Elektronika z czasów PRL: QUIZ na temat przedmiotów elektronicznych!

Elektronika z czasów PRL: QUIZ na temat przedmiotów elektronicznych!
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora22.02.2024 | 5 min.

Elektronika z czasów PRL budzi sentyment wśród wielu Polaków. Były to czasy, gdy na sklepowych półkach pojawiały się pierwsze magnetofony, radia czy nawet konsole do gier. Wiele z tych przedmiotów przetrwało do dziś i można je znaleźć w domach lub na aukcjach internetowych. Zastanawiasz się, jak dobrze znasz tamten okres w historii? Zachęcamy Cię do sprawdzenia swojej wiedzy w naszym quizie. Przygotowaliśmy 10 pytań dotyczących elektroniki i AGD z czasów PRL. Tylko nielicznym uda się na wszystkie odpowiedzieć poprawnie!

Jakie przedmioty elektroniczne były popularne w PRL?

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej dostęp do nowoczesnych urządzeń elektronicznych był mocno ograniczony. Na sklepowych półkach królowały przede wszystkim radia, magnetofony oraz czarno-białe odbiorniki telewizyjne.

Do najpopularniejszych modeli radioodbiorników należały m.in. radia Lampex, Neptun i Odra. Cechowały się prostą, funkcjonalną konstrukcją i niezawodnością. Z kolei kultowe magnetofony szpulowe Taktom, Rekord czy Szpulowiec umożliwiały odtwarzanie i nagrywanie muzyki na taśmach.

W późniejszym okresie PRL-u w sklepach zaczęły pojawiać się pierwsze tranzystorowe odbiorniki radiowe oraz magnetowidy. Były to jednak towary deficytowe, na które trzeba było długo czekać lub mieć odpowiednie znajomości.

Inne popularne sprzęty elektroniczne z tamtych czasów to pralki Frania, chłodziarki Mińsk czy odkurzacze Polar. Dla wielu gospodarstw domowych były prawdziwą rewolucją i ułatwieniem codziennych obowiązków.

Konsole do gier i walkmany

W drugiej połowie lat 80. w PRL zaczęły pojawiać się pierwsze konsole do gier w rodzaju Pegasusa czy Telestrat. Jednak ich dostępność była niewielka, a cena zaporowa. Zdecydowanie łatwiej było kupić liczne gry planszowe i zabawki edukacyjne z tamtych czasów.

Prawdziwą rewolucją było pojawienie się na rynku magnetofonów kieszonkowych, zwanych potocznie „walkmanami”. Dawały one zupełnie nowe możliwości słuchania muzyki w dowolnym miejscu i czasie.

Do czego służyły magnetofony szpulowe?

Magnetofony szpulowe, potocznie nazywane „szpulowcami”, były niegdyś podstawowym sprzętem służącym do odtwarzania i nagrywania dźwięku. Działały one w oparciu o taśmy magnetofonowe nawinięte na plastikowych szpulach.

Dzięki magnetofonom można było nagrywać audycje radiowe, muzykę z płyt winylowych oraz własny głos. Urządzenia te miały po kilka torów z taśmami, umożliwiając nagranie jednej ścieżki, a odtworzenie innej.

Magnetofony szpulowe były niezwykle popularne aż do lat 90., kiedy to zostały wyparte przez kasety magnetofonowe i płyty CD. Jednak dla wielu osób wciąż kojarzą się z sentymentem i młodością.

Dzisiaj stare magnetofony pełnią głównie funkcję historycznych eksponatów. Chętnie gromadzą je kolekcjonerzy i miłośnicy zabytkowej techniki. Niektórzy nadal używają ich do odtwarzania starych nagrań z epoki.

Czytaj więcej: Krytyka Rafała z Rolnik szuka żony wobec programu TVP - Dziwię się, że ktoś to jeszcze ogląda

Czy można było kupić konsole gier w PRL?

W czasach PRL dostęp do nowinek technologicznych z Zachodu był mocno utrudniony. Jednak w drugiej połowie lat 80. nawet w sklepach w Polsce zaczęły pojawiać się pierwsze konsole do gier wideo.

Do najbardziej znanych modeli zaliczał się polski Pegasus, będący klonem popularnej konsoli Nintendo NES. Wyróżniał się charakterystyczną szarą kolorystyką i kontrolerami bezprzewodowymi. Kosztował jednak majątek jak na tamte czasy - około 70 tysięcy złotych.

Innym poszukiwanym sprzętem był Telestrat - klon Atari 2600. Jego największą zaletą była bogata biblioteka dostępnych gier. Niestety, ze względu na wysoką cenę sięgającą 30-40 tysięcy złotych, niewielu stać było na ten luksus.

Zdecydowanie popularniejsze od konsol były liczne gry planszowe, logiczne i zręcznościowe, umożliwiające zabawę w gronie rodziny i przyjaciół. Do klasyków należały m.in. Chińczyk, Monopol czy Rummikub.

Gdzie można znaleźć stare sprzęty z tamtych czasów?

Elektronika z czasów PRL: QUIZ na temat przedmiotów elektronicznych!

Choć czasy świetności magnetofonów szpulowych i radiol lampowych dawno już minęły, wciąż można trafić na te kultowe urządzenia z lat 60. i 70. Przedmioty codziennego użytku z czasów PRL cieszą się sporą popularnością wśród kolekcjonerów i miłośników zabytków.

Gdzie warto szukać starych radionadajników, odkurzaczy czy telewizorów z tamtej epoki?

  • Portale aukcyjne - Allegro, OLX
  • Giełdy staroci i targi kolekcjonerskie
  • Komisy i sklepy z antykami
  • Stragany na bazarach i targowiskach
  • Ogłoszenia w prasie lokalnej

Z pewnością przy odrobinie szczęścia i czasu można jeszcze trafić na prawdziwe perełki prosto z PRL! Trzeba jednak liczyć się z tym, że za większość z nich trzeba będzie słono zapłacić.

Ile warte są dzisiaj radia z tamtego okresu?

Kultowe radia z czasów PRL, choć przestarzałe technologicznie, mają dla wielu osób ogromną wartość sentymentalną. Ponadto cechują się wysoką jakością wykonania i brzmieniem, dzięki czemu cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów.

Ile kosztują dzisiaj popularne radionadajniki z minionej epoki? Ceny wahają się w dość szerokim zakresie w zależności od modelu, rocznika, stanu technicznego i wyglądu.

Model radia Typowa cena
Neptun 210 100-300 zł
Unitra Sonata 150-400 zł
Omega Hi-Fi 250-700 zł
Lampex Radio 300-900 zł

Największe kwoty osiągają zabytkowe radia w świetnym stanie, wyprodukowane w małych seriach lub edycjach limitowanych. Te najrzadsze modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych za sztukę.

Czy uda Ci się rozwiązać quiz o elektronice z PRL?

Czasy PRL to epoka, która dla wielu Polaków wiąże się z sentymentem i ciepłymi wspomnieniami. Choć dostęp do nowinek technicznych był wówczas mocno ograniczony, w domach pojawiały się pierwsze udogodnienia w rodzaju pralek, odkurzaczy i telewizorów.

Sprawdź, jak dobrze znasz historię powszechnego użytku sprzętów elektronicznych z tamtych lat. Przygotowaliśmy krótki quiz składający się z 10 pytań na temat kultowych już dziś magnetofonów, radiomagnetofonów i innych urządzeń z czasów PRL.

Podsumowanie

W artykule przyjrzeliśmy się bliżej elektronice i AGD z czasów PRL. Przedmioty takie jak radia, magnetofony czy telewizory były wówczas towarami deficytowymi, ale stopniowo zaczęły pojawiać się w polskich domach. Dla wielu osób te kultowe już dzisiaj sprzęty kojarzą się z sentymentem i ciepłymi wspomnieniami. Okazuje się, że nawet konsole do gier można było dostać w sklepach w tamtych latach! Mamy nadzieję, że nasz krótki quiz pozwolił Wam powspominać tamten okres.

Warto dodać, że magnetofony, radia czy zabawki z minionej epoki wciąż można znaleźć na aukcjach internetowych oraz targach staroci. Choć ich ceny potrafią być wysokie, dla kolekcjonerów mają one ogromną wartość historyczną i sentymentalną.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Komedie akcji z Dwaynem Johnsonem - od Szybkich i wściekłych po Jumanji
  2. Prawda ukryta w cieniu: Analiza filmu o katastrofie smoleńskiej
  3. Andrzej Szajna – trzykrotny olimpijczyk i najlepszy polski gimnastyk
  4. Zakaz sprzedaży fajerwerków? Biolog z Wrocławia wyraził swoje zdanie
  5. Wigilia harcerska i zlot bożonarodzeniowy Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach z Grinchem w tle
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Lidia Sikora
Lidia Sikora

Kino to moja pasja od zawsze, a na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy filmowych fabuł i ciekawostki ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

NewsyGdzie obejrzeć Grammies? Kiedy i o której godzinie?

Odkryj najważniejsze wydarzenie muzyczne roku! Gala rozdania nagród Grammy, już po raz 66., odbędzie się 4 lutego 2024 roku. Transmitowane z Los Angeles, zgromadzi największe gwiazdy sceny muzycznej, walczące o prestiżowe statuetki. W Polsce niestety nie będzie transmitowana w telewizji, ale fragmenty gali można będzie obejrzeć online. Sprawdź, gdzie i kiedy obejrzeć ceremonię rozdania Grammy 2024.