Czy znasz te słowa z PRL-u? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją pamięć!

Czy znasz te słowa z PRL-u? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją pamięć!
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień24.01.2024 | 5 min.

Czasy PRL to okres, który wielu starszym osobom kojarzy się sentymentalnie. Wówczas ludzie częściej się spotykali i używali specyficznego słownictwa. Młodsi mogą mieć problem ze zrozumieniem archaizmów z tamtych lat. Przygotowaliśmy quiz sprawdzający znajomość dawnych słów z czasów Polski Ludowej. Jeśli interesujesz się epoką PRL, na pewno sobie poradzisz. Zapraszamy do sprawdzenia swojej pamięci i wiedzy o specyficznym słownictwie z minionej epoki.

Zapraszamy do sprawdzenia wiedzy o PRL

Czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to okres w naszej historii, który wielu starszym osobom kojarzy się bardzo sentymentalnie. Był to czas, kiedy ludzie znacznie częściej się ze sobą spotykali i spędzali razem wolny czas na różnego rodzaju „prywatkach” czy „imieninach”.

Na ulicach można było wówczas usłyszeć charakterystyczne, specyficzne słownictwo, które dziś jest już archaizmem. Wielu młodych ludzi może mieć problem ze zrozumieniem znaczenia tych dawnych słów.

Archaizmy z czasów PRL

Przygotowaliśmy krótki quiz sprawdzający znajomość specyficznych słów z czasów Polski Ludowej. Jeśli interesujesz się epoką PRL i lubisz rozwiązywać różnego rodzaju łamigłówki, ten quiz na pewno Ci się spodoba.

Zapraszamy serdecznie do sprawdzenia swojej pamięci i wiedzy na temat archaizmów z tamtego okresu. Myślimy, że osoby zainteresowane czasami PRL poradzą sobie bez problemu.

Jak dobrze znasz czasy Polski Ludowej?

Okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej trwał ponad 40 lat - od 1944 do 1989 roku. Był to czas wielu przemian społecznych i politycznych w naszym kraju.

Z jednej strony życie codzienne było bardzo trudne ze względu napermanentny brak wielu towarów w sklepach, wszechobecną cenzurę i ograniczony dostęp do informacji.

Z drugiej - ludzie znacznie więcej czasu spędzali ze sobą, spotykając się w gronie znajomych i rodziny. Stąd wielu starszych ludzi z sentymentem wspomina tamten okres.

PRL w liczbach

Okres trwania PRL 1944-1989 (45 lat)
Liczba członków PZPR (szczyt) 3 mln
Stopa inflacji (1982) 100%

W naszym quizie sprawdzisz, jak dobrze znasz i pamiętasz realia tamtych lat. Zmierz się z pytaniami i sprawdź swoją orientację w historii Polski Ludowej.

Czytaj więcej: Zagadkowe narzędzia z PRL i nie tylko: rozpoznaj wszystkie sprzęty!

Czy rozumiesz specyficzne słownictwo z tamtych lat?

Język używany w czasach PRL różnił się znacząco od współczesnej polszczyzny. Używano wielu słów i zwrotów, które dziś są już archaizmami.

W codziennych rozmowach padały na przykład takie określenia, jak "flejtuch", "grypsować" czy "konika zrobić". Dla młodego pokolenia mogą być one zupełnie niezrozumiałe.

„Czasy się zmieniają, a my się z nimi” - tak można by streścić historię języka polskiego na przestrzeni ostatnich dekad.

W naszym quizie sprawdzisz, czy rozumiesz znaczenie archaizmów z czasów PRL i jak dobrze znasz specyficzne słownictwo tamtej epoki.

Najpopularniejsze zwroty z czasów PRL

 • flejtuch - papieros
 • transza - dostawa towaru
 • kantować - oszukiwać

Zmierz się z pytaniami quizu o epoce PRL

Czy znasz te słowa z PRL-u? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją pamięć!

Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki quiz sprawdzający znajomość realiów i specyficznego słownictwa z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Quiz składa się z 11 pytań - niektóre dotyczą historii i ustroju tamtego okresu, inne sprawdzają rozumienie dawnych słów i zwrotów.

Zmierz się z tymi pytaniami i sprawdź swoją orientację w realiach epoki PRL. Powodzenia!

Przykładowe pytania z quizu

 • Kto był I sekretarzem KC PZPR?
 • Co to jest "nomenklatura"?
 • Co oznaczało słowo "kombinować"?

Czy potrafisz podać znaczenie archaizmów z tamtego okresu?

Jak już wspomnieliśmy, w czasach PRL używano wielu słów, które dziś stały się już archaizmami i mogą być niezrozumiałe dla młodego pokolenia.

W naszym quizie zmierzysz się m.in. z pytaniami dotyczącymi znaczenia takich pojęć, jak:

 • "flejtuch"
 • "prodiż"
 • "konik zrobić"

Jeśli interesujesz się historią, z pewnością znasz odpowiedzi. A jeśli nie - nic straconego! To dobra okazja, żeby poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się czegoś nowego o czasach PRL.

Zapraszamy do rozwiązania quizu i sprawdzenia swojej znajomości archaizmów z minionej epoki.

Podsumowanie

W powyższym artykule przybliżyliśmy klimat codziennego życia w czasach PRL - epoki, która dla wielu starszych osób jest sentymentalnym wspomnieniem. Przedstawiliśmy garść ciekawostek na temat specyficznego słownictwa z tamtych lat i archaizmów, które dziś mogą być niezrozumiałe dla młodych.

Zachęcamy do rozwiązania przygotowanego przez nas quizu. To świetna okazja, by sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę na temat realiów życia w Polsce Ludowej. Osoby zainteresowane historią na pewno dobrze sobie poradzą.

Quiz z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom łamigłówek i zagadek. Zawiera pytania dotyczące zarówno historii Polski w latach 1944-1989, jak i znaczenia archaicznych słów z tamtego okresu.

Serdecznie zapraszamy do zabawy i jednocześnie poszerzenia wiedzy na temat minionej, choć wciąż żywej w pamięci wielu z nas epoki.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
 2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
 3. Andrzej Szajna – trzykrotny olimpijczyk i najlepszy polski gimnastyk
 4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
 5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Sylwia Stępień
Sylwia Stępień

Cześć! Jestem pasjonatką kina i seriali. Zapraszam Cię w podróż przez świat emocji, fabuł i kinowych tajemnic. Na moim blogu odkryjesz recenzje, ciekawostki i analizy filmowe, które zachwycą każdego kinomaniaka.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.