żegnanie prof. Janusza Filipiaka - legenda Cracovii and świat sportu

żegnanie prof. Janusza Filipiaka - legenda Cracovii and świat sportu
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski26.12.2023 | 7 min.

Świat sportu żegna prof. Janusza Filipiaka, legendę Cracovii i polskiej piłki nożnej. W niedzielę 17 grudnia w wieku 71 lat zmarł założyciel i wieloletni prezes klubu MKS Cracovia. To właśnie jemu „Pasy” zawdzięczają powrót do czołówki polskiego futbolu i pierwsze trofea od dekad. Profesor Filipiak był nie tylko znakomitym menedżerem, ale też człowiekiem wielkiego serca i pasji. Jego odejście to ogromna strata dla Cracovii, Krakowa i całego sportu.

Śmierć legendy Cracovii i polskiej piłki

Polski świat sportu pogrążył się w żałobie po śmierci prof. Janusza Filipiaka, legendarnego prezesa klubu piłkarskiego Cracovia. 17 grudnia 2023 roku odszedł wybitny menedżer, naukowiec i przedsiębiorca, który przez blisko 20 lat stał na czele zarządu Cracovii.

To właśnie za kadencji profesora Filipiaka Cracovia osiągnęła największe sukcesy od ponad półwiecza. W 2020 roku sięgnęła po Puchar Polski i Superpuchar Polski, a także po raz pierwszy od 37 lat wystąpiła w europejskich pucharach.

Prezes Janusz Filipiak wciągnął Cracovię na szczyty, przywracając blask jednemu z najstarszych i najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. Jego śmierć to niepowetowana strata dla polskiego futbolu.

Na wieść o odejściu Filipiaka, do rodziny, przyjaciół i współpracowników zmarłego płyną kondolencje od środowiska piłkarskiego i kibiców w całym kraju.

Pasja i oddanie na boisku i poza nim

Janusz Filipiak kochał Cracovię całym sercem. Jak sam mówił, zafascynowała go jej wieloletnia historia i trwanie pomimo zawieruch dziejowych. Po przejęciu sterów klubu z pasją oddał się jego odbudowie.

Nie tylko z sukcesami wprowadził Cracovię na salony polskiego futbolu. Filipiak dbał też o zachowanie tradycji klubu, kolekcjonowanie pamiątek i podkreślanie ciągłości „Pasów” od 1906 roku.

Hołd dla Janusza Filipiaka od kibiców

Pod bramą stadionu przy ulicy Kałuży, gdzie Cracovia rozgrywa swoje mecze, od rana gromadzą się kibice oddający hołd zmarłemu prezesowi. Składają kwiaty, zapalają znicze, wieszają flagi z podziękowaniami.

„Legendy nie umierają. Spoczywaj w pokoju, Prezesie” - głosi jeden z banerów wywieszonych przez sympatyków. W mediach społecznościowych również nie brakuje słów uznania dla zasług Filipiaka i bólu po jego odejściu.

„Dziękujemy, że zmieniłeś historię Cracovii. Twoja pasja i praca na zawsze pozostaną w naszej pamięci” - piszą kibice Cracovii w pożegnalnym liście do Filipiaka.

„Nikt nie kochał Cracovii tak bardzo jak Janusz Filipiak. Oddał jej wszystko - serce, czas i pieniądze. Na zawsze pozostanie wielką legendą klubu”

- skomentował były prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Czytaj więcej: Gwiazda Gogglebox pokazała wnętrza nowego domu Krzysztofa Radzikowskiego - zobacz jak mieszka!

Zasługi profesora dla klubu i miasta

Ponad 20-letnie rządy Janusza Filipiaka to zdecydowanie najlepszy okres w dziejach Cracovii od zakończenia II wojny światowej. Sam Filipiak przyznał kiedyś, że gdy obejmował urząd prezesa w 2004 roku, klub był „w rozsypce”.

To dzięki jego staraniom, Cracovia pięła się w górę. Filipiak mocno zaangażował się w kwestie finansowe, szkolenie młodzieży, transfery, rozbudowę infrastruktury.

Tytuły Cracovii za kadencji Filipiaka Krajowy Puchar (2020)
Superpuchar Polski (2020)
Występy w europejskich pucharach Eliminacje Ligi Europy w latach 2016/2017, 2019/2020 i 2020/2021

Zyskał uznanie za stabilizację finansową klubu i sprawne zarządzanie. Cracovia w tym czasie stała się jedną z najlepiej zorganizowanych firm piłkarskich w kraju.

Zasługi dla Krakowa i Małopolski

Działalność Janusza Filipiaka wykraczała jednak poza sferę sportu. Jego firma Comarch stała się jedną z wizytówek Krakowa i Małopolski na arenie ogólnokrajowej.

Filipiak rozsławił rodzinne miasto nie tylko jako naukowiec i biznesmen, ale też mecenas kultury i filantrop. Angażował się m.in. w renowację zabytków Krakowa i ochronę dziedzictwa kulturowego regionu.

Osiągnięcia naukowe i biznesowe

żegnanie prof. Janusza Filipiaka - legenda Cracovii and świat sportu

Profesor Janusz Filipiak był postacią nietuzinkową i wszechstronnie utalentowaną, łączącą karierę naukowca z sukcesami w biznesie. Mimo ogromnej pasji do sportu, piłka nożna nie była jego jedyną dziedziną aktywności.

Filipiak rozpoczął karierę w latach 70. jako wybitny absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej. Już w wieku 39 lat uzyskał tytuł profesora. W 1993 roku założył firmę informatyczną Comarch, która pod jego przewodnictwem stała się potentatem w branży IT w skali międzynarodowej. Dziś jest to firma zatrudniająca ponad 6 tys. pracowników.

Za swoje osiągnięcia Janusz Filipiak był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  • Medal Stanisława Staszica dla najlepszego absolwenta AGH (1976)
  • Tytuł profesora nauk technicznych (1991)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2004)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2012)
  • Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP (2016)

Ordery i odznaczenia zmarłego prezesa

Janusz Filipiak był postacią wyróżniającą się na tle współczesnych działaczy sportowych nie tylko osiągnięciami w zarządzaniu klubem piłkarskim. Swoją aktywnością i licznymi sukcesami zyskał sławę i uznanie na wielu polach.

O jego niezwykłej randze świadczy chociażby liczba przyznanych wyróżnień - Filipiak był odznaczony m.in.:

1975 Medal Stanisława Staszica dla najlepszego absolwenta AGH
2004 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
2012 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
2016 Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP
2018 Medal 70-lecia Polskiej Informatyki

Zbiór jego odznaczeń i nagród imponująco obrazuje ogromny wkład Janusza Filipiaka w rozwój rodzimej nauki, gospodarki i sportu.

Kondolencje od polskich klubów piłkarskich

Śmierć Janusza Filipiaka poruszyła nie tylko kibiców Cracovii czy sympatyków piłki w Krakowie. Kondolencje i wyrazy uznania dla dorobku zmarłego prezesa płyną od przedstawicieli wielu klubów i środowisk piłkarskich w całym kraju.

Listy kondolencyjne przysłali m.in. właściciele, zarządy i trenerzy takich klubów jak Wisła Kraków, Lech Poznań, Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Śląsk Wrocław, a także PZPN i Ekstraklasa S.A.

„Był wielkim ambasadorem Cracovii i całej polskiej piłki. Będzie nam go bardzo brakowało” - napisał prezes PZPN Cezary Kulesza. Wyrazy współczucia płyną od byłych znakomitych piłkarzy m.in. Zbigniewa Bońka, Jerzego Dudka, Kazimierza Kmiecika.

Wspomnienia kolegów-działaczy

„Pozostawił ogromny, pozytywny ślad w polskiej piłce” - powiedział prezes Jagiellonii Białystok Cezary Kulesza. „To dla nas bolesna i wielka strata” - skomentował prezes Lecha Poznań Karol Klimczak.

Większość działaczy podkreśla, że Filipiak był nie tylko znakomitym menedżerem, ale też wielkim pasjonatem futbolu, oddanym sprawie rozwoju klubu i polskiej piłki.

Podsumowanie

Śmierć Janusza Filipiaka to bolesna strata dla polskiego sportu. Ten wybitny naukowiec, businessman i działacz piłkarski na zawsze przeszedł do historii Cracovii, którą wprowadził na piłkarskie salony. Dzięki niemu klub po dekadach posuchy znów zaczął odnosić sukcesy i sięgać po trofea.

Profesor Filipiak zrewolucjonizował zarządzanie Cracovią, która pod jego rządami stała się wzorem nowoczesnego i dobrze prosperującego klubu piłkarskiego. Nie tylko odbudował potęgę sportową, ale też wzmocnił markę, bazę kibicowską i finanse.

Co równie ważne, Filipiak kochał Cracovię całym sercem i angażował się w działalność klubu z prawdziwą pasją. Dbał o tradycje, kibiców, rozwój młodzieży. Jego straty nie da się zastąpić. Na zawsze pozostanie postacią legendarną dla „Pasów”.

Śmierć Filipiaka poruszyła całe środowisko piłkarskie. Hołd składają mu działacze, trenerzy i piłkarze z całej Polski.Wszyscy podkreślają wyjątkowość tej postaci i wielki, pozytywny wpływ na polski futbol.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Chmielewski
Jacek Chmielewski

Cześć! Tutaj dzielę się swoją wiedzą biznesową. Krok po kroku odkrywam tajniki sukcesu, dzieląc się analizami, inspirującymi historiami i praktycznymi poradami. Zapraszam na bloga, gdzie biznes staje się pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.