Zmarł 96-letni Roman Korban, najstarszy polski olimpijczyk

Zmarł 96-letni Roman Korban, najstarszy polski olimpijczyk
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień15 stycznia 2024 | 6 min

Roman Korban, najstarszy polski olimpijczyk, zmarł w wieku 96 lat. Był utytułowanym lekkoatletą, który brał udział w igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku. W swojej bogatej karierze sportowej zdobył wiele medali mistrzostw Polski i ustanowił dwa rekordy kraju. Po zakończeniu startów był cenionym szkoleniowcem, a także autorem książek o tematyce sportowej. W późniejszym życiu wyjechał do USA, a następnie osiadł w Australii.

Kim był Roman Korban

Roman Korban urodził się 23 maja 1926 roku w Nadwornej w województwie stanisławowskim. Był polskim lekkoatletą, specjalizującym się głównie w biegach średniodystansowych. W swojej karierze reprezentował kluby OMTUR Gdynia, Zryw Gdańsk oraz Spójnia Gdańsk.

Korban był bardzo utytułowanym zawodnikiem. Zdobył m.in. trzy tytuły mistrza Polski – dwa na 800 m (w 1951 i 1952 roku) oraz jeden na 1500 m (1951). Ponadto czterokrotnie sięgał po srebrne medale mistrzostw kraju.

Dwukrotnie poprawiał także rekordy Polski – w 1953 roku ustanowił nowy rekord kraju na dystansie 1000 m, a dwa lata wcześniej był członkiem sztafety 4x400 m, która pobiła rekord Polski.

Po zakończeniu kariery sportowej Korban z powodzeniem zajął się pracą szkoleniową. Był cenionym trenerem lekkiej atletyki, a w latach 1965-1968 pełnił funkcję przewodniczącego Centralnej Rady Trenerów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Kariera naukowa

Oprócz osiągnięć sportowych, Roman Korban mógł pochwalić się również bogatą karierą naukową. W 1956 roku ukończył studia na stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego. Następnie, w 1972 roku, uzyskał stopień doktora.

Roman Korban jest także autorem wielu publikacji poświęconych tematyce sportu i wychowania fizycznego. Do najbardziej znanych jego książek należą: „35 lat chwały sportu olimpijskiego”, „Sport wśród Polonii amerykańskiej” oraz „Witajcie w Australii”.

Udział w igrzyskach olimpijskich

Największym osiągnięciem sportowym Romana Korbana był udział w igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku. W stolicy Finlandii wystartował w biegu na 800 metrów, jednak odpadł już w eliminacjach, zajmując 4. miejsce w swoim biegu eliminacyjnym.

Pomimo nieudanego startu na igrzyskach w Helsinkach, Korban ma w swoim dorobku medale z innych prestiżowych imprez. W 1951 roku zdobył dwa medale na akademickich mistrzostwach świata w Berlinie – srebro w biegu na 800 m oraz brąz w sztafecie 4x400 m.

Starty w reprezentacji Polski

Roman Korban sześciokrotnie reprezentował Polskę w międzypaństwowych meczach lekkoatletycznych. W biało-czerwonych barwach występował w latach 1949-1953.

Czytaj więcej: Quiz wiedzy ogólnej: sprawdź swoje geniusz! Zdobądź 10/12 punktów!

Sukcesy sportowe Romana Korbana

Jak już wspomniano, Roman Korban był bardzo utytułowanym lekkoatletą. Trzykrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski – w biegach na 800 i 1500 metrów. Ponadto czterokrotnie stawał na drugim stopniu podium mistrzostw kraju, zdobywając srebrne medale.

Liczba złotych medali mistrzostw Polski 3
Liczba srebrnych medali mistrzostw Polski 4

Korban osiągał również sukcesy na arenie międzynarodowej. W 1951 roku podczas akademickich mistrzostwach świata w Berlinie zdobył srebrny medal w biegu na 800 m oraz brązowy w sztafecie 4x400 m.

Warto także wspomnieć o jego rekordach Polski. Dwukrotnie poprawiał krajowe rekordy – najpierw w sztafecie 4x400 m w 1951 roku, a dwa lata później w biegu na 1000 metrów.

Starty w halowych mistrzostwach Polski

Oprócz sukcesów na stadionach, Korban regularnie startował także w halowych mistrzostwach Polski, gdzie również zdobywał medale. Źródła historyczne określają go mianem „wielokrotnego medalisty halowych mistrzostw Polski”.

Kariera trenerska Romana Korbana

Zmarł 96-letni Roman Korban, najstarszy polski olimpijczyk

Po zakończeniu kariery sportowej Roman Korban z powodzeniem rozpoczął pracę jako trener lekkiej atletyki. Był cenionym szkoleniowcem nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

W latach 1965-1968 Korban pełnił funkcję przewodniczącego Centralnej Rady Trenerów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nadzorował więc pracę szkoleniową w całej polskiej lekkiej atletyce.

Roman Korban był nie tylko znakomitym sportowcem, ale również świetnym trenerem młodych talentów. Jego rady i wskazówki pomagały wielu lekkoatletom osiągać sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Praca trenerska poza Polską

Oprócz pracy szkoleniowej w kraju, Korban przez pewien czas trenował również za granicą. W latach 1972-1975 przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie również pracował z lekkoatletami.

Wyjazd Romana Korbana do USA

W 1972 roku Roman Korban wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził trzy lata. Podczas pobytu za oceanem pracował jako trener lekkiej atletyki, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem ze sportowcami amerykańskimi.

Pobyt w USA zaowocował także napisaniem przez Korbana książki „Sport wśród Polonii amerykańskiej”, będącej analizą aktywności fizycznej polskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych.

Powrót do Polski

W 1975 roku Korban zdecydował się na powrót do Polski. Kontynuował pracę szkoleniową z polskimi lekkoatletami, dzieląc się doświadczeniami zdobytymi podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Emigracja Romana Korbana do Australii

W 1981 roku Roman Korban ponownie wyemigrował z Polski – tym razem jego nowym miejscem zamieszkania stała się Australia.

Osiadł w tym odległym kraju na stałe i spędził tam resztę swojego życia. Podobnie jak w USA, także w Australii dzielił się wiedzą trenerską, pomagając w szkoleniu młodych sportowców.

  • Do najbardziej znanych jego publikacji z tego okresu należy książka „Witajcie w Australii”, będąca przewodnikiem dla polskich emigrantów.
  • Korban angażował się także w działalność polonijnych organizacji sportowych.

Roman Korban zmarł w 2023 roku w wieku 96 lat, będąc najstarszym żyjącym polskim olimpijczykiem.

Podsumowanie

Roman Korban był jedną z najwybitniejszych postaci w historii polskiej lekkiej atletyki. Jako utytułowany zawodnik zdobył wiele medali mistrzostw Polski oraz dwa razy poprawił rekordy kraju. W 1952 roku reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach. Po zakończeniu kariery ze wspaniałych wyników przeszedł na pracę szkoleniową, gdzie również odnosił duże sukcesy jako ceniony trener.

Oprócz sportowych osiągnięć, Roman Korban był także aktywny naukowo. Ukończył studia na AWF, następnie uzyskał tytuł doktora. Jest autorem kilku wartościowych pozycji książkowych poświęconych tematyce sportu. Jego publikacje stanowią cenne źródło wiedzy dla historyków i badaczy.

W późniejszych latach życia Korban wyjechał z Polski. Najpierw przez kilka lat przebywał i pracował w Stanach Zjednoczonych, a następnie na stałe osiadł w Australii. W obu tych krajach również aktywnie udzielał się jako trener, jednocześnie pisząc książki adresowane do polskich emigrantów.

Bogata kariera sportowa i naukowa oraz niezwykłe życiorysy sprawiają, że Roman Korban na zawsze przeszedł do historii polskiej lekkiej atletyki. Jego postać z pewnością jeszcze długo będzie stanowić inspirację dla młodych pokoleń lekkoatletów oraz badaczy historii sportu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
  4. Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda
  5. Quiz: Serial PitBull - Tylko prawdziwi fani zgarnął wszystkie odpowiedzi
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień

Cześć! Jestem pasjonatką kina i seriali. Zapraszam Cię w podróż przez świat emocji, fabuł i kinowych tajemnic. Na moim blogu odkryjesz recenzje, ciekawostki i analizy filmowe, które zachwycą każdego kinomaniaka.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.