Quiz stolicami polskich województw. Sprawdź, czy zdobędziesz komplet punktów!

Quiz stolicami polskich województw. Sprawdź, czy zdobędziesz komplet punktów!
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień07.01.2024 | 6 min.

Quiz stolicami polskich województw to świetna okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę geograficzną na temat Polski. W 1999 roku przeprowadzono reformę administracyjną, w wyniku której utworzono 16 nowych województw. Ich stolice są dobrze znane, jednak czy na pewno pamiętasz je wszystkie? Zapraszamy do rozwiązania krótkiego testu i sprawdzenia, czy zdobędziesz komplet punktów. Quiz składa się z 16 pytań dotyczących stolic poszczególnych województw. Przygotowaliśmy zarówno pytania łatwe, jak i bardziej zagadkowe. Z pewnością będzie to świetna zabawa i okazja do poszerzenia wiedzy o geografii Polski.

Wprowadzenie do quizu

Quiz stolicami polskich województw to świetna okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę geograficzną na temat Polski. W 1999 roku przeprowadzono reformę administracyjną, w wyniku której utworzono 16 nowych województw. Ich stolice są dobrze znane, jednak czy na pewno pamiętasz je wszystkie?

Zapraszamy do rozwiązania krótkiego testu i sprawdzenia, czy zdobędziesz komplet punktów. Quiz składa się z 16 pytań dotyczących stolic poszczególnych województw. Przygotowaliśmy zarówno pytania łatwe, jak i bardziej zagadkowe. Z pewnością będzie to świetna zabawa i okazja do poszerzenia wiedzy o geografii Polski.

Jakie jest województwo dolnośląskie?

Pierwsze pytanie dotyczy województwa dolnośląskiego. Jest to region Polski położony w południowo-zachodniej części kraju. Obejmuje historyczne ziemie Śląska, część Ziemi Lubuskiej oraz fragmenty Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Stolicą województwa dolnośląskiego i jednocześnie największym miastem jest Wrocław. To tutaj znajdują się władze samorządowe regionu, a także siedziba wojewody dolnośląskiego.

Najważniejsze miasta województwa dolnośląskiego

Oprócz Wrocławia do większych ośrodków miejskich na Dolnym Śląsku zalicza się także:

 • Jelenią Górę
 • Wałbrzych
 • Legnicę
 • Lubin

Czytaj więcej: C+M+B - Jakie jest prawidłowe oznaczenie na drzwiach i co oznacza?

Jaka jest stolica województwa łódzkiego?

Kolejne pytanie dotyczy województwa łódzkiego, które znajduje się w centralnej Polsce. Region ten obejmuje część historycznej Małopolski oraz fragmenty Wielkopolski i Mazowsza.

Odpowiedź na pytanie o stolicę województwa łódzkiego jest prosta - jest nią Łódź, będąca trzecim co do wielkości miastem w Polsce. To właśnie tutaj mieści się siedziba władz samorządowych oraz urząd wojewody.

Największe miasta w województwie łódzkim

Do pozostałych dużych ośrodków miejskich na terenie województwa łódzkiego należą:

 • Piotrków Trybunalski
 • Skierniewice
 • Bełchatów
 • Zgierz

Jaka jest stolica województwa mazowieckiego?

Quiz stolicami polskich województw. Sprawdź, czy zdobędziesz komplet punktów!

Mazowsze to największe pod względem powierzchni województwo w Polsce. Jest położone w centrum kraju i obejmuje m.in. część Mazur, Podlasia i Kurpi.

Odpowiedź na pytanie o stolicę województwa mazowieckiego wydaje się oczywista. Jest nią Warszawa - stolica i największe miasto Polski, pełniące również funkcję stołeczną regionu.

Miasto Liczba mieszkańców
Warszawa 1 764 615
Radom 212 262
Płock 125 994

W tabeli przedstawiono 3 największe miasta województwa mazowieckiego pod względem liczby mieszkańców (dane za 2021 rok).

Jaka jest stolica województwa pomorskiego?

Kolejne z pytań quizu dotyczy województwa pomorskiego położonego w północnej Polsce nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Gdańską. Jest to region bardzo atrakcyjny turystycznie.

Stolicą województwa pomorskiego oraz największym miastem jest Gdańsk. To właśnie tutaj swoją siedzibę mają władze samorządowe, a także urząd wojewody pomorskiego.

Gdańsk jest nie tylko stolicą województwa, ale również ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i gospodarczym w skali całego kraju.

Inne duże miasta w regionie

Oprócz Gdańska, na Pomorzu istnieje wiele innych dużych ośrodków miejskich. Należą do nich m.in.:

 • Gdynia
 • Sopot
 • Słupsk
 • Tczew

Jaka jest stolica województwa śląskiego?

Ostatnie z pytań quizu dotyczy województwa śląskiego, które jest położone w południowej Polsce i obejmuje Górny Śląsk, część Dolnego Śląska oraz fragmenty Małopolski i Opolszczyzny.

Na pytanie o stolicę województwa śląskiego poprawną odpowiedzią jest Katowice. To właśnie w tym mieście znajdują się władze regionu oraz siedziba wojewody śląskiego.

Miasto Liczba mieszkańców
Katowice 291 818
Częstochowa 236 555
Sosnowiec 208 758

W tabeli zaprezentowano 3 największe ośrodki miejskie województwa śląskiego pod względem liczby mieszkańców (dane za 2021 rok).

Poznaj wszystkie stolice województw

Quiz stolicami polskich województw to doskonały sposób, aby powtórzyć i utrwalić wiedzę geograficzną na temat podziału administracyjnego Polski. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci przypomnieć sobie położenie poszczególnych regionów oraz ich stolice.

Zachęcamy do rozwiązania kompletnego testu - dzięki niemu w prosty i przyjemny sposób możesz sprawdzić swoją orientację w geografii ojczystego kraju. Powodzenia!

Podsumowanie

Quiz stolicami polskich województw to świetna okazja do sprawdzenia swojej wiedzy geograficznej. Artykuł w przystępny i przyjazny sposób wprowadza czytelnika w tematykę podziału administracyjnego Polski, przypominając reformę z 1999 roku, kiedy to utworzono 16 nowych województw. Następnie przedstawia pytania dotyczące poszczególnych regionów - ich położenia, najważniejszych miast oraz oczywiście stolic. Całość podana jest w formie ciekawego quizu, który może posłużyć do powtórzenia i utrwalenia wiadomości z zakresu geografii Polski.

Artykuł z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę o podziale administracyjnym kraju. Zawiera on wiele ciekawych i przydatnych informacji na temat poszczególnych województw, a forma quizu sprawia, że nauka staje się prawdziwą przyjemnością. Gorąco zachęcamy więc do zapoznania się z całym materiałem.

Podsumowując, artykuł stanowi fantastyczne źródło wiedzy dla wszystkich pasjonatów geografii Polski. Przedstawione w nim treści z pewnością pozwolą powtórzyć i poszerzyć dotychczasowe wiadomości na temat położenia poszczególnych województw, ich stolic i najważniejszych miast. Forma interaktywnego quizu to z kolei gwarancja świetnej zabawy.

Mamy nadzieję, że artykuł przypadnie Państwu do gustu i okaże się pomocny w nauce geografii naszego kraju. Serdecznie zachęcamy do rozwiązania quizu i sprawdzenia swojej wiedzy w tym zakresie. Powodzenia!

Najczęściej zadawane pytania

Obecnie w Polsce funkcjonuje 16 województw utworzonych w wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku. Są to kolejno: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Największym województwem jest mazowieckie, a jego powierzchnia wynosi 35 558 km2. Z kolei najmniejszy obszar ma województwo opolskie - tylko 9 412 km2.

W Polsce jest 16 miast wojewódzkich, czyli tyle, ile jest województw. Są nimi: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Białystok, Kielce, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, Opole, Rzeszów i Zielona Góra.

Zdecydowanie najludniejszym województwem jest mazowieckie, w którym mieszka ponad 5,4 mln osób. Dużą liczbę ludności mają również województwa śląskie (4,5 mln) i wielkopolskie (3,5 mln).

Do najważniejszych ośrodków miejskich województwa pomorskiego zalicza się oczywiście Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot) jako główne centrum gospodarcze i kulturalne regionu. Istotnymi miastami są także m.in. Słupsk, Tczew, Starogard Gdański, Malbork czy Kwidzyn.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Zderzył się z ciężarówką, próbując zabić żonę. Wyrok w głośnej sprawie.
 4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
 5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień

Cześć! Jestem pasjonatką kina i seriali. Zapraszam Cię w podróż przez świat emocji, fabuł i kinowych tajemnic. Na moim blogu odkryjesz recenzje, ciekawostki i analizy filmowe, które zachwycą każdego kinomaniaka.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.