało 2,5-krotnie wyższe wynagrodzenie niż w pozostałe dni tygodnia.

Rozwiązanie to miałoby zrekompensować pracownikom ograniczenie czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi. Wyższe pensje pomogłyby także zachęcić Polaków do podejmowania pracy w handlu w niedziele.

Wprowadzenie takich przepisów byłoby na pewno korzystne dla samych pracowników. Jednak dla wielu przedsiębiorców oznaczałoby to znaczny wzrost kosztów prowadzenia działalności.

Przywrócenie wszystkich niedziel handlowych

Z kolei Platforma Obywatelska optuje za całkowitym zniesieniem zakazu handlu i powrotem do sytuacji sprzed 2018 roku. Oznaczałoby to możliwość otwierania sklepów przez siedem dni w tygodniu, tak jak miało to miejsce wcześniej.

Argumentem za takim rozwiązaniem jest przede wszystkim wzrost liczby miejsc pracy i obrotów firm z branży handlowej. Przeciwnicy tego pomysłu podkreślają jednak, że nie pozwoli on pracownikom na odpoczynek z rodziną w niedzielę.

Pełna liberalizacja handlu w niedziele może być trudna do zaakceptowania przez większość społeczeństwa. Dlatego bardziej realny wydaje się powrót do kompromisowych rozwiązań, np. handlu w co drugą niedzielę miesiąca.

Podsumowanie

W ostatnich latach przepisy dotyczące handlu w niedzielę zmieniały się kilkukrotnie. Obecnie obowiązuje dość rygorystyczny zakaz, pozwalający na handel jedynie w 7 niedziel w roku. Jednak już wkrótce możemy spodziewać się poluzowania tych ograniczeń. Rządząca koalicja rozważa bowiem wprowadzenie zmian liberalizujących zasady działalności sklepów w niedziele.

Najdalej idącą propozycją jest pomysł Platformy Obywatelskiej na całkowite zniesienie zakazu i przywrócenie handlu we wszystkie niedziele. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak wprowadzenie rozwiązania kompromisowego, np. zezwolenie na handel w co drugą niedzielę miesiąca. Możliwe jest również zagwarantowanie pracownikom wyższych pensji za niedzielną pracę.

Niezależnie od ostatecznego kształtu nowych regulacji, wyraźnie widać, że idą one w kierunku zwiększenia liczby niedziel handlowych. Dla wielu osób oznaczać to będzie większą wygodę w robieniu zakupów. Jednak dla pracowników sklepów będzie to również mniej wolnego czasu z rodziną.

Podsumowując, w 2024 roku z pewnością zobaczymy poluzowanie dotychczasowych ograniczeń handlu w niedzielę. Pozostaje pytanie, jak daleko posunie się w tym kierunku ustawodawca i jakie konkretnie zmiany zostaną wprowadzone.

5 Podobnych Artykułów

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Multiversum w popkulturze - kontrowersyjne opinie fanów i krytyków
  3. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  4. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  5. Avatar 2: szczere opinie o filmie - czy warto zobaczyć w kinach?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień

Cześć! Jestem pasjonatką kina i seriali. Zapraszam Cię w podróż przez świat emocji, fabuł i kinowych tajemnic. Na moim blogu odkryjesz recenzje, ciekawostki i analizy filmowe, które zachwycą każdego kinomaniaka.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.