Quiz: Dziecięce gwiazdy polskiego kina lat PRL. Czy znasz ich dobrze? Test nie tak prosty!

Quiz: Dziecięce gwiazdy polskiego kina lat PRL. Czy znasz ich dobrze? Test nie tak prosty!
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski21.01.2024 | 8 min.

Dziecięce gwiazdy polskiego kina lat PRL na zawsze zapisały się w pamięci wielu pokoleń widzów. Filmy i seriale z ich udziałem do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. W niniejszym quizie sprawdzisz, jak dobrze znasz te młode gwiazdki sprzed lat. Czy z łatwością rozpoznasz ich twarze i przypiszesz do konkretnych produkcji? A może twoja wiedza na temat aktorów dziecięcych z czasów PRL nie jest tak obszerna? Przekonaj się, jak sobie poradzisz z tym niełatwym testem. Zapraszamy do zabawy!

Poznaj gwiazdy polskiego kina dziecięcego z PRL

Okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej to czas, kiedy powstało wiele filmów i seriali z udziałem utalentowanych dziecięcych aktorów. Choć minęły już dekady, wciąż pamiętamy takie produkcje, jak "Akademia Pana Kleksa", "Podróż za jeden uśmiech" czy "W pustyni i w puszczy". Te i inne tytuły na zawsze wpisały się do kanonu polskiej kinematografii, a ich młodzi bohaterowie zdobyli sympatię i uznanie widzów.

Wśród dziecięcych gwiazd tamtych lat znaleźli się m.in. Piotr Fronczewski, który jako Adaś Niezgódka podbił serca widzów w ekranizacji powieści Brzechwy. Niezwykłą popularnością cieszyła się również serialowa Rodzina Leśniewskich z udziałem m.in. Weroniki Książkiewicz. Wspomnieć też trzeba o Magdalenie Zawadzkiej, która zachwyciła jako Natka w „Podróży za jeden uśmiech”.

Lata 70. i 80. to złota era polskiego kina dziecięcego. Choć wiele z tych produkcji miało propagandowy charakter, do dziś stanowią one źródło nostalgii dla starszych widzów i są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia.

Najpopularniejsi aktorzy tamtych lat

Wśród najpopularniejszych dziecięcych aktorów PRL-u znaleźli się m.in.:

 • Piotr Fronczewski (Adaś Niezgódka)
 • Weronika Książkiewicz (Hania Leśniewska)
 • Magdalena Zawadzka (Natka z "Podróży za jeden uśmiech")
 • Krzysztof Gosztyła (Romek z "Podróży za jeden uśmiech")

Ci młodzi aktorzy zdobywali sympatię widzów kreując barwne, intrygujące postaci. Ich role na trwałe zapadły w pamięć i do dziś są kojarzone z okresem PRL-u.

Sprawdź czy rozpoznasz młodych aktorów tamtych lat

Lata 70. i 80. obfitowały w produkcje z udziałem utalentowanych dzieci i młodzieży. Część z tych aktorów zrobiła później kariery, inni zniknęli z show biznesu. Dziś, po latach, ich twarze mogą być trudne do rozpoznania.

Sprawdź, czy potrafisz kojarzyć dziecięce gwiazdy PRL-u z ich najsłynniejszymi rolami. Czy rozpoznasz młodego Piotra Fronczewskiego jako Adasia Niezgódkę? A może pamiętasz, jak wyglądała Magdalena Zawadzka, kiedy grała w "Podróży za jeden uśmiech"? Quiz pozwoli Ci przetestować swoją pamięć!

Najtrudniejsi do rozpoznania

Wśród aktorów, których twarze trudno rozpoznać po latach, znaleźli się m.in.:

 • Krzysztof Gosztyła (Romek z "Podróży za jeden uśmiech")
 • Marek Frąckowiak (Tomek Borkowicz z "Wakacji z duchami")
 • Marzena Trybała (Marta z "Nie ma mocnych")

Część z nich zrezygnowała z aktorstwa, inni kontynuowali kariery w show-biznesie. Jednak ich wygląd zmienił się na tyle, że trudno ich rozpoznać bez podpowiedzi.

Czytaj więcej: Dopłaty do węgla od nowego rządu: najnowsze informacje o dodatku węglowym

Jak dobrze znasz seriale z udziałem dzieci z lat 70.?

Lata 70. XX wieku to złoty okres seriali dla dzieci i młodzieży w polskiej telewizji. Wówczas na ekranach pojawiło się wiele produkcji adresowanych do najmłodszych widzów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii.

Wśród najpopularniejszych seriali dla dzieci zrealizowanych w okresie PRL-u znalazły się m.in. kultowa już „Podróż za jeden uśmiech” z 1973 r. w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego, „Dziwny jest ten świat” z 1967 r. w reż. Jerzego Ziarnika czy „Wakacje z duchami” z 1970 r. Jerzego Krasawskiego. Te i inne tytuły przyniosły sławę młodym aktorom i do dziś mają rzesze wiernych fanów.

Sprawdź, jak dobrze znasz seriale dziecięce z tamtych lat! Czy pamiętasz ich tytuły i bohaterów? Quiz pozwoli Ci przetestować swoją wiedzę na temat kultowych produkcji z czasów PRL-u.

Czy rozpoznasz te dziecięce twarze z polskich filmów?

Quiz: Dziecięce gwiazdy polskiego kina lat PRL. Czy znasz ich dobrze? Test nie tak prosty!

Lata 70. i 80. XX wieku to złoty okres polskiej kinematografii dla dzieci i młodzieży. Powstało wówczas wiele filmów fabularnych z udziałem utalentowanych aktorów dziecięcych, których twarze na zawsze zapadły w pamięć widzów.

Jednak czy po latach nadal potrafisz bez problemu rozpoznać małych bohaterów tamtych produkcji? Czy kojarzysz młodą Magdalenę Zawadzką jako Natkę z „Podróży za jeden uśmiech” albo Adriannę Biedrzyńską jako Anię Kamińską z ekranizacji „Ani z Zielonego Wzgórza”? Sprawdź się w naszym quizie!

Z pewnością nie będzie to proste zadanie. W końcu wiele z tych dziecięcych gwiazd kontynuowało później kariery aktorskie i ich wygląd zmienił się znacznie na przestrzeni lat. Jednak jeśli uważnie się im przyjrzysz, z pewnością rozpoznasz te twarze sprzed dekad!

Odgadnij tytuły filmów z udziałem dziecięcych gwiazd

Filmy z udziałem utalentowanych aktorów dziecięcych stanowią ważną część złotej ery polskiej kinematografii. W okresie PRL-u na ekranach pojawiło się wiele produkcji z młodymi gwiazdami, które zdobyły popularność i na stałe wpisały się do kanonu polskiego kina.

Czy pamiętasz tytuły najważniejszych filmów z udziałem dziecięcych aktorów? Na pewno kojarzysz takie produkcje, jak „Akademia Pana Kleksa”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Wakacje z duchami”. Ale czy z łatwością przypomnisz sobie pozostałe kinowe hity z młodymi gwiazdami w rolach głównych?

Sprawdź się w naszym quizie! Przypomnij sobie tytuły i fabuły najpopularniejszych filmów dla dzieci i młodzieży z czasów PRL-u. Na pewno będzie to zabawne wyzwanie dla miłośników polskiej kinematografii!

Czy potrafisz rozpoznać młodych aktorów po zdjęciach?

Rozpoznawanie dziecięcych gwiazd polskiego kina z czasów PRL po latach nie zawsze jest proste. W końcu wiele z tych osób znacznie zmieniło swój wygląd na przestrzeni dekad.

Jednak patrząc na zdjęcia młodych aktorów sprzed lat, wciąż można dostrzec w nich cechy charakterystyczne, które pozwolą na ich identyfikację. Bystre oko dostrzeże podobieństwa w rysach twarzy czy w typie urody.

Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy potrafisz rozpoznać dziecięce gwiazdy PRL-u po archiwalnych fotografiach! Być może nie będzie to takie trudne zadanie, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko uważnie się im przyjrzeć.

Powodzenia! Mamy nadzieję, że nasz quiz pozwoli Ci miło spędzić czas i powspominać kinowe hity z udziałem utalentowanych aktorów dziecięcych.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej zjawisku dziecięcych gwiazd polskiego kina w okresie PRL-u. Przypomnieliśmy najpopularniejsze produkcje z ich udziałem, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii i do dziś mają rzesze wiernych fanów. Podjęliśmy próbę odświeżenia w pamięci nazwisk i twarzy tych młodych aktorów, z których część kontynuowała później kariery aktorskie. Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił miło spędzić czas i powspominać kinowe hity z udziałem utalentowanych aktorów dziecięcych.

Przygotowany quiz stanowił okazję do sprawdzenia własnej wiedzy na temat seriali i filmów z młodymi gwiazdami z czasów PRL-u. Z pewnością dla wielu osób było to niełatwe zadanie, wymagające głębokiego zastanowienia się i sięgnięcia do zakamarków pamięci. Mamy nadzieję, że udało się odświeżyć wspomnienia dotyczące tej barwnej epoki polskiej kinematografii.

Artykuł miał charakter nostalgicznej podróży do przeszłości, pozwalającej powspominać dawne seriale i filmy dla dzieci. Dla wielu osób mogło to być sentymentalne doświadczenie. Liczymy, że choć na chwilę udało się przenieść Czytelników do tamtych lat i raz jeszcze spotkać dziecięce gwiazdy, które kiedyś zachwycały na ekranach.

Mamy nadzieję, że artykuł przypadł Państwu do gustu. Jeśli tęsknicie za kinem z minionych dekad, z pewnością warto od czasu do czasu powspominać dawne hity i ich młodych bohaterów. To świetny sposób na sentymentalną podróż do przeszłości!

Najczęściej zadawane pytania

Zdecydowanie warto obejrzeć takie produkcje jak "Akademia Pana Kleksa", "Podróż za jeden uśmiech", "Wakacje z duchami" czy "W pustyni i w puszczy". To prawdziwe klasyki z udziałem wybitnych młodych aktorów.

Część tych produkcji dostępna jest na DVD lub w serwisach streamingowych. Odnaleźć je można również w telewizyjnych stacjach prezentujących archiwalne pozycje lub w Internecie.

Tomasza Borkowicza zagrał Marek Frąckowiak. Była to jedna z jego najbardziej pamiętnych ról w czasach dzieciństwa.

Do aktorów, którzy grali w filmach w młodym wieku i potem brali udział w kolejnych produkcjach, należą m.in. Piotr Fronczewski czy Weronika Książkiewicz.

"Podróż za jeden uśmiech" wyreżyserował Zbigniew Kuźmiński. Serial miał premierę w 1973 roku i zyskał wielką popularność.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
 4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
 5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski

Cześć! Tutaj dzielę się swoją wiedzą biznesową. Krok po kroku odkrywam tajniki sukcesu, dzieląc się analizami, inspirującymi historiami i praktycznymi poradami. Zapraszam na bloga, gdzie biznes staje się pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.