Profesor Janusz Filipiak, wybitny polski uczony, przedsiębiorca i wizjoner informatyki, zmarł 17 grudnia 2023 roku. Był założycielem i wieloletnim prezesem firmy COMARCH, jednego z liderów polskiego rynku IT. Od 2004 roku pełnił także funkcję prezesa zarządu klubu piłkarskiego Cracovia. Profesor Filipiak odegrał kluczową rolę w rozwoju rodzimego przemysłu informatycznego i pozostawił po sobie nie tylko wielkie dzieło biznesowe, ale też niezapomniany ślad w polskiej nauce. Jego nagła śmierć to niepowetowana strata dla polskiej gospodarki.
Kim był Janusz FilipiakJanusz Filipiak
Profesor Janusz Filipiak był wybitnym polskim uczonym, wizjonerem i przedsiębiorcą, który odegrał kluczową rolę w rozwoju rodzimego przemysłu informatycznego. Urodził się 3 września 1952 roku w Bydgoszczy. Po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczął pracę naukową, osiągając kolejne awanse akademickie aż do tytułu profesora nauk technicznych w 1991 roku.
Jednak Janusz Filipiak to nie tylko wybitny naukowiec. W 1993 roku założył firmę informatyczną Comarch, która pod jego przywództwem jako prezesa zarządu (od 1998 r.) stała się wiodącą polską marką IT i jedną z największych tego typu spółek w regionie. Dzięki talentowi i wizji profesora Filipiaka Comarch z powodzeniem konkurował z globalnymi graczami.
Biznesmen i filantrop
Z sukcesów Comarchu prof. Janusz Filipiak czerpał nie tylko satysfakcję zawodową, ale też znaczne dochody. Wraz z żoną był głównym akcjonariuszem firmy, a od 2000 roku regularnie trafiał na listę 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Jednocześnie hojnie wspierał cele charytatywne i naukowe.
Profesor nie zapomniał też o sportowej pasji z młodości. W 2004 roku został prezesem zarządu klubu piłkarskiego Cracovia i zaangażował się w jego rozwój organizacyjny i sportowy.
Janusz Filipiak założył firmę informatyczną Comarch założył firmę informatyczną Comarch
Historia Comarchu zaczęła się w 1993 roku, kiedy prof. Janusz Filipiak wraz z grupą współpracowników założył firmę pod nazwą ComArch Spółka Akcyjna. Nazwa nawiązywała do Kombinatu Górniczo-Hutniczego, z którego wywodziło się wielu założycieli, w tym profesor. Pierwsza siedziba mieściła się w podkrakowskich Skomielnej Białej.
Już po 5 latach Comarch wszedł na giełdę, zdobywając kapitał na dalszy rozwój. W kolejnych latach firma dynamicznie się rozwijała, otwierając oddziały w wielu polskich miastach oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii i w Ameryce Północnej. Obecnie Comarch jest potentatem IT w skali Europy Środkowo-Wschodniej.
Oprogramowanie i usługi dla biznesu
Comarch specjalizuje się w projektowaniu, wdrażaniu i integracji zaawansowanych systemów informatycznych dla dużych firm i korporacji, w tym systemem ERP, CRM, BI czy oprogramowania dedykowanego. Świadczy też szeroki wachlarz usług IT.
Profesor Filipiak do perfekcji doprowadził model biznesowy firmy, która osiąga zyski zarówno ze sprzedaży własnych produktów, jak i z realizacji projektów „szytych na miarę” pod konkretne potrzeby klientów.
Czytaj więcej: Rolnik szuka żony: Waldemar odkrywa niecny plan Ewy!
Janusz Filipiak był prezesem Cracovii był prezesem Cracovii
Oprócz kariery naukowej i biznesowej, prof. Janusz Filipiak rozwijał też swoją pasję - piłkę nożną. W młodości sam grywał w klubach Cracovia i Hutnik, później pozostał wiernym kibicem "Pasów". W 2004 roku został prezesem zarządu spółki Cracovia, odpowiedzialnym za rozwój organizacyjny i finansowy klubu.
Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Prof. Janusza Filipiaka, Prezesa Cracovii, współzałożyciela Comarchu, wybitnego polskiego uczonego, przedsiębiorcy i pasjonata piłki nożnej – pożegnał profesora klub Cracovia.
Za kadencji prof. Filipiaka Cracovia odnotowała szereg sportowych i organizacyjnych sukcesów. W 2012 roku klub po blisko 50 latach zdobył Puchar Polski, a w 2014 Superpuchar. Nowy stadion otwarto w 2010 roku. Te osiągnięcia były możliwe dzięki stabilności finansowej oraz rozwojowi zaplecza treningowego.
Dziedzictwo wielkiego Polaka
Prof. Janusz Filipiak zostawił po sobie ogromny, inspirujący dorobek w polskiej nauce, biznesie i sporcie. Był wielkim patriotą i wizjonerem, który z sukcesów swojej firmy uczynił wizytówkę polskiej myśli technicznej i przedsiębiorczości na arenie międzynarodowej.
Jego nagła śmierć 17 grudnia 2023 roku to bolesna, niepowetowana strata dla polskiej nauki i gospodarki. Pozostanie jednak w sercach i pamięci jako wybitny uczeni, genialny przedsiębiorca i wielki Polak.
Janusz Filipiak został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Za swoje zasługi prof. Janusz Filipiak otrzymał szereg odznaczeń państwowych i branżowych. W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej, za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej.
Wcześniej, w 2004 roku profesor Filipiak został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki w Polsce.
Do innych prestiżowych wyróżnień należą m.in. Medal 70-lecia Polskiej Informatyki od Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz IEEE Communications Society Distinguished Industry Leader Award przyznany przez Institute of Electrical and Electronics Engineers.
Laureat Indywidualnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP
W 2016 roku prof. Janusz Filipiak został uhonorowany Indywidualną Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP w uznaniu całokształtu dokonań jako twórca i wieloletni prezes firmy informatycznej Comarch. Nagroda przyznawana jest osobom o istotnych zasługach dla rozwoju gospodarki.
- Pan profesor Janusz Filipiak jak mało kto łączył pasję naukową z talentem do interesów i zdolnościami managerskimi. (...) Jest wzorem etosu pracy, konsekwencji w dążeniu do celu, umiejętności współdziałania z innymi - mówił Prezydent RP Andrzej Duda.
Nagroda Prezydenta RP była ukoronowaniem osiągnięć prof. Filipiaka jako wybitnego polskiego przedsiębiorcy IT, który na arenie globalnej z powodzeniem konkurował z największymi światowymi korporacjami.
Janusz Filipiak - współzałożyciel i wieloletni prezes Comarchu - współzałożyciel i wieloletni prezes Comarchu
Od samego początku aż do śmierci 17 grudnia 2023 roku prof. Janusz Filipiak stał na czele zarządu firmy informatycznej Comarch, którą założył w 1993 roku. Był spiritus movens i niekwestionowanym liderem, który wytyczał kierunki rozwoju.
Przez ponad 30 lat prezesury doprowadził Comarch do pozycji lidera na polskim rynku IT oraz rozpoznawalnej marki za granicą. Jego wizja, konsekwencja i ciężka praca legły u podstaw sukcesu firmy.
Profesor Filipiak po mistrzowsku łączył kompetencje naukowca, menedżera i przedsiębiorcy. Potrafił dostrzec potencjał technologii informatycznych dla rozwoju gospodarki i konsekwentnie budować na tej podstawie model biznesowy Comarchu, który przyniósł mu międzynarodową renomę.
Ciężka strata dla Comarchu
Nagła śmierć prof. Janusza Filipiaka 17 grudnia 2023 roku była ogromnym ciosem dla Comarchu, który stracił charyzmatycznego lidera i wizjonera w jednej osobie. Firma będzie musiała stawić czoła wyzwaniu kontynuacji jego dzieła bez genialnego założyciela.
Zapoczątkowany przez profesora dymaniczny rozwój Comarchu na pewno jednak nie zostanie zahamowany. Choć sam profesor pozostanie już tylko wspomnieniem i sercach współpracowników, to wypracowane przez niego fundamenty pozwolą firmie nadal odnosić sukcesy na rynku IT.
Podsumowanie
Profesor Janusz Filipiak był prawdziwym człowiekiem renesansu - genialny naukowiec, wizjoner biznesu, ale także zapalony sportowiec. W każdej z tych ról pozostawił trwały ślad i spuściznę, z której Polska będzie czerpać jeszcze długo.
Jako założyciel i wieloletni prezes Comarchu stworzył firmę, która stała się wizytówką polskiej myśli technicznej na arenie międzynarodowej. Tym samym udowodnił, że rodzimi przedsiębiorcy potrafią konkurować z największymi światowymi korporacjami.
Z kolei praca naukowa i osiągnięcia profesora Filipiaka przyczyniły się do rozwoju polskiej informatyki i ugruntowania pozycji naukowej naszego kraju. Był autorytetem nie tylko na polu nauki, ale i biznesu czy działalności społecznej.
Wreszcie jako prezes Cracovii położył ogromne zasługi dla rozwoju klubu, który pod jego rządami przeżywał złote lata. Udało mu się pogodzić naukę, karierę w biznesie i zaangażowanie w piłkę nożną.