Jak rozpoznać samochody z czasów PRL? Quiz: samochody z PRL

Jak rozpoznać samochody z czasów PRL? Quiz: samochody z PRL
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora15.12.2023 | 5 min.

Samochody z czasów PRL budzą dzisiaj duże zainteresowanie kolekcjonerów i miłośników motoryzacji. Choć modele takie jak Syrenka, Trabant czy Maluch nie należały do najnowocześniejszych aut swoich czasów, to mają one swój unikalny urok i charakter. W naszym artykule przybliżymy cechy charakterystyczne samochodów produkowanych w Polsce Ludowej. Przedstawimy też krótki quiz wiedzy, dzięki któremu sprawdzisz, czy potrafisz rozpoznać najpopularniejsze marki aut z tamtych lat. Zapraszamy w podróż do motoryzacyjnej przeszłości!

Jak rozpoznać pojazdy z PRL

Samochody produkowane w Polsce w latach 1944-1989 noszą wyraźne znamiona tamtych czasów. Charakteryzują się prostą, wręcz ascetyczną stylistyką, niezbyt nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i dość ubogim wyposażeniem.

Najpopularniejsze marki aut z tamtych lat to między innymi Syrenka, Trabant czy Maluch. Dziś budzą one nostalgię i sentyment wśród starszych kierowców, a młodsze pokolenie postrzega je raczej jako motoryzacyjne ciekawostki.

Syrenka

Syrenka, czyli Fiat 126p, produkowany był w Polsce w latach 1973-2000. Auto to charakteryzuje się małymi, zwartymi rozmiarami, prostymi kształtami nadwozia oraz dwusuwowym, głośnym silnikiem umieszczonym z tyłu.

We wnętrzu dominuje tworzywo sztuczne, a wyposażenie ogranicza się zwykle do niezbędnego minimum – brak np. wspomagania kierownicy czy poduszki powietrznej.

Trabant

Trabant, produkowany w NRD w latach 1957-1990, to już prawdziwy symbol motoryzacji tamtych czasów. Charakteryzuje go oryginalna, przypominająca bańkę mydlaną sylwetka, napęd na tylną oś oraz dwusuwowy silnik.

We wnętrzu znajdziemy plastikowe elementy wykończenia, ascetyczną tablicę rozdzielczą i podstawowe funkcje. Trabanty często były pomalowane w dość oryginalne, jaskrawe kolory lakieru.

Modele samochodów produkowane w PRL

W czasach Polski Ludowej produkowano stosunkowo niewiele modeli samochodów osobowych. Dominowały marki Syrenka, Polonez oraz mniejsze modele z importu, takie jak Trabant, Wartburg czy Moskwicz.

Polskim odpowiednikiem Trabanta była Syrenka - tani, prosty i niezawodny samochód dla mas.

Oprócz najpopularniejszych aut, z taśm produkcyjnych zjeżdżały także m.in. Warszawa, Syrena, Junak, Tarpan, Nysa czy Star.

Polonez

Polonez, produkowany w Fabryce Samochodów Osobowych, był bodaj najbardziej udanym polskim samochodem tamtych czasów. Trafił na rynek w 1978 roku i produkowany był aż do 2002 roku!

Auto charakteryzuje klasyczna, prostokątna sylwetka nadwozia oraz silniki benzynowe o pojemności od 1300 do 1600 cm3. Polonezy często były wykorzystywane jako taxi.

Inne polskie modele

Oprócz Syrenki i Poloneza, w Polsce Ludowej produkowano także m.in. Warszawę (produkcja 1957-1973), Star (produkcja 1948-1990), Tarpan (1991-2009) oraz popularne dostawcze Nysy (1958-1994).

Większość polskich marek upadła jednak wraz z transformacją ustrojową po 1989 roku. Nie wytrzymały one konkurencji ze strony nowoczesnych samochodów zachodnich.

Czytaj więcej: Chrzest Polski, PRL, stan wojenny: Najważniejsze daty z historii naszego kraju

Cechy charakterystyczne aut z tamtych czasów

Samochody produkowane w Polsce w czasach PRL cechuje przede wszystkim ascetyczne wykonanie, nastawione na funkcjonalność, a nie komfort czy bezpieczeństwo. Nadwozia są proste, kanciaste, pozbawione ozdobników. Silniki to zwykle konstrukcje wysłużone, o niewielkiej mocy.

 • Proste, kanciaste nadwozia
 • Mało nowoczesne i oszczędne silniki
 • Uboga gama wyposażenia
 • Niska jakość materiałów wykończeniowych

Mimo wielu niedostatków, auta z PRL cieszą się dzisiaj sporą popularnością wśród kolekcjonerów i miłośników zabytkowych samochodów. Są świadectwem minionej epoki.

Quiz wiedzy o markach z czasów Polski Ludowej

Jak rozpoznać samochody z czasów PRL? Quiz: samochody z PRL

Zapraszamy do rozwiązania krótkiego quizu dotyczącego najpopularniejszych marek i modeli samochodów z czasów PRL! Sprawdź, na ile dobrze znasz motoryzacyjne dziedzictwo Polski Ludowej.

Pytanie 1 Jak nazywał się polski odpowiednik Trabanta?
a) Maluch
b) Syrenka
c) Tarpan

Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę o samochodach z minionej epoki, rozwiąż resztę pytań zamieszczonych poniżej. Powodzenia!

Top 3 samochody kojarzone z PRL

Oto 3 marki samochodów, które najbardziej kojarzą się z czasami Polski Ludowej:

 1. Syrenka
 2. Trabant
 3. Polonez

Te trzy modele stanowią esencję motoryzacji tamtych lat. Syrenka i Trabant to małe, tanie auta dla przeciętnych obywateli. Polonez natomiast był pozycjonowany nieco wyżej i cieszył się statusem "prawie luksusowego" samochodu.

Ciekawostki na temat pojazdów sprzed 1989 roku

Oto kilka interesujących faktów na temat samochodów z czasów PRL:

 • Silniki Syrenki i Trabanta napędzane były mieszanką benzyny z olejem w proporcji 25:1.
 • Trabanty były produkowane z tworzywa sztucznego Duroplastu.
 • Polonez był wyposażany w jednostki napędowe produkcji FSO oraz Wartburga.
 • W 1983 r. wyprodukowano jedynie 4 egzemplarze luksusowego Poloneza Caro.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Ci nieco lepiej poznać i zrozumieć motoryzacyjne realia PRL. Samochody z tamtych czasów na zawsze pozostaną ikoną minionej epoki.

Podsumowanie

W powyższym artykule przyjrzeliśmy się bliżej motoryzacyjnym realiom Polski Ludowej. Przedstawiliśmy najpopularniejsze modele samochodów z tamtych czasów takie jak Syrenka, Trabant i Polonez. Omówiliśmy ich cechy charakterystyczne, w tym prostą stylistykę nadwozia, archaiczne silniki oraz ascetyczne wyposażenie wnętrza.

Zaprezentowaliśmy także garść ciekawostek na temat aut z PRL, aby lepiej zrozumieć realia, w jakich one powstawały i były eksploatowane. Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił poczuć motoryzacyjny klimat minionej epoki oraz poszerzyć wiedzę czytelników na temat samochodów sprzed 1989 roku.

Zachęcamy również do sprawdzenia swojej znajomości pojazdów z czasów PRL w quizie umieszczonym w drugiej części artykułu. Kto wie, może uda Wam się zdobyć tytuł specjalisty od zabytkowych aut!

Jeśli spodobał Ci się nasz materiał, koniecznie podziel się nim w mediach społecznościowych i zostaw komentarz. Raz jeszcze dziękujemy za uwagę i życzymy miłego dnia!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
 4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
 5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.