Quiz o PRL: Lalki, klocki i misie - ile wiesz o zabawkach?

Quiz o PRL: Lalki, klocki i misie - ile wiesz o zabawkach?
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora5 stycznia 2024 | 4 min

Zabawki z czasów PRL wzbudzają nostalgię i sentyment u wielu dorosłych Polaków. Lalki, pluszaki, klocki i gry planszowe towarzyszyły nam w dzieciństwie i stanowią pamiątkę minionej epoki. W naszym quizie sprawdzisz, jak dobrze pamiętasz te kultowe zabawki sprzed lat. Odpowiedz na pytania dotyczące wyglądu, nazw i ciekawostek na temat zabawek z tamtych czasów. Im więcej poprawnych odpowiedzi, tym lepiej znasz ten sentymentalny temat. Zapraszamy do zabawy i powrotu do przeszłości!

Zabawki z czasów PRL

Zabawki z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej budzą wiele wspomnień u starszych pokoleń Polaków. W tamtych latach dostęp do zabawek był mocno ograniczony, ale pomysłowość rodziców i producentów pozwalała stworzyć wyjątkowe, kultowe już dziś zabawki.

Najpopularniejsze były oczywiście lalki. Dziewczynki bawiły się lalkami celluloidowymi, a później słynnymi lalkami z DP "Amelią". Chłopcy z kolei kochali samochodziki, ciężarówki Zuk czy popularne klocki Dąbek. Starsze pokolenia z sentymentem wspominają te zabawki.

Kultowe lalki z tamtych lat

Lalki to najpopularniejsza zabawka dziewczynek w czasach PRL. Pierwsze lalki wykonywane były ręcznie z drewna, później pojawiły się lalki celluloidowe a na koniec gumowe. Najbardziej kultowe to lalki produkowane przez fabrykę zabawek Amelia - zwłaszcza Urzula, Kasia czy Basia.

Te lalki były niezwykle realistyczne jak na owe czasy, miały ruchome kończyny, zamykane oczy a nawet trykotowe ubrania. Dzisiaj zachowane w dobrym stanie lalki Amelii osiągają zawrotne ceny na aukcjach.

Klocki kiedyś i dziś

Chłopcy w czasach PRL bawili się głównie klockami drewnianymi Dąbek, wykonywanymi ręcznie i lakierowanymi. Były one bardzo trwałe i pozwalały na wiele kreatywnej zabawy, budowania zamków, mostów czy pojazdów.

Dziś klocki produkuje się z tworzyw sztucznych, ale nadal są bardzo popularne. Nowoczesne zestawy Lego czy klocki K Nex pozwalają budować złożone konstrukcje i rozwijają kreatywność dzieci.

Klocki drewniane Dąbek z czasów PRL są dziś poszukiwanymi zabytkami i osiągają wysokie ceny na aukcjach internetowych.

Pluszaki - towarzysze zabaw

Wiernym towarzyszem zabaw w czasach PRL były maskotki i pluszowe zwierzątka. Produkowano je masowo, nierzadko były wykonywane ręcznie przez babcie i mamy. Maskotki były ciepłym akcentem dziecięcego pokoju.

Ulubionymi zwierzętami do przytulania były misie, króliki, psy i kotki. Maskotki szyto z miękkich tkanin, wypełniano kaszą, trocinami lub watą. Często były podarunkiem na urodziny lub imieniny.

Dziś z tych lat zachowało się wiele ukochanych niegdyś zabawek, które z radością pokazujemy naszym wnukom jako pamiątkę tamtych lat.

Czytaj więcej: Streszczenie Dziedzictwa odc. 182, 183: Yaman poczuł się oszukany i zdradzony

Gry planszowe nie tylko dla dzieci

Chętnie graliśmy w dzieciństwie w popularne gry planszowe - chińczyka, warcaby, domino czy bierki. Często te gry rodzinnie wykonywano w domu, malując kartonowe plansze farbami.

Gry uczyły myślenia strategicznego, koncentracji oraz cierpliwości. Dziś wróciła moda na gry planszowe, które łączą pokolenia przy wspólnym stole.

Gra planszowa Popularność w czasach PRL Popularność dziś
Chińczyk Bardzo popularny Wciąż lubiany
Warcaby Często grane Mniej grane
Domino Dość popularne Nadal popularne

Zabawki z PRL warte fortunę

Quiz o PRL: Lalki, klocki i misie - ile wiesz o zabawkach?

Wiele zabawek z minionej epoki PRL, jak lalki czy samochodziki, osiąga dziś zawrotne ceny na aukcjach internetowych i w antykwariatach. Zwłaszcza te zachowane w dobrym stanie i oryginalnych opakowaniach.

Za dobrze zachowaną lalkę Urzulę z fabryki Amelia trzeba zapłacić nawet 500 zł! Podobnie klocki drewniane Dąbek czy metalowe samochodziki Piko mogą kosztować kilkaset złotych za kompletny egzemplarz.

Te zabawki to dziś prawdziwe perełki kolekcjonerskie, pamiątka dawnych czasów i dziecięcej wyobraźni.

Podsumowanie

W artykule przyjrzeliśmy się bliżej kultowym już dziś zabawkom z czasów PRL. Lalki, maskotki, samochodziki i klocki drewniane towarzyszyły w zabawie kilku pokoleniom Polaków.

Z sentymentem wspominamy te proste, nierzadko robione ręcznie zabawki. Choć dziś mamy o wiele większy wybór nowoczesnych gadżetów, to tamte budzą ciepłe uczucia i ponadczasową tęsknotę za beztroską dzieciństwa.

Okazuje się, że wiele z tych zabawek z minionej epoki osiąga dziś wysokie ceny jako unikatowe kolekcjonerskie egzemplarze. Świadczą one o polskiej pomysłowości i kunszcie rzemieślniczym.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Wam powrócić myślami do tamtych niezwykłych czasów oraz przypomnieć wyjątkowe zabawki, które kiedyś umilały dzieciństwo.

Najczęstsze pytania

Zabawki z czasów PRL można jeszcze czasem spotkać na giełdach staroci, w antykwariatach oraz na aukcjach internetowych typu Allegro czy OLX. Coraz rzadziej trafiają się kompletne i zachowane w dobrym stanie.

Najwyższe ceny osiągają zachowane w oryginalnym pudełku lalki z fabryki Amelia. Za lalkę Celinę czy Urzulę w idealnym stanie można dostać nawet 1500 złotych. Dużo warte są też metalowe samochodziki Piko.

Oryginalne zestawy klocków drewnianych Dąbek z czasów PRL bardzo rzadko pojawiają się w sprzedaży. Można za to kupić nowe zestawy inspirowane klassycznymi klockami Dąbek, wykonywane z kolorowych gatunków drewna.

Niestety większość fabryk zabawek jak Amelia czy Igma zbankrutowała i została zlikwidowana po 1989 roku. Ostała się jedynie Fabryka Zabawek D Parek produkująca do dziś klocki i układanki drewniane w Kaliszu.

Aby zachować zabawki z tamtych czasów w jak najlepszym stanie, trzeba przechowywać je w suchym pomieszczeniu, najlepiej w oryginalnym opakowaniu. Zadbajmy o nasze sentymentalne pamiątki!

5 Podobnych Artykułów

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.